САЙЛОВГА ТАЙЁРГАРЛИК: ХАЛҚАРО ҲАМКОРЛИКНИНГ МУҲИМ ЙЎНАЛИШИ
Яқинда Ўзбекистонга Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) директори Маттео Мекаччи ташриф буюрди. Ушбу ташриф давомида мамлакатимизда жорий йилнинг октябрь ойида бўлиб ўтадиган муҳим сиёсий тадбир – Президент сайловига тайёргарлик кўриш бўйича Бюронинг эҳтиёжларни баҳолаш миссияси юртимизга келиши маълум қилинди.
Халқаро кузатиш ва халқаро эътироф
Халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар кузатувчиларининг сайловларда иштироки демократик сайловларни очиқ ва ошкора ўтказишда муҳим аҳамиятга эга.  Кўпчилик мамлакатларда ўтказилаётган сайловларни кузатиш инсонларнинг сиёсий ҳуқуқларининг таъминланишида муҳим жиҳат ҳисобланади.
Сайловларга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир барча тадбирларда, шунингдек сайлов куни овоз бериш жойларида ва овозларни санаб чиқишда бошқа давлатлардан, халқаро ташкилотлардан кузатувчиларнинг иштирок этиши мумкинлиги Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексида белгилаб қўйилган.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда ўтказилаётган сайловларда хорижий ва халқаро кузатувчилар сонининг кўпайиши кузатилмоқда: 2016 йилда ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида  555 (2015 йилда - 296) нафар чет эллик кузатувчи иштирок этган бўлса, 2019 йилги парламент сайловларида уларнинг салмоғи 825 (2014 йилда - 331) нафарни ташкил этди. Мазкур ҳолат Ўзбекистонда сайловлар туб ўзгаришлар ва демократик ислоҳотлар, вужудга келаётган янги сиёсий муҳит шароитида ўтказилаётганлигига халқаро ҳамжамиятда ҳам эътибор кучайиб бораётганидан далолатдир.
Ўтган сайловларда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюроси, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси, Мустақил давлатлар ҳамдўстлигининг Парламентлараро ассамблеяси каби халқаро ташкилотлар вакиллари ҳамда хорижий давлатларнинг қонунчилик ва сайлов органларидан кузатувчилар иштирок этган.
Кузатувчилар сайловларда иштирок этар экан, бўлиб ўтаётган сайлов жараёнларига баҳо бериш учун маълумот тўплашади, сайлов қонунчилиги ва амалиётини  ўрганишади, сайлов комиссиялари фаолиятига баҳо беришади.
Бюронинг мандати
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг асосий вазифаларидан бири бу инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини ҳимоя қилиш, шунингдек барқарор демократик институтлар ва қонун устуворлигини қўллаб-қувватлаш ҳисобланади.
ЕХҲТга аъзо давлатлар, шубҳасиз ва ҳақли равишда, инсонийлик мезонлари ўлчови масалалари давлатларнинг фақатгина ички иши эмас, балки халқаро миқёсда иштирокчи давлатлар томонидан алоҳида эътиборга олинадиган масала деб ҳисоблайди. Шу мақсадда, ЕХҲТга аъзо давлатлар томонидан 1990 йилда иштирок этувчи давлатлардаги сайловлар бўйича алоқалар ва маълумотлар алмашинувини таъминлаш учун “Эркин сайловлар бўйича бюро” ташкил этилган эди (Варшава). Бюро чекланган миқёсларда сайловларни кузатиш бўйича тадбирларни амалга оширишга киришди.
1992 йилда ушбу тузулма “Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюро” деб атала бошлади. Унинг мандати кенгайтирилиб, инсонийлик мезонларининг бошқа жиҳатларини ҳам қамраб ола бошлади. 1994 йилдан ДИИҲБ сайлов жараёни устидан - сайлов бошланишидан олдин, сайлов даврида ва сайлов ўтганидан кейин кенг қамровли кузатишни бошлади.
ЕХҲТнинг 1999 йили Стамбулда  ўтган олий даражадаги учрашувида қабул қилинган “Европа хавфсизлиги Хартияси”да иштирокчи давлатлар ўзларидаги сайловларни кузатиш учун ДИИҲБни таклиф этиш юзасидан зиммаларига махсус мажбурият олдилар. 2006 йилда Брюсселда ЕХҲТ Вазирлар кен­гашининг учрашувида иштирокчи давлатлар ДИИҲБнинг сайловларни кузатиш бўйича мандатини яна бир бор тасдиқлади.
Ўзаро ҳамкорлик
Ўзбекистоннинг сайловлар ўтказиш жараёнида ЕХҲТ ДИИҲБ  билан ўзаро ҳамкорлик алоқалари тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
Бундай ҳамкорлик самараси ўлароқ мамлакатимиз миллий сайлов тизимини янада демократлаштириш, сайлов қонунчилиги ва амалиётини умум эътироф этилган халқаро демократик стандартларга уйғунлаштириш орқали фуқароларнинг сайловга оид ҳуқуқларини янада кенг ва тўла таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ушбу ҳамкорлик ўзининг 22 йиллик тарихига эга. Бюронинг Миссияси 1999 йилдан бери мамлакатимизда парламент ва президент сайловларини кузатишда иштирок этиб келмоқда. Бу эса Ўзбекистонда сайловларни умум этироф этилган ва энг илғор амалиёт, мамлакатимиз сайловлар соҳасида олган мажбуриятларига асосан адолатли, ҳалол ва шаффоф ўтказилишига ўз таъсирини кўрсатмоқда.
Бу борада ЕХҲТ ДИИҲБ Миссиясининг ҳар бир  сайлов натижалари бўйича Якуний ҳисоботида ўз аксини топган тавсияларнинг  мақбуллари Ўзбекистон сайлов қонунчилиги ва амалиётига имплементация қилиниб,  сайловларга оид миллий ҳуқуқий база  такомиллаштирилмоқда.
Ўтган вақт мобайнида Ўзбекистон ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг сайловларни кузатиш борасидаги бир қатор тавсияларини амалга оширди. Сайловга оид қонунлар ва қонуности ҳужжатлари тизимлаштирилиб, ягона Сайлов кодексига бирлаштирилгани, сайлов жараёнига ахборот-коммуникация технологияларининг жорий этилгани каби кўплаб кўрсаткичлар бунинг ёрқин далилидир.
Сайлов кодексини ишлаб чиқиш ва қабул қилишда ЕХҲТ нинг ДИИҲБ ролини алоҳида таъкилаш лозим. ДИИҲБ сайловларни кузатиш бўйича миссияси томонидан миллий сайлов ҳуқуқий меъёрларини тизимлаштириш ва тартибга солиш зарурлиги 2016 йилдаги муддатидан олдин бўлиб ўтган  президент сайлови бўйича Якуний ҳисоботда ҳам ҳуқуқий меъёрларни уйғунлаштириш масаласини кўриб чиқиш бўйича тавсиялар берилган эди.  Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев ташаббуси билан Сайлов кодексининг қабул қилиниши миллий қонунчилигимизни мустаҳкамлаш, демократик сайловларни ўтказишни янада такомиллаштириш, шунингдек Ўзбекистонни халқаро имиджини янада юксалтириш йўлида қўйилган муҳим қадам бўлди.
Кодекс лойиҳасини ишлаб чиқиш жараёнида  сайлов соҳаисда халқаро стандарталар ва бир қатор хорижий давлатларнинг илғор тажрибасига таянилди. Шунингдек, лойиҳа юзасидан халқаро экспертиза ўтказилиб,  ДИИҲБ ва Европа Кенгашининг Венеция комиссиясидан тавсиялари ва тегишли хулоса олинди.
Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси ўзи нима?
ЕХҲТда иштирокчи давлатлар томонидан белгиланган қоидаларга мувофиқ, ДИИҲБ сайлов жараёнлари билан боғлиқ ваколатлар доирасида  иштирок этувчи давлатларга сайлов қонунчилигини такомиллаштиришда ва амалга оширишда ёрдам беради. Кузатувчилар томонидан қўлланиладиган Сайловларни кузатиш бўйича қўлланмалар ишлаб чиқади, сайловларнинг ўтказилишини ЕХҲТ мажбуриятларига ва демократик сайловлар бўйича бошқа халқаро стандартларга мувофиқлигини баҳолайди ва тавсияларни тақдим этади.
Бюро сайловгача, сайлов пайтида ва ундан кейинги жараёнларни кузатиши мумкин. Сайловгача кузатиш тадбирлари Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси (ЭБМ) ишидан бошланади.
Одатда, ЭБМ мамлакатга муайян сайлов бошланишидан бир неча ой олдин сайловолди вазиятини, шу жумладан сайловга тайёргарликни баҳолаш учун юборилади.
Миссиянинг асосий вазифаси — сайлов билан боғлиқ тадбирларни ўтказишнинг мақсадга мувофиқлиги хусусида тавсиялар ишлаб чиқишдан, агар шундай тадбирлар зарур бўлса, уларнинг айнан қандай шаклда бўлиши аниқланган эҳтиёжларга яхшироқ жавоб беришини белгилашдан иборат. ЭБМнинг ишлаш даври бир неча кунни ташкил этади. Миссия таркибига ДИИҲБнинг сайловлар бўлими ходимлари ҳамда бошқа мутахассислар киради.
ЭБМнинг ташрифи давомида сайлов органлари ва давлат ҳокимияти органларининг вакиллари, сиёсий партиялар, ОАВ, фуқаролик жамияти ташкилотлари ва ЕХҲТнинг жойлардаги миссиялари ходимлари, шунингдек ЕХҲТга иштирокчи давлатларнинг дипломатик вакиллари ва бошқа тегишли халқаро ташкилотларнинг вакиллари билан учрашадилар ва сайлов билан боғлиқ фаолият хусусида тавсиялар тайёрлайди.
ЭБМ ҳисоботига сайлов билан боғлиқ у ёки бу тадбирнинг аниқ шакли, ҳажми ва миқёси ҳақидаги тавсиялар киритилади.
ЭБМ томонидан сайлов билан боғлиқ жараённи  кузатиш бўйича  фаолиятининг қуйидаги шаклларидан бири тавсия этилиши мумкин:
сайловни кузатиш бўйича тўлақонли миссия;
сайловни кузатиш бўйича чекланган миссия;
сайловни баҳоловчи миссия ёки экспертлар гуруҳини юбориш.
Ҳисоботда назарда тутилаётган миссия вазифаларини бажариш учун зарур бўладиган экспертлар сони, шунингдек сайловни ҳар томонлама кузатишни таъминлаш мақсадида иштирокчи давлатлардан сўралиши мумкин бўлган узоқ муддатли кузатувчилар ва қисқа муддатли кузатувчилар сони кўрсатилади.
Жумладан, 2019 йилги парламент сайловларида ДИИҲБнинг ЭБМ  Ўзбекистон тарихида илк бор сайловлардан олти ой аввал таклиф этилган эди.
ЭБМ ҳисоботида сайловолди муҳити ва сайловларга тайёргарлик жараёни, мамлакатда эркин ва демократик сайловлар ўтказилишини таъминлаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар ижобий баҳоланди.
Хусусан, ЭБМ ҳисоботида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт ва давлат бошқаруви соҳасида, шу жумладан валютани тартибга солишни либераллаштириш, виза режимини соддалаштириш ва қўшни мамлакатлар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш, бир қанча сиёсий маҳбусларни озод этиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимидаги узоқни кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларнинг янги босқичи алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон томонидан Сайлов кодексининг қабул қилиниши, жазони ўташ жойларида сақланаётган айрим тоифадаги шахсларнинг сайловларда иштироки борасидаги чекловларнинг олиб ташлангани, тўғридан-тўғри сайлов принципларига зид бўлган Қонунчилик палатасидаги ўринлар учун квоталар институтининг бекор қилингани ва ЕХҲТнинг яна бошқа бир қатор  тавсиялари бажарилгани ижобий баҳоланди.
Юқоридагиларни иноботга олиб, ЭБМ Ўзбекистонда парламент сайловларини кузатиш учун ЕХҲТ ДИИҲБ нинг  кенг кўламли миссиясини юбориш мақсадга мувофиқлиги ҳақида хулоса берди.
Хулоса ўрнида таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикасининг Марказий сайлов комиссияси ЕХҲТ ДИИҲБ билан конструктив мулоқотга тайёр ва очиқ ҳамда сайловларнинг барча босқичларини  чинакам эркин, демократик ва адолатли ўтказишда олиб борилаётган ҳамкорликдан кенг ва самарали фойдаланади.

Подготовка к выборам: важное направление международного сотрудничества
Недавно директор Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Маттео Мекаччи посетил Узбекистан.
В ходе визита стало известно, что нашу страну посетит Миссия Бюро по оценке потребностей по подготовке к президентским выборам – важному политическому мероприятию, которое состоится в нашей стране в октябре этого года.
Международное наблюдение и международное признание
Участие международных организаций и иностранных наблюдателей имеет важное значение для проведения открытых и прозрачных демократических выборов. Наблюдение за выборами в большинстве стран является важным аспектом обеспечения политических прав человека.
В Избирательном кодексе Республики Узбекистан предусмотрено, что наблюдатели из других стран и международных организаций могут участвовать во всех мероприятиях по подготовке и проведению выборов, а также присутствовать на избирательных участках и при подсчете голосов в день выборов.
За прошедшие годы наблюдается рост числа  иностранных и международных наблюдателей на выборах: если на президентских выборах 2016 года участвовало 555 (296 в 2015 году) иностранных наблюдателей, то на парламентских выборах 2019 года их количество составило 825 (331 в 2014 году). Это свидетельствует о том, что выборы в Узбекистане проходят в контексте кардинальных изменений и демократических реформ, в условиях новой политической среды, которая привлекает все большее внимание международного сообщества.
В прошедших выборах приняли участие представители таких международных организаций, как Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Организация исламского сотрудничества, Шанхайская организация сотрудничества, Содружество Независимых Государств, Парламентская ассамблея ОБСЕ, Межпарламентская ассамблея Содружества Независимых Государств, а также наблюдатели от законодательных и избирательных органов зарубежных стран.
Участвуя в выборах, наблюдатели собирают информацию для оценки текущего избирательного процесса, изучают избирательное законодательство и практику, а также оценивают деятельность избирательных комиссий.
Мандат Бюро
Одной из основных задач Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе является  защита прав человека и основных свобод, а также поддержка устойчивых демократических институтов и верховенства закона.
Государства-члены ОБСЕ бесспорно и справедливо считают, что вопросы человеческого измерения – это не внутреннее дело государства, они представляют собой предмет отдельного внимания со стороны государств-участников на международном уровне. В этих целях  государства –  члены ОБСЕ в 1990 году создали Бюро по свободным выборам (в Варшаве) для содействия контактам и обмену информацией о выборах в государствах-участниках. Бюро начало осуществлять меры по наблюдению за выборами в ограниченном масштабе.
С 1992 года данная структура была переименована в Бюро демократических институтов и прав человека. Его мандат расширился, и теперь в него стали    включать и другие аспекты человеческого измерения.
С 1994 года БДИПЧ начало осуществлять всестороннее  наблюдение за избирательным процессом – до начала выборов, во время выборов и в после выборный период.
В Хартии европейской безопасности, принятой на саммите ОБСЕ в Стамбуле в 1999 году, государства-участники взяли на себя особое обязательство приглашать  БДИПЧ для наблюдения за выборами. В 2006 году в Брюсселе на заседании Совета министров государства-участники подтвердили мандат БДИПЧ по наблюдению за выборами.
Взаимное сотрудничество
Все более укрепляется сотрудничество Узбекистана с БДИПЧ ОБСЕ  во время избирательного процесса.
В результате такого сотрудничества особое внимание уделяется более широкому и полному обеспечению избирательных прав граждан путем дальнейшей демократизации национальной избирательной системы, гармонизации избирательного законодательства и практики с общепризнанными международными демократическими стандартами.
Это партнерство имеет 22-летнюю историю. С 1999 года миссия Бюро участвует в наблюдении за парламентскими и президентскими выборами в нашей стране. А это,  в свою очередь, оказывает влияние на проведение справедливых, честных и прозрачных выборов в Узбекистане в соответствии с общепризнанной и самой наилучшей практикой, в соответствии с обязательствами в сфере выборов, взятыми на себя нашей страной.
В данном направлении приемлемые рекомендации Миссии по наблюдению БДИПЧ ОБСЕ  по результатам каждых выборов имплементируются в избирательное законодательство и практику Узбекистана,  совершенствуется национальная правовая база выборов.
За прошедший период Узбекистан выполнил ряд рекомендаций Миссии БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за выборами. Об этом наглядно свидетельствуют такие показатели, как систематизация законов и нормативно-правовых актов в сфере выборов с  объединением их в единый Избирательный кодекс, внедрение информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс.
Следует отдельно отметить роль БДИПЧ ОБСЕ  в процессе разработки и принятия Избирательного кодекса. В заключительном отчете Миссии БДИПЧ по наблюдению за внеочередными президентскими выборами 2016 года также содержалась рекомендация по рассмотрению вопроса гармонизации национального законодательства в сфере выборов. В этой связи принятие по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Избирательного кодекса стало важным шагом на пути к укреплению нашего национального законодательства и дальнейшему совершенствованию проведения демократических выборов, а также по дальнейшему повышению имиджа Узбекистана на международной арене.
При разработке кодекса использовались международные стандарты и передовой опыт ряда зарубежных стран в области выборов. Также проведена международная экспертиза проекта кодекса, получены рекомендации и соответствующее заключение БДИПЧ и Венецианской комиссии Совета Европы.
Что такое миссия по оценке потребностей?
В соответствии с правилами, установленными государствами-участниками ОБСЕ, БДИПЧ в пределах своих полномочий, связанных с избирательным процессом, оказывает помощь государствам-участникам в совершенствовании избирательного законодательства и его  применении. Бюро разрабатывает руководства по наблюдению за выборами, используемые наблюдателями, оценивает проведение выборов в соответствии с обязательствами ОБСЕ и другими международными стандартами демократических выборов и дают рекомендации.
Бюро может осуществлять наблюдение до начала выборов, во время выборов и в после выборный период. Наблюдение до начала выборов начинается с работы Миссии по оценке потребностей (МОП).
Обычно МОП направляется в страну за несколько месяцев до начала конкретных выборов  с целью оценить предвыборную обстановку, включая подготовку к выборам.
Основная задача миссии – выработка рекомендаций о целесообразности проведения мероприятий, связанных с выборами, и, если такие мероприятия необходимы, определение, какой именно их формат лучше всего отвечает выявленным потребностям. Срок работы МОП составляет несколько дней. В состав миссии входят сотрудники отдела по выборам БДИПЧ, а также другие специалисты.
В ходе визита МОП проводит встречи с представителями избирательных органов и органов государственной власти, политических партий, СМИ, институтов гражданского общества, с сотрудниками миссий ОБСЕ на местах, а также с представителями  дипломатических миссий государств-участников ОБСЕ и других соответствующих международных организаций и готовит рекомендации по деятельности, связанной с выборами.
В отчет МОП включаются рекомендации относительно конкретного формата, объема и масштаба того или иного мероприятия, связанного с выборами.
МОП может рекомендовать один из следующих  форматов деятельности, связанной с выборами: полномасштабная миссия по наблюдению за выборами; ограниченная миссия по наблюдению за выборами;  миссия по оценке выборов или же направление группы экспертов.
В отчете указывается число экспертов, необходимых для выполнения задач предполагаемой миссии, а также число долгосрочных и краткосрочных наблюдателей, которые могут быть запрошены у государств-участников в целях обеспечения всестороннего наблюдения.
В частности, на парламентские выборы 2019 года впервые в истории Узбекистана МОП БДИПЧ была приглашена за полгода до выборов.
В отчете МОП была дана позитивная оценка предвыборной обстановки и процесса подготовки к выборам, принятым в стране мерам для обеспечения их проведения свободными и демократичными.
В частности, в отчете МОП отдельно отмечается, что основанием для направления полномасштабной миссии является новый этап широкомасштабных реформ под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в сфере экономики и государственного управления, включая либерализацию валютного регулирования, упрощение визового режима, сближение с соседями, освобождение ряда политзаключенных и реформы правоохранительной системы.
В отчете положительно рассматривается выполнение Узбекистаном ряда рекомендаций ОБСЕ: принятие Избирательного кодекса; исключение ограничения по участию в выборах отдельных категорий лиц, содержащихся в местах лишения свободы; упразднение института квотирования мест в Законодательной палате, что противоречило принципам прямых выборов, и других.
В связи с вышеизложенным МОП пришла к выводу о целесообразности направления полномасштабной Миссии БДИПЧ ОБСЕ для наблюдения за парламентскими выборами в Узбекистане.
В заключение следует отметить, что Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан готова к конструктивному и открытому диалогу с БДИПЧ ОБСЕ, а также будет широко и эффективно использовать текущее сотрудничество для проведения всех этапов подлинно  свободных, демократических и справедливых выборов.