«DIPLOMATIC WORLD» ЖУРНАЛИДА ЎЗБЕКИСТОН ВА БЎЛАЖАК САЙЛОВЛАРГА ОИД МАҚОЛА ЧОП ЭТИЛАДИ
17 июль куни Марказий сайлов комиссиясида Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчихонаси мурожаати асосида «Diplomatic World» журнали ижрочи директори Б.Дитрих ва «Diplomatic World Institute» маркази менежери А.Туркстра иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Унда Марказий сайлов комиссияси раиси ўринбосари Б.Кучкаров, Марказий сайлов комиссиясининг доимий асосда ишловчи аъзоси Г.Рахимова, МСК Халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Б.Исмоилов ҳамда Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчихона маслаҳатчиси Р.Маматовлар  иштирок этди.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчихонаси «Diplomatic World» раҳбарияти билан жорий йилнинг сентябрь ойида журналнинг Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган махсус сонини нашр қилиш бўйича келишувга эришган. Шундан келиб чиқиб, журнал вакиллари жорий йилда бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови арафасида мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар, жумладан сайлов қонунчилиги ва амалиёти ҳақида мақола чоп этишни мақсад қилган.
Учрашувда мамлакатимизнинг сайлов қонунчилиги ва амалиётидаги ўзгаришлар ҳақида сўз юритилар  эканлар, Сайлов кодекси халқаро ҳуқуқнинг умум эътироф этилган принциплари ва меъёрларига мувофиқ шакллангани ва халқаро сайлов стандартларига мос келиши қайд этиб ўтилди.
Ўзбекистоннинг сайловлар ўтказиш жараёнида ЕХҲТ ДИИҲБ  билан ўзаро ҳамкорлик самараси ўлароқ мамлакатимиз миллий сайлов тизимини янада демократлаштириш, сайлов қонунчилиги ва амалиётини умум эътироф этилган халқаро демократик стандартларга уйғунлаштириш орқали фуқароларнинг сайловга оид ҳуқуқларини янада кенг ва тўла таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Учрашувда шунингдек,  сайловларга тайёргарлик давомида оммавий ахборот воситалари учун сайловни ёритиш, сайловда аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг иштирокини таъминлаш, сайлов комиссиялари ходимларини ўқитишга қаратилган тренингларни ташкил этиш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва сайловлар бўйича тажриба алмашиш мақсадида олиб борилаётган ишлар хусусида ҳам сўз борди.
Учрашув якунида томонлар ўзаро ҳамкорлик ва алоқаларнинг мустаҳкамланишидан мамнун эканликларини билдирдилар.
Маълумот учун:Diplomatic World халқаро журнали сиёсат, дипломатия, бизнес, молия, санъат ва маданият соҳаларини кенг ёритиб келмоқда. . Журнал Европанинг парламент аъзолари, Европа Иттифоқи раҳбарлари, ишбилармон доиралар, дипломатик корпуслар ва Брюсселда аккредитациядан ўтган халқаро ташкилотларга тарқатилади.
2020 йилда журналнинг Ўзбекистонга бағишланган махсус сони нашр этилган бўлиб, ундан Европанинг етакчи иқтисодчи, аналитик ва ишбилармон доиралари вакилларининг мақола ва интервьюлари жой олган.

“DIPLOMATIC WORLD” set to publish an article on Uzbekistan and future elections
It was attended by the CEC Deputy Chairman B. Kuchkarov, CEC member G. Rakhimova, head of the CEC international cooperation department B. Ismoilov, as well as a consultant of the Uzbek Embassy in Belgium R. Mamatov.
The Embassy of Uzbekistan in Belgium reached an agreement with the administration of the “Diplomatic World on publication of the magazine’s special issue dedicated to the 30th anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan in September.
For this reason, the magazine staff plan to publish an article on the reforms realized in the country, including the electoral legislation prior to the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, which will be held this year.
It was emphasized at the meeting that the new Electoral Code was formed in accordance with generally recognized principles and norms of international law and in compliance with international electoral standards.
During the election process in Uzbekistan, much focus is set on both cooperation with the ODIHR/OSCE, and further democratization of the national electoral system of our country, full provision of electoral rights of citizens through compliance with electoral legislation and practice in line with generally recognized international democratic standards.
At the meeting, there were discussions about comprehensive coverage of the elections, ensuring the participation of women, youth and people with disabilities, arranging trainings for the commission staff, expanding international cooperation and exchanging experience.
At the end, the parties expressed satisfaction with the strengthening of mutual cooperation and strengthening of relations.
For information: The international magazine "Diplomatic World" covers events in the field of politics, diplomacy, business, economy, culture and arts. The magazine is distributed among leaders of the European Union, members of the European Parliament, business circles, diplomatic corps and international organizations accredited in Brussels.
In 2020, the magazine’s special issue was dedicated to Uzbekistan presenting articles and interviews of leading economists, analysts and business circles of Europe about our country.