Марказий сайлов комиссияси Раисининг халқаро анжуман доирасидаги учрашувлари
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамходжаев “Сайловлар жараёнлари технологиялари ва сайловлар мониторинги” мавзусида Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида давом этаётган халқаро илмий-амалий анжуман доирасида бир қатор учрашувлар ўтказди. Жумладан, МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси Кенгашининг Бош котиби Дмитрий Кобицкий билан ана шундай учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида З.Низамходжаев Бош котибга Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ишларининг бориши  ва мамлакатимиз миллий сайлов тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берди.
Д.Кобицкий МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси Кенгаши  томонидан Ҳамдўстлик мамлакатларидаги сайловларни кузатиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўзлаб берди. МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси мониторинг гуруҳи МДҲ парламентлари ва МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси Котибиятидан тажрибали кузатувчиларни ўз сафига бирлаштиришини таъкидлади.  Бош котиб кузатув географияси сезиларли даражада кенгайганига эътиборни қаратди: кузатув нафақат сайлов ўтказаётган давлат ҳудудидаги сайлов участкаларида, балки ўша мамлакатнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ҳузурида тузиладиган сайлов участкаларида ҳам олиб борилади.
Марказий сайлов комиссияси Раиси жорий йилнинг октябрь ойида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этиш учун   МДҲ Парламентлараро Ассамблеясидан кузатувчилар гуруҳини таклиф қилди.
Марказий сайлов комиссияси Раиси З.Низамходжаев МДҲ Ижроий қўмитаси Раиси – Ижроий котибининг биринчи ўринбосари Виктор Гуминский билан ҳам учрашув ўтказди.
В.Гуминский МДҲ Ижроий қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг МДҲга аъзо давлатлар сайлов органлари раҳбарларининг маслаҳат кенгашини тузиш борасидаги ташаббусини қўллаб-қувватлашини таъкидлади. Ўзбекистон томонидан  ишлаб чиқилган Маслаҳат кенгашига оид низом лойиҳаси МДҲга аъзо давлатларга кўриб чиқиш учун юборилганини маълум қилди. Унинг қайд этишича, мазкур низом лойиҳасини янада такомиллаштириш ва келишиш бўйича экспертлар гуруҳининг мажлиси 2021 йилнинг 30 июнь куни видеоконференция шаклида ўтказилади.
Марказий сайлов комиссияси Раиси МДҲ Ижроий қўмитасига ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирар экан,  мазкур кенгаш МДҲга аъзо давлатлар сайлов органлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, фуқароларнинг сайлов ҳуқуқи ва эркинлигини таъминлаш, МДҲ давлатларида сайловлар ва референдумлар ўтказиш учун сайлов қонунчилиги, сайлов жараёнлари ва сайлов технологиялари соҳасида халқаро стандартларга асосланган ҳуқуқий шарт-шароитларни яратишга хизмат қилишини таъкидлади.

Встречи Председателя ЦИК на площадках международного форума
В ходе встречи З.Низамходжаев проинформировал Генерального секретаря о ходе подготовки к предстоящим выборам Президента Республики Узбекистан и об осуществляемых в стране реформах в избирательной сфере.
Д.Кобицкий рассказал о работе Совета МПА СНГ в наблюдении за выборами в странах Содружества. Он отметил, что в мониторинговую группу МПА СНГ входят опытные наблюдатели из числа парламентариев стран СНГ и Секретариата МПА СНГ. Генеральный секретарь также сделал акцент на том, что значительно расширена география наблюдения: работа ведется не только на избирательных участках в самом государстве, проводящее выборы, но и на зарубежных избирательных участках, созданных при дипломатических представительствах.
Председатель ЦИК пригласил группу наблюдателей от МПА СНГ принять участие в октябре текущего года на выборах Президента Республики Узбекистан.
Также проведена встреча председателя ЦИК З.Низамходжаева с первым заместителем Председателя Исполнительного комитета - Исполнительного секретаря СНГ Виктором Гуминским.
В.Гуминский отметил, что Исполнительный комитет СНГ  поддерживает инициативу ЦИК Узбекистана о создании Консультативного совета руководителей избирательных органов государств участников Содружества Независимых Государств. Он также проинформировал, что разработанная Республикой Узбекистан проект положения о Консультативном совете направлен государствам - участникам СНГ для рассмотрения и планируется проведение заседания экспертной группы по доработке и согласования вышеуказанного проекта положения 30 июня 2021 года в режиме видеоконференции.
Председатель ЦИК выразил благодарность за содействие и поддержку Исполнительный комитет СНГ и отметил, что данный Совет будет способствовать сотрудничеству между избирательными органами государств-членов СНГ в целях обеспечения избирательных прав и свобод граждан, создания правовых условий для проведения в государствах-членах СНГ выборов и референдумов, основанных на международных стандартах в области избирательного законодательства, избирательного процесса и избирательных технологий.