ЕХҲТ иштирокчи мамлакатларининг Вена шаҳридаги доимий вакиллари ташрифига доир
Жорий йилнинг 10 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги таклифига биноан, 20 та элчи – ЕХҲТ иштирокчи мамлакатларининг Вена шаҳридаги доимий вакилларидан иборат делегация Тошкент шаҳрига ташриф буюрди. Ташриф доирасида делегация аъзолари Халқаро матбуот марказида Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов билан ҳам учрашди.
Айтилганидек, шу йилнинг 22 декабрида Ўзбекистонда Парламент қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашларга сайловлар бўлиб ўтади. Мазкур сиёсий тадбир “Янги Ўзбекистон—янги сайловлар” шиори остида ташкил этилмоқда. Янги Сайлов кодексига асосан ўтказилажак бу галги сайловларда қатор ўзгаришлар кузатилмоқда.
Хусусан, кодексга мувофиқ Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш учун 150та ҳудудий сайлов округи тузилади. Илгари 135 та округ тузилган ва 15 нафар депутат Ўзбекистон экологик ҳаракатидан сайланган. Эндиликда Ўзбекистон экологик партия ташкил этилгани боис, мазкур сиёсий тузилма депутатликка ўз номзодларини умумий сайловларга қўйган ҳолда қуйи палатадан ўрин эгаллаши мумкин.
Сайлов кодексида 30 га яқин шу каби янгиликлар ўз ифодасини топган. Бу ҳам сайловларни тенглик принципи асосида, шаффоф ўтишига кўмак беради. Улардан яна бири бу йил сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатининг шакллантирилганидир. Мазкур сайловларда жорий йил 20 миллион 600 минг нафар фуқаронинг овоз беришда қатнашиши кутилмоқда. Мулоқот давомида шу каби кўплаб мисоллар келтирилди.
Сайлов Кодексини ишлаб чиқиш пайтида 50 дан ортиқ илғор давлатлар тажрибаси ўрганилганлиги,халқаро ташкилотларнинг сайловларни кузатиш бўйича миссиялари, шу жумладан, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг тавсиялари ва Венеция комиссиясининг таклифлари ҳамда халқаро сайлов принциплари ва стандартлари асосида тайёрланганлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Сайлов қонунчилигидаги бундай ислоҳотлар партиялараро соғлом рақобатни яратишга ва уларнинг янада фаоллашишига сабаб бўлмоқда, дейилди учрашувда. Яна бир муҳим масалалардан бири- бу фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлаш ва уларни ҳимоя қилишдир.
Бу борада олиб борилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди. Бу йилги сайлов жараёнида сайлов комиссиялари аъзоларининг тайёргарлигига алоҳида эътибор қаратилганлиги, ахборот тизими бошқаруви учун республика бўйича 30 нафар тренер экспертлар томонидан ўқитилгани, 2250 нафар ҳудудий тренер ўқитилаётгани ва жами 34,000 дан ортиқ сайлов комиссияси аъзолари ўқитилиши режалаштирилаётгани таъкидланди.
Сайлов Кодексига асосан бугунги кунга қадар МСК томонидан низом ва йўриқномаларни тасдиқлашга оид 10 дан ортиқ қарор қабул қилингани айтиб ўтилди. Бундан ташқари қатор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланганлиги таъкидланди.
Ҳозирги кунда эса, МСК томонидан овозларни қайта санаб чиқиш, сайловчилар мурожаатларини кўриб чиқиш ва сайлов натижаларини эълон қилиш бўйича низом лойиҳаларини ишлаб чиқиш режалаштирилгани қайд этилди.

О визите постоянных представителей стран-участниц ОБСЕ
10 октября текущего года, по приглашению Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Ташкент посетила делегация 20 послов, представляющих постоянные страны-участницы Венской конвенции ОБСЕ. В рамках визита члены делегации встретились с председателем Центризберкома М.Абдусаломовым в Международном пресс-центре ЦИК.
Отмечалось, что 22 декабря 2019 года в Узбекистане состоится важное политическое событие, лейтмотивом которого станет лозунг “Новый Узбекистан. Новые выборы”. Принятый избирательный кодекс стал основой для проведения выборов в новом формате с введением целого ряда нововведений.
Согласно положений кодекса будет создано 150 территориальных округов для проведения выборов депутатов Законодательной палаты. Как известно, ранее округов было 135, а 15 депутатов выдвигались экологическим движением Узбекистана. После создания Экологической партии Узбекистана, она также сможет принять участие во всеобщих выборах наравне с другими политическими партиями.
Избирательный кодекс вобрал в себя порядка 30 подобных нововведений. Одним из них является формирование единого электронного списка избирателей. В ходе встречи, во время открытого диалога была дана должная оценка преобразованиям в системе избирательного процесса. Предполагается, что в предстоящих выборах примет участие 20 миллионов 600 тысяч избирателей.
Подчеркивалось, что при разработке нового кодекса был изучен опыт более 50 стран, получены рекомендации и предложения международных организаций, таких как БДИПЧ ОБСЕ, ШОС, СНГ, Всемирная ассоциация избирательных органов, Организация исламского сотрудничества и Венецианская комиссия. Как прозвучало в ходе диалога, подобные преобразования создадут предпосылки для усиления межпартийной конкуренции и их дальнейшей активизации. Еще один важный момент, это обеспечение избирательных прав граждан и их защита.
В этом году особый акцент сделан на вопросы подготовки избирательных комиссий, 30 тренеров и экспертов провели тренинги для членов избирательных комиссий, также планируется проведение тренингов для 34000 членов избирательных комиссий и подготовка 2250 региональных тренеров. Согласно Избирательного кодекса принято более 10 решений, направленных на утверждение регламентов и инструкций. Кроме этого, подписан ряд меморандумов и соглашений о сотрудничестве с министерствами и ведомствами.
В настоящее время ЦИК планирует разработать проект положения о пересчете результатов голосования, рассмотрении заявлений избирателей и объявлении результатов выборов.