САЙЛОВ ҚОНУНЧИЛИГИ ВА АМАЛИЁТИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ ДЕМОКРАТИЯНИНГ МУҲИМ ШАРТИ
Истиқлол йилларида мамлакатимизда ўз моҳиятига кўра ноёб, турли даражадаги сайловлар хусусияти инобатга олинган сайлов тўғрисидаги бир қатор қонунлар қабул қилинди. Сайлов тўғрисидаги миллий қонун ҳужжатлари аксарият ривожланган демократик давлатларда бўлгани сингари сайловлардан сайловларгача бўлган даврларда тобора такомиллаштирилмоқда ва ривожлантирилмоқда. Бу табиий тадрижий жараён бўлиб, у бир томондан юртимизда рўй бераётган муҳим таркибий демократик ўзгаришларнинг натижаси бўлса, иккинчи тарафдан, бу жараённинг ўзи Ўзбекистонда амалга оширилаётган давлат ва жамият қурилиши соҳасидаги демократик инсонпарвар ислоҳотларнинг бориши ва мазмунига таъсир кўрсатмоқда.
Янги демократик ва эркин Ўзбекистонни бунёд этиш мақсадида сўнги беш йил давомида амалга оширилаётган кенг қамровли, изчил ислоҳотларда асосий эътибор – халқ хокимиятчилиги конституциявий тамойилини хаётга кенг тадбиқ этиш, давлат ва жамиятни бошқаришда фуқароларнинг иштирокини кенгайтириш, шунингдек миллий сайлов қонунчилиги ва амалиётини янада такомиллаштириш, уни халқаро сайлов стандартлари ва илғор демократик ҳуқуқий давлатлар тажрибасига мувофиқлаштиришга қаратилган. Зеро, эркин ва адолатли сайловлар демократиянинг муҳим ва зарурий шарти ҳисобланади.
Сўнги йилларда Ўзбекистонда бўлиб ўтган сайловлар, сайлов қонунчилиги ва амалиётига киритилган ўзгартиш ва янгиликлар мамлакатимизда янги сиёсий вазият шаклланганлигини ёрқин ифода қилмоқда. Биринчи бор Сайлов кодекси асосида 2019 йил декабрида мамлакатимиз парламенти ва Халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига бўлиб ўтган сайловлар жараёнида муҳим ижобий тажриба ортирилди, сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш амалиёти сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Шу билан бирга сайлов қонунчилиги ва амалиётида айрим камчиликлар ва бўшлиқлар ҳам борлиги кўзга ташланди.
Ушбу камчликларни бартараф қилиш, бўшлиқларни тўлдириш мақсадида ишлаб чиқилган қонун лойиҳаси қизғин муҳокамалардан сўнг жорий йил 8 февралда қабул қилинди ва ижрога қаратилди. Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ҳам муҳим ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Мазкур янгиликларни ўз ичига олган Сайлов кодекси нормаларини Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг сайлов жараёнларини ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солишга қаратилган қарор, низом ва йўриқномаларида акс эттириш жараёнида ишчи гуруҳимиз томонидан нуфузли халқаро ташкилотларнинг кузатувчилари, хорижий ва маҳаллий экспертлар ва олимларнинг берган таклиф ва тавсиялари яна бир бор таҳлил қилинди. Шу жараёнда амалдаги Сайлов кодексининг айрим моддаларини янада такомиллаштириш ва халқаро сайлов стандартларига уйғунлаштиришга эҳтиёж борлиги аниқланди.
Ишчи гуруҳи томонидан таҳлилларга асосан ишлаб чиқилган ва асослантирилган таклифлари ўрнатилган тартибда кўриб чиқиш учун Олий Мажлис Қонунчилик палатасига тақдим этилди. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси бир гуруҳ депутатларининг ташаббусига асосан Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Жорий йил 1 июнь куни мазкур қонун матбуотда эълон қилинди. Бир гуруҳ депутатлар ташаббуси билан қабул қилинган мазкур Қонун мамлакатимизнинг сайлов қонунчилигини изчил эркинлаштириш ва демократлаштириш йўлида қўйилган яна бир муҳим дадил қадам бўлди.
Қонунга кўра, Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг ўн битта моддасига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилиши белгиланган. Жумладан, Кодекснинг бешта моддасида, яъни 14, 20, 22, 101 ва 102 моддаларида – қуйи турувчи сайлов органларининг ҳаракатлари ва қарорлари устидан берилган шикоятларнинг юқори турувчи сайлов органлари томонидан кўриб чиқилиши бекор қилиниб, фақат судлар томонидан кўриб чиқилиши мумкинлиги ўрнатилди. Ушбу тартиб Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюроси Сайловни кузатиш бўйича миссиясининг 2019 йил 22 декабрдаги Парламент сайловлари бўйича якуний ҳисоботида берилган “такрорий мурожаатлар ва қарама-қарши қарорлар қабул қилинишининг олдини олиш мақсадида мурожаатларни иккита органга бериш тизимини қайта кўриб чиқиш ва устувор равишда шикоятлар фақат судларга берилиши лозим”лиги ҳақидаги тавсиясига ҳам мос келади. Шунингдек, мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган инсонпарвар ислоҳотларга ҳамоҳангдир.
Амалдаги Сайлов кодексининг 21 моддасига асосан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш бўйича округ сайлов комиссияларининг таркиби Марказий сайлов комиссияси томонидан – комиссия раиси, раис ўринбосари, котиби ва олти-саккиз нафар комиссия аъзосидан иборат таркибда тузилиши белгиланган. Сайлов кодексининг 9-моддасига асосан эса, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш бўйича сайлов округлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри чегаралари доирасида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси  томонидан тузилади. Бундан кўриниб турибдики, Республикамиз ҳудудларида жами 14 та сайлов округи тузилиши ва уларнинг ҳар бирида 9 нафардан – 11 нафарга қадар округ сайлов комиссияси аъзолари фаолият юритиши мумкин.
Сайлов кодексининг 22-моддасига асосан – округ сайлов комиссиясига ўзига тегишли ҳудудда сайлов кодексининг ижроси устидан назоратни амалга ошириш, сайлов участкаларини тузиш, участка сайлов комиссияларининг фаолиятини мувофиқлаштириш, сайлов участкаларининг жойлашган ери ҳақида сайловчиларни хабардор қилиш, участка сайлов комиссияларини тузиш ва уларнинг таркиби ҳақидаги маълумотларни эълон қилиш, номзодларга сайлов кампаниясида иштирок этиш учун тенг шароитларни таъминлаш, сиёсий партиялар, бошқа жамоат бирлашмалари, фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органлари вакилларининг, корхоналар, муассасалар ва ташкилотлар раҳбарларининг сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказиш билан боғлиқ масалалар юзасидан ахборотини эшитиш, сайловчилар рўйхатларининг тузилишини ва уларнинг ҳамма танишиб чиқиши учун тақдим этилишини кузатиб бориш, сайлов округи бўйича сайлов натижаларини аниқлаш ва уларни Марказий сайлов комиссиясига тақдим этиш, сайловчиларнинг ва сайлов жараёни бошқа иштирокчиларининг мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда улар юзасидан қарорлар қабул қилиш каби ўта муҳим вазифалар юклатилган.
Агар мамлакатимизнинг айрим вилоятлари, масалан Самарқанд, Фарғона, Тошкент, Наманган, Қашқадарё каби вилоятларининг ҳар бири ҳудудида мингдан зиёд сайлов участкалари тузилиши ва фаолият юритишини инобатга олсак, ушбу сайлов участкаларини тузиш, участка сайлов комиссияларининг фаолиятини мувофиқлаштириш каби юқорида санаб ўтилган муҳим вазифаларни бажариш 9–11 нафардан иборат округ сайлов комиссияси учун қанчалик машаққат туғдиришини тасаввур қилиш қийин эмас. Қонун ижодкорлари Сайлов кодексидаги ушбу бўшлиқни тўлдириш мақсадида округ сайлов комиссияси таркибини 11 нафардан 21 нафаргача бўлиши мумкинлиги ҳақидаги нормани белгилади.
Сайлов кодексининг 31-моддасида – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига, Қонунчилик палатаси депутатлари сайловига доир сайлов бюллетенининг шакли ва матни Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланиши, сайлов бюллетенига номзоднинг фамилияси, исми, отасининг исми унинг туғилган йили, эгаллаб турган лавозими (машғулотининг тури), иш жойи ва уни номзод этиб кўрсатган сиёсий партия кўрсатилган ҳолда алифбо тартибида киритилиши ҳамда сайлов бюллетенида уни тўлдириш тартиби тўғрисидаги тушунтириш бўлиши кераклиги белгиланган.
Маълумки, сиёсий партиялар, номзодлар ёки уларнинг ишончли вакиллари томонидан ўтказиладиган сайловолди ташвиқоти, сайловчилар билан учрашувлар каби тадбирларда номзодлар тўғрисидаги барча маълумотлар, шу жумладан уларнинг эгаллаб турган лавозими машғулотининг тури, иш жойи ҳақида батафсил ахборот берилади. Шунингдек, Марказий сайлов комиссияси томонидан чоп этиладиган ва сайловдан деярли бир ой олдин  ҳар бир сайлов участкасига етказиб бериладиган номзодларнинг сайловолди дастури ва автобиографияси акс этган плакатларда ҳам номзодлар тўғрисида юқоридаги маълумотлар тўлиқ аск этган бўлади. Ушбу плакатлар  сайлов кунида ҳам ҳар бир сайлов участкасида осиб қўйилади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, сайлов бюллетенига номзоднинг фақат фамилияси, исми, отасининг исми унинг туғилган йили ва уни номзод этиб кўрсатган сиёсий партия кўрсатилган ҳолда алифбо тартибида киритилиши белгиланди. Сайлов бюллетенига номзод ҳақида киритиладиган маълумотларнинг қисқартилиши натижасида, бююлетенда номзодлар ҳақидаги барча маълумотларни каттароқ шрифтда акс эттириш орқали сайловчиларга қулайлик яратиш, барча номзодлар тўғрисида бир хил маълумотни акс эттириш йўли билан сайловнинг тенглик принципини таъминлаш имконияти кенгайди.
Сайлов кодексининг 38-моддасида – сайловчилар битта ёки бир нечта сиёсий партияни ёхуд Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларни қўллаб-қувватлаб имзо варақаларига имзо қўйишга ҳақли эканлиги, бунда сайловчи ўз фамилиясини, исмини, отасининг исмини, туғилган йилини (ёши ўн саккизда бўлса, қўшимча равишда туғилган куни ва ойини), яшаш жойи манзилини, паспортининг серияси ва тартиб рақамини, шунингдек имзо қўйилган санани кўрсатиши, мазкур маълумотлар қўлда ёзиб киритилиши белгиланган эди. Киритилган қўшимчага асосан, эндиликда сайловчилар имзо варақасига юқоридаги маълумотларни киритишда  паспортининг ёки ID  картасининг серияси ва тартиб рақамини киритиши мумкин. Ушбу янгилик, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 6 мартдаги “Ўзбекистон Республикасида идентификация ID-карталарини расмийлаштириш ва бериш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ киритилмоқда. Чунки, ушбу қарорга асосан 2021 йил 1 январдан бошлаб мамлакатимиз фуқароларига паспорт ўрнига белгиланган намунадаги идентификация ID-картаси берилиши назарда тутилган ва ушбу карта шахсни тасдиқловчи ҳужжат ҳисобланиши белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 29 июлда қабул қилинган “Оммавий тадбирларни ташкил этиш ва ўтказиш тартибини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 205-сонли қарорига асосан – “100 ва ундан кўп кишиларнинг иштирокида ташкил этиладиган ва фуқароларнинг биргаликда қатнашиши назарда тутилган ижтимоий-сиёсий ва бошқа турдаги тадбирлар оммавий тадбир ҳисобланиши, бундай тадбирларни ўтказиш учун тегишли давлат ваколатли органларидан рухсатнома олиш талаби” белгиланган. Ушбу талабга кўра, сайлов кампанияси даврида сиёсий партиялар, номзодлар ёки уларнинг ишончли вакиллари томонидан сайловчилар билан ўтказиладиган учрашувлар, ташвиқот тадбирлари учун ҳам тегишли давлат органларидан рухсатнома олиш керак деган тушунча шаклланган. Жумладан, ЕХҲТ ДИИҲБнинг Сайловни кузатиш бўйича миссиясининг 2019 йил 22 декабрдаги Парламент сайловлари бўйича якуний ҳисоботида “сайловолди ташвиқоти давридаги тадбирларни ўтказиш бўйича халқаро стандартларга мувофиқ қонунни қабул қилиб, унда сайловолди ташвиқоти давридаги йиғилишлар учун тегишли давлат органларини хабардор қилиш тизимини жорий этиш” тавсия этилган.
Шу сабабли, Сайлов кодексининг 48-моддаси – сайловчилар билан учрашувлар каби оммавий тадбирлар уларнинг ўтказилиш жойи ва вақти ҳақида тегишли туман (шаҳар) ҳокимликлари камида уч кун олдин ёзма равишда хабардор қилинган ҳолда ўтказилади. Бунда ушбу оммавий тадбирларни ўтказиш учун рухсатнома талаб қилинмайди, деган учинчи қисм билан тўлдирилди.
Сайлов кодексининг 58-моддасида – “Овозларни санаб чиқиш натижалари участка сайлов комиссиясининг мажлисида кўриб чиқилади ҳамда раис, раис ўринбосари, котиб, сайлов комиссиясининг бошқа аъзолари томонидан имзоланадиган баённомага киритилади. Шундан сўнг баённома участка сайлов комиссиясининг раиси ёки раис ўринбосари томонидан ўқиб эшиттирилади ҳамда мазкур баённоманинг кўчирма нусхаси ҳамма танишиб чиқиши учун участка сайлов комиссияси биносига камида қирқ саккиз соат муддатга дарҳол осиб қўйилади.
Участка сайлов комиссияси баённомасининг кўчирма нусхаси ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда дарҳол тегишли округ сайлов комиссиясига ... тақдим этилади, асл нусха эса раис ёки унинг ўринбосари томонидан ички ишлар органлари ходимлари кузатувида олиб бориб топширилади” деган норма мавжуд.
Сайлов кодексининг 95-моддасига асосан, округ бўйича сайлов натижалари участка сайлов комиссиялари томонидан тақдим этилган баённомалари асосида, округ сайлов комиссиясининг мажлисида аниқланиши ва баённомага киритилиши, баённома комиссиянинг раиси, раис ўринбосари, котиби, бошқа аъзолари томонидан имзоланиши ҳамда тегишли сайлов комиссиясига тақдим этилиши белгиланган. Бироқ, участка сайлов комиссияларидан фарқли ўлароқ, мазкур баённоманинг кўчирма нусхаси ҳамма танишиб чиқиши учун дарҳол округ сайлов комиссияси биносига камида қирқ саккиз соат муддатга осиб қўйилиши назарда тутилмаган.
Шу боис, кодексдаги ушбу бўшлиқ ҳам қонун ижодкорлари томонидан бартараф этилиб, округ бўйича сайлов натижалари акс этган баённоманинг кўчирма нусхаси ҳамма танишиб чиқиши учун дарҳол округ сайлов комиссияси биносига камида қирқ саккиз соат муддатга осиб қўйилиши кераклиги белгиланди.
Маълумот ўрнида таъкидлаш лозим, британиянинг The Economist Intelligence Unit тадқиқот ташкилоти томонидан тузиладиган дунё мамлакатлари “Демократия индекси”да 2019 йил ҳолатига Ўзбекистон 165 давлат ичида 157-ўринни эгаллаган. Шунинг учун давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 2 июнда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида”ги Фармонида ушбу индекснинг “12.1 - Сайлов жараёни ва плюрализм йўналиши” бўйича Ўзбекистоннинг кўрсатгичларини 2022 йилга қадар олти баробарга кўтариш белгиланган.
Хулоса қилиб айтганда, юқоридаги сайлов қонунчилигига киритилган ушбу ўзгаришлар мамлакатимизнинг халқаро рейтинглардаги ўрнини янада юксалтириш, мамлакатимиз сайлов қонунчилигини янада демократлаштириш ва сайлов амалиётини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, сайловчиларнинг демократик, очиқ-ошкора сайловларда фаол иштирок этиб, ўз ҳохиш-иродасини эркин ифода этишида муҳим омил бўлади.
Зеро, очиқ демократик сайловлар одамларнинг сиёсий салоҳиятини рўёбга чиқариш имкониятини беради. Ўзбекистонда демократик жараёнларнинг самарадорлигини оширишга йўналтирилган ижобий ўзгаришларни кузатиш эса эртанги кунга бўлган ишончни мустаҳкамлаб, кишини ғоят руҳлантиради. Халқаро қоидаларга биноан, "Ҳар бир сайловчи ўз эркинлигининг ғамхўридир". Шундай экан, эртанги кунимиз қандай бўлиши ҳар биримизнинг сиёсий онгимиз, мавжуд сайлов тизими ва ўз ҳуқуқимиздан қандай фойдалана олишимиз ҳамда масъулиятни ҳис этган ҳолда фуқаролик бурчимизни самарали адо этишимизга бевосита боғлиқ. Шундагина демократик сайлов тамойиллари ҳақиқий тараққиёт кафолатига айланади.

Совершенствование законодательства и практики проведения выборов – важное условие демократии
В годы независимости в нашей стране принят ряд законов, уникальных по сущности и вобравших в себя особенности выборов различного уровня. Национальные законодательные акты о выборах, как и в большинстве развитых демократических государствах, совершенствуются и развиваются особенно в периоды между выборами. Это считается естественным поэтапным процессом. С одной стороны, являясь результатом происходящих в стране важных структурных демократических изменений, с другой стороны — сам этот процесс оказывает влияние на ход и содержание гуманных демократических реформ, осуществляемых в Узбекистане в сфере государственного и общественного строительства.
В течение последних пяти лет, при реализации широкомасштабных и последовательных реформ в целях построения нового демократического и свободного Узбекистана основное внимание уделяется широкому внедрению в жизнь конституционного принципа народовластия, расширению участия граждан в управлении государством и обществом, а также дальнейшему совершенствованию национального избирательного законодательства и практики, приведению его в соответствие с международными избирательными стандартами и опытом передовых демократических правовых государств. Ибо свободные и справедливые выборы являются важным и необходимым условием демократии.
Прошедшие в Узбекистане за последние годы выборы, а также изменения и новшества, внесенные в законодательство и практику выборов, ярко продемонстрировали, что в стране сформировалась новая политическая обстановка. В процессе выборов в парламент и местные Кенгаши народных депутатов, состоявшихся в декабре 2019 года впервые на основе Избирательного кодекса, приобретен важный положительный опыт. Также практика организации и проведения выборов поднялась на новый качественный уровень. Вместе с тем были выявлены некоторые недостатки и пробелы в законодательстве и практике выборов.
Проект закона, разработанный в целях устранения этих недостатков и пробелов, был принят после бурных обсуждений 8 февраля текущего года и направлен для исполнения. В свою очередь, важные изменения и дополнения внесены в Избирательный кодекс Республики Узбекистан. Затем нормы Избирательного кодекса, вобравшие в себя эти изменения, нужно было  отразить в постановлениях, положениях и инструкциях Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, направленных на правовое регулирование процесса выборов. И в этом процессе рабочая группа еще раз проанализировала предложения и рекомендации, данные наблюдателями от авторитетных международных организаций, зарубежных и отечественных экспертов, ученых. В результате выяснилось, что имеется потребность в дальнейшем совершенствовании отдельных норм действующего  Избирательного кодекса и их гармонизации с международными избирательными стандартами.
Обоснованные предложения рабочей группы, которые были сформулированы на основе анализа, предоставлены Законодательной палате Олий Мажлиса для рассмотрения в установленном порядке. И по инициативе группы депутатов нижней палаты парламента был разработан проект закона о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Республики Узбекистан. 1 июня этого года закон опубликован в печати. Данный закон, принятый по законодательной инициативе группы депутатов, стал еще одним важным шагом в последовательной либерализации и демократизации избирательного законодательства.
Согласно закону обозачено внесение изменений и дополнений в одиннадцать статей  Избирательного кодекса.
В частности, в пяти статьях Кодекса — статьях 14, 20, 22, 101 и 102 — отменено рассмотрение жалоб на действия и решения нижестоящих избирательных органов вышестоящими избирательными органами. Установлено, что они могут быть рассмотрены только судами. Такой порядок соответствует и рекомендации Миссии наблюдателей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации безопасности и сотрудничества в Европе, данной в заключительном отчете от 22 декабря 2019 года по парламентским выборам,  — «с целью предотвращения повторных обращений и принятия противоречивых решений необходимо пересмотреть систему подачи обращений в два органа и подавать жалобы приоритетно только судам». Также это гармонично с гуманными реформами, осуществляемыми и судебно-правовой системе нашей страны.
В соответствии со статьей 21 действующего Избирательного кодекса состав окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан образуется Центральной избирательной комиссией в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и шести-восьми членов комиссии. А в соответствии со статьей 9 Избирательного кодекса избирательные округа по выборам Президента Республики Узбекистан образуется Центральной избирательной комиссией в границах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Из этого видно, что по территории республики создаются 14 избирательных округов, и в каждом из них могут вести деятельность от 9 до 11 членов окружных избирательных комиссий.
В соответствии со статьей 22 Избирательного кодекса на окружную избирательную комиссию возложены такие важнейшие полномочия, как: осуществлять контроль за исполнением настоящего Кодекса на соответствующей территории; образовать избирательные участки и  координировать деятельность участковых избирательных комиссий; информировать избирателей о месте нахождения избирательных участков; образовать участковые избирательные комиссии и публиковать сведения об их составе; обеспечивать равные условия кандидатам для участия в избирательной кампании; заслушивать сообщения представителей политических партий, иных общественных объединений, органов самоуправления граждан, руководителей предприятий, учреждений и организаций по вопросам, связанным с подготовкой и проведением выборов; наблюдать за составлением списков избирателей и представлением их для всеобщего ознакомления; устанавливать и передавать в Центральную избирательную комиссию результаты выборов по избирательному округу; рассматривать обращения избирателей и иных участников избирательного процесса и принимать по ним решения.
Если учесть, что в отдельных областях страны, к примеру, на территории каждой из Самаркандской, Ферганской, Ташкентской, Наманганской, Кашкадарьинской областей организуются и осуществляют деятельность более тысячи избирательных участков, нетрудно представить, насколько трудно избирательным комиссиям в составе 9-11 человек выполнять вышеперечисленные задачи по созданию избирательных участков и координации их деятельности. В целях восполнения этого пробела в Избирательном кодексе законодатели установили норму о том, что состав окружной избирательной комиссии может включать от 11 до 21 члена.
В статье 31 Избирательного кодекса установлено, что форма и текст избирательного бюллетеня по выборам Президента Республики Узбекистан, депутатов Законодательной палаты утверждаются Центральной избирательной комиссией; в избирательный бюллетень в алфавитном порядке вносятся фамилия, имя, отчество кандидата с указанием года рождения, занимаемой должности (рода занятий), места работы и политической партии, выдвинувшей его кандидатом; избирательный бюллетень должен содержать разъяснение о порядке его заполнения.
Как известно, на мероприятиях предвыборной агитации, встречах с избирателями, проводимых политическим партиями, кандидатами и их доверенными лицами, дается подробная информация о кандидатах, в том числе о занимаемой должности (рода занятий) и месте работы. Также и на плакатах, которые издаются Центральной избирательной комиссией и доставляются на каждый избирательный участок почти за месяц до выборов, содержится полная информация о биографии и предвыборной программе кандидатов. Эти плакаты развешиваются на каждом избирательном участке и в день выборов.
Исходя из вышеизложенного, установлено, что в избирательный бюллетень в алфавитном порядке вносятся только фамилия, имя и отчество кандидата, год рождения и название выдвинувшей его политической партии. В результате сокращения информации, вносимой в избирательный бюллетень, создаются удобства для избирателей за счет отражения данных более крупным шрифтом, а также расширилась возможность обеспечения принципа равенства на выборах за счет предоставления одинаковой информации о кандидатах.
В статье 38 Избирательного кодекса было прописано, что избиратели вправе ставить подпись в поддержку одной или нескольких политических партий либо кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, при этом избиратель указывает свою фамилию, имя, отчество, год рождения (в возрасте восемнадцати лет — дополнительно день и месяц рождения), адрес места жительства, серию и номер паспорта, а также дату внесения подписи, и что указанные сведения вносятся рукописным способом.
Теперь, согласно внесенному дополнению, избиратели при внесении вышеназванных сведений могут указывать серию и номер паспорта или ID-карты. Это новшество вводится в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по внедрению системы оформления и выдачи идентификационных ID-карт в Республике Узбекистан» от 6 марта 2020 года. В этом документе предусмотрена выдача гражданам страны начиная с 1 января 2021 года ID-карты установленного образца вместо паспорта, и определено, что данная карта является документом, удостоверяющим личность и гражданство его владельца.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 205 «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка организации и проведения массовых мероприятий» от 29 июля 2014 года установлено, что «Мероприятия общественно-политические и других видов, организуемые с участием 100 и более человек и предусматривающие совместное участие граждан, считаются массовыми мероприятиями, для проведения таких мероприятий требуется получение разрешительного документа от соответствующих полномочных государственных органов». Согласно этому требованию, сформировалось понятие, что разрешительный документ от соответствующих полномочных государственных органов должны получать и политические партии, кандидаты или их доверенные лица в период избирательной компании для проведения агитационных мероприятий и встреч с кандидатами. В частности, в заключительном отчете Миссии наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ от 22 декабря 2019 года по парламентским выборам рекомендовано «Принять закон, соответствующий международным стандартам по проведению массовых мероприятий в период предвыборной агитации, внедрив в нем систему оповещения соответствующих государственных органов для мероприятий в период предвыборной агитации».
По этой причине статья 48 Избирательного кодекса дополнена частью третьей следующего содержания: Массовые мероприятия, такие как встречи с избирателями, проводятся с письменным уведомлением соответствующих районных (городских) хокимиятов о месте и времени их проведения не менее чем за три дня.
В статье 58 Избирательного кодекса имеется норма:
Результаты подсчета голосов рассматриваются на заседании участковой избирательной комиссии и заносятся в протокол, который подписывается председателем, заместителем председателя, секретарем, другими членами избирательной комиссии. После этого протокол оглашается председателем или заместителем председателя участковой избирательной комиссии, и копия данного протокола незамедлительно вывешивается в помещении участковой избирательной комиссии для всеобщего ознакомления на срок не менее чем сорока восьми часов.
Копия протокола участковой избирательной комиссии представляется в соответствующую окружную избирательную комиссию посредством использования информационно-коммуникационных технологий, а подлинник доставляется нарочно председателем или его заместителем в сопровождении работников органов внутренних дел.
Согласно статье 95 Избирательного кодекса, результаты выборов по округу определяются на основании представленных протоколов участковых избирательных комиссий, они определяются на заседании окружной избирательной комиссии и заносятся в протокол, затем протокол подписывается председателем, заместителем председателя, секретарем, другими членами комиссии и представляется в соответствующую избирательную комиссию. Однако, в отличие от участковой избирательной комиссии, здесь не было предусмотрено такое требование, чтобы копию данного протокола незамедлительно вывесить в помещении окружной избирательной комиссии для всеобщего ознакомления на срок не менее чем сорока восьми часов.
Поэтому законодателями устранен и этот пробел в Кодексе. Теперь установлено, что копия протокола незамедлительно вывешивается в помещении окружной избирательной комиссии для всеобщего ознакомления на срок не менее чем сорока восьми часов.
Для справки надо отметить, что в «Индексе демократии» стран мира, составляемом британской исследовательской организацией «The Economist Intelligence Unit» Узбекистан по состоянию на 2019 год занял 157-е место среди 165 государств. Поэтому в Указе Президента «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях» от 2 июня 2020 года обозначена задача — поднять рейтинг Узбекистана по направлению данного индекса «12.1 – Направление избирательного процесса и плюрализма» в шесть раз до 2022 года.
Подводя итог, можно сказать, что внесенные в избирательное законодательство изменения станут важным фактором в дальнейшем улучшении места нашей страны в международных рейтингах, дальнейшей демократизации национального избирательного законодательства и поднятии практики выборов на качественно новый уровень, активном участии граждан в демократических гласных выборах и свободном волеизъявлении.
Открытые демократические выборы дают возможность реализовать политический потенциал граждан. Положительные изменения, направленные на повышение эффективности демократических процессов укрепляют веру в завтрашний день и поднимают дух людей. Согласно международным правилам, «Каждый избиратель заботится о своей свободе». А значит, каким будет завтрашний день, непосредственно зависит от политического сознания каждого из нас, от избирательной системы и от того, как мы можем пользоваться своими правами и эффективно выполнять свой гражданский долг. Только тогда принципы демократических выборов станут гарантией прогресса.