Буюк шоир ва мутафаккирга юксак эҳтиром
9 февраль - ҳазрат Алишер Навоийнинг туғилган куни. Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил  19 октябрдаги “Буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги қарорига биноан ушбу табаррук сана мамлакатимизда ҳар қачонгидан кенг ва танатанали нишонланмоқда. Улуғ шоир ўзининг шеърий ва насрий асарларида юксак умуминсоний ғояларни, она тилимизнинг беқиёс сўз бойлиги ва чексиз ифода имкониятларини бутун жозибаси ва латофати билан намоён этиб, ер юзидаги миллионлаб китобхонлар қалбидан муносиб ва мустаҳкам ўрин олган.
Эрталаб Тошкентдаги Адиблар ҳиёбонида, буюк шоирнинг муаззам ҳайкали пойида бошланган тантанали тадбир бутун мамлакатимизда - шаҳар ва қишлоқларимиз, таълим даргоҳлари, илм-маърифат муъассасаларида давом этмоқда. Илмий, амалий ва халқаро анжуманлар, навоийхонлик кечалари, мушоиралар, викториналар, учрашувлар бўлиб ўтмоқда. Нафақат мамлакатимизда, кўплаб хорижий давлатларда ҳам ўтаётган бундай қизиқарли тадбирлар шоир даҳосига юксак эҳтиром рамзидир.
Шоирлар, ёзувчилар, илм-фан намоёндалари, давлат ва жамоат арбоблари, талаба-ёшлар, мактаб ўқувчилари – Навоий ижодининг минглаб, миллионлаб мухлислари иштирок этаётган бундай тадбирлар умумхалқ байрами тусини ва кўламини олди.
Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети олдидаги буюк шоир номи билан аталувчи ҳиёбонда ўтган тантанларда ҳам  юзлаб адабиёт мухлислари иштирок этди.
Алишер Навоийнинг бой ва серқирра ижодий меросини ҳар томонлама ва чуқур ўрганиш, ўлмас асарларини юртимизда ва хорижий мамлакатларда кенг тарғиб қилиш ҳамда хотирасини абадийлаштириш борасида мисли кўрилмаган ишлар амалга оширилаётгани алоҳида таъкидланди.
Жумладан, Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ташкил этилгани, мамлакатимиз ҳамда бир қатор хорижий давлатларда ҳайкаллари ўрнатилгани, асарлар тўплами тўлиқ нашрдан чиқарилгани, пойтахтимиз марказидаги улуғ бобомизнинг муаззам меъморий ёдгорлигига мутаносиб равишда Адиблар хиёбони барпо этилгани маданий ҳаётимиздаги улкан воқеаларга айланди.
Тантанали тадбирда шоирлар ва адиблар ўзларининг Навойига бағишланган асарларидан, талабалар буюк шоирнинг ғазалларидан ўқидилар. Олимлар, жумладан, чет эллик илмий тадқиқотчилар сўз мулкининг султони ҳаёти, фаолияти ва асарларини ўрганиш ва тарғиб этиш борасида эришилаётган ютуқлар ҳақида сўзлаб бердилар.
Тантанали тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси  номидан ҳам ҳазрат Алишер Навоийнинг ҳайкали  пойига гуллар қўйилди.

9 февраля - день рождения хазрата Алишера Навои. В соотвествии с Постановлением Главы нашего государства от 19 октября 2020 года «О широком праздновании 580-летия со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои», данная знаменательная дата отмечается в нашей стране как никогда широко и торжественно. Великий поэт в своих стихотворных и прозаических произведениях продемонстрировав высокие общечеловеческие идеи, несравненное словесное богатства нашего родного языка и безграничные возможности выражения со всем его пленительностью и изяшностью, занял достойное и неразрывное место в сердцах миллионов читателей на земле.
Торжественное мероприятие, начавшееся утром у подножия величественного памятника выдающемуся поэту, продолжается по всей нашей стране - городах и селах, учебных центрах, научных и учебных заведениях. Проводятся научно-практические и международные конференции, вечера, чтения, викторины, встречи, посвященные жизни и творчеству Навои. Такие интересные события, которые происходят не только в нашей стране, но и во многих зарубежных государствах, являются символом высокого уважения к гению поэта.
Подобные мероприятия с участием тысячи и миллионов поклонников творчества Навои - поэтов, писателей, деятелей науки, государственных и общественных деятелей, студентов и молодежи, школьников, приняли характер и масштаб общенародного праздника.
В торжественных мероприятиях, состоявшихся в аллее имени великого поэта у здания Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои также участвовали сотни поклонников литературы.
Было особо подчеркнуто, что всесторонне и глубоко изучается богатое и многогранное творческое наследие Алишера Навои, ведется широкая продвижение бессмертных произведений в нашей стране и за рубежом, а также беспрецедентные работы по увековечению его памяти.
В частности, основание Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, установление его статуи в нашей стране и ряде зарубежных государств, полное издание сборника его трудов, проведение реставрация Аллеи литераторов пропорционально величественному архитектурному памятнику нашего выдающегося предка в центре нашей столицы стали важными событиями в нашей культурной жизни.
На торжественном мероприятии поэты и литераторы читали из своих произведений, посвященных Навои, а студенты газелей великого поэта. Ученые, в том числе, зарубежные ученые-исследователи, рассказали об успехах, достигнутых в области изучения и продвижения жизни, деятельности и произведений султана словесного богатства.
В торжественном мероприятии были возложены цветы к памятнику хазрата Алишера Навои также от имени Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан.