Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига сайлов ўтказувчи Сирдарё вилояти Янгиер шаҳридаги 74-Янгиер округ сайлов комиссияси ўз ишини бошлади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг тегишли моддаси талабларига мувофиқ округ сайлов комиссияси ваколатидаги қатор масалалар юзасидан оммавий ахборот воситалари вакиллари учун матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси матбуот маркази Сирдарё вилояти бўлими аъзолари, сиёсий партияларнинг вакиллари, адлия бошқармаси ва бошқа мутасадди ташкилотлар масъул ходимлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Халқ депутатлари вилоят Кенгашига сайлов ўтказувчи сайлов комиссияси, Марказий сайлов комиссияси матбуот марказининг вилоят бўлими барча шароитларга эга замонавий биноларда жойлаштирилди. Улар бугун иш фаолиятини изчиллик билан давом эттираётир.
– Сайловлар бугунги кунда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар, яқин ва олис истиқбол учун белгилаб олинадиган стратегик тараққиётнинг дастурий вазифаларини амалга оширишда муҳим аҳамият касб этади, – дейди халқ депутатлари Сирдарё вилояти Кенгашига сайлов ўтказувчи вилоят сайлов комиссияси масъул котиби Фахриддин Абдусатторов. – Бу йилги сайловларда вилоятимизда 509 минг нафарга яқин сайловчилар, шундан 17 минг 600 нафари биринчи марта овоз берувчи ёш қатнашиши кутилмоқда. Вилоятда Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 4 та, халқ депутатлари вилоят Кенгашига сайлов ўтказувчи 50 та, шаҳар Кенгашларига 50 та, туман Кенгашларига 240 та ва жами 370 та сайлов округи ҳамда 381 та сайлов участкаси тузиш, уларнинг чегаралари ва марказларини белгилаш ишлари янги қабул қилинган Сайлов кодекси талаблари асосида амалга оширилмоқда. Сайлов комиссияларига жами 6 минг 750 нафар аъзо қамраб олиниши кутилаётир.
Вилоятдаги 74-Янгиер сайлов округига 4 та ҳудуд қамраб олинган бўлиб, улар Янгиер, Ширин шаҳарлари ва Сардоба ҳамда Ховос туманларидир. Ушбу ҳудудлардан 126 минг 904 нафар сайловчи бўлиб, шундан 7 минг 401 нафарини бу сайловлар жараёнида илк маротаба овоз берувчи фуқаролар ташкил этади.

Окружные избирательные комиссии начали работу
В связи с этим согласно соответствующим требованиям Избирательного кодекса Республики Узбекистан для представителей средств массовой информации была организована пресс-конференция по ряду вопросов касательно полномочий избирательной комиссии.
В мероприятии приняли участие члены Сырдарьинского областного отделения пресс-центра Центральной избирательной комиссии, представители политических партий, ответственные работники управления юстиции и других уполномоченных организаций, представители средств массовой информации.
photo5271641764349979889.jpg
Избирательная комиссия по проведению выборов в областной Кенгаш народных депутатов, областное отделение пресс-центра Центральной избирательной комиссии размещены в современных зданиях со всеми необходимыми условиями.
- Выборы имеют важное значение в реализации программных задач осуществляемых сегодня реформ, стратегий развития на ближайшее и далекое будущее, - говорит ответственный секретарь областной избирательной комиссии по проведению выборов в Сырдарьинский областной Кенгаш народных депутатов Фахриддин Абдусатторов. - Ожидается, что в нынешних выборах в области примут участие почти 509 тысяч избирателей, из них 17 600 – молодые люди, которые будут голосовать впервые. На основе нового Избирательного кодекса в области осуществляется работа по созданию 4 избирательных округов по проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, 50 – в областной, 50 – в городской и 240 в районные Кенгаши народных депутатов, определению их границ. Предполагается, что членами избирательных комиссий станут в общей сложности 6 тысяч 750 человек.
74-й Янгиерский избирательный округ охватывает 4 региона – города Янгиер, Ширин, а также Сардобский и Хавастский районы. Число избирателей в этих регионах составляет 126 904 человека, 7401 из которых – впервые голосующие граждане.