2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси округ сайлов комиссияларидан келган баённомаларга асосан 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган овоз бериш жараёнида сайловчилар рўйхатига киритилган 20 миллион 461 минг 805 нафар сайловчидан 17 миллион 951 минг 667 нафари иштирок этгани аниқланди. Бу рўйхатга киритилган сайловчилар умумий сонининг 87,73 фоизини ташкил қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг натижаларига кўра, Сарвар Садуллаевич Отамуротовни ёқлаб 421 минг 55 нафар сайловчи ёки овоз беришда иштирок этган сайловчилар умумий сонининг 2,35 фоизи овоз берди, Шавкат Миромонович Мирзиёевни ёқлаб 15 миллион 906 минг 724 нафар сайловчи ёки овоз беришда иштирок этган сайловчилар умумий сонининг 88,61 фоизи овоз берди, Хатамжон Абдурахмонович Кетмоновни ёқлаб 669 минг 187 нафар сайловчи ёки 3,73 фоизи, Наримон Мажитович Умаровни ёқлаб 619 минг 972 нафар сайловчи ёки 3,46 фоиз сайловчилар овоз берди.
Шундай қилиб, натижаларга асосан 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан номзод Шавкат Миромонович Мирзиёев ғолиб чиқди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 90, 117-моддаларига, «Ўзбекистон республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 14, 35, 36-моддаларига «Ўзбекистон Республикаси Марказий Сайлов комиссияси тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг 5, 9-моддаларига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Шавкат Миромонович Мирзиёевни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига сайланган деб ҳисоблаш тўғрисида қарор қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнини 5 та халқаро ташкилот – Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари уюшмаси ва Ислом ҳамкорлик ташкилотидан ҳамда Америка, Европа, Осиё ва Африканинг 46 та давлатидан 600 нафарга яқин кузатувчи кузатиб боргани сиёсий кампания демократик талаблари асосида очиқ ва ошкора ўтганининг ёрқин далилидир. Сайлов жараёнини мониторинг қилишда сиёсий партиялардан 37 мингдан ортиқ кузатувчи ҳам фаол иштирок этди.
Сайловнинг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлашда оммавий ахборот воситалари ниҳоятда муҳим ўрин тутатди. Президент сайловини 615 миллий ва 272 хорижий оммавий ахборот воситалари, шу жумладан 315 та хорижий ва миллий интернет нашрлари ёритиб боради. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот маркази ва округ сайлов комиссияларининг матбуот марказлари томонидан мамлакатимиз ва чет элнинг 1 минг 400 нафардан ортиқ журналистлари иштирокида сайлов кампаниясининг муҳим босқичларига бағишланган 180 та матбуот анжумани ва онлайн  брифинглар ўтказилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ 22 минг 700 дан зиёд мақола ва ахборот материаллари эълон қилинди, кўрсатув ҳамда эшиттиришлар эфирга узатилди.

Presidential elections on December 4, 2016
According to the protocols from the district election commissions of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, on December 4, 2016, 17 million 951 thousand 667 of 20 million 461 805 voters participated in the voting. This represents 87.73% of the total number of voters included in the list.
According to the results of the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, 421,555 voters or 2.35% of the total number of voters casting their votes in favor of Sarvar Sadullaevich Atamurotov voted for Shavkat Miromonovich Mirziyayev. 88.61% voted, 669,187 voters or 3.73% voted for Khatamjon Abdurakhmanovich Ketmonov, and 619,972 voters or 3.46% voted for Narimon Majitovich Umarov.
Thus, on December 4, 2016, the candidate for the Entrepreneurs and Businessmen’s Movement - Liberal Democratic Party of Uzbekistan Shavkat Miromonovich Mirziyoev won the presidential elections of December 4, 2016.
In accordance with Articles 90, 117 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, Articles 14, 35, 36 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Elections of the President of the Republic of Uzbekistan" the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan Shavkat Miromonovich decided to declare Mirziyoev elected as President of the Republic of Uzbekistan.
The process of preparing and holding the elections of the President of the Republic of Uzbekistan includes five international organizations - the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the Commonwealth of Independent States, the Shanghai Cooperation Organization, the World Association of Electoral Bodies and the Organization of Islamic Cooperation. and the fact that some 600 observers from 46 African countries have made it clear that the political campaign is open and transparent in line with democratic requirements. More than 37,000 observers from political parties also actively participated in monitoring the election process.
The media played an important role in ensuring transparency and openness of the elections. The presidential elections will be covered by 615 national and 272 foreign media, including 315 foreign and national internet publications. The Republican Press Center for the coverage of the election of the President of the Republic of Uzbekistan and the press centers of the district election commissions have conducted more than 180 press conferences and online briefings with the participation of more than 1,400 domestic and foreign journalists. More than 22,700 articles and information materials related to the preparation and conduct of elections of the President of the Republic of Uzbekistan have been published and broadcasted.