6 январь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Мажлисни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси М.Абдусаломов бошқарди.
Комиссия аъзолари ҳамда ходимлари иштирок этган мажлис кун тартибидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) Миссиясининг Ўзбекистонда 2019 йил 22 декабрда ўтказилган сайловларни кузатиш юзасидан тавсиялари, МСКнинг 2020 йилнинг иккинчи ярмидаги фаолияти натижалари ва 2021 йилнинг биринчи ярми учун иш режасига оид ҳамда Комиссия фаолиятини янада такомиллаштиришга доир айрим низомлар лойиҳаларини тасдиқлаш билан боғлиқ масалалар жой олди.
Мажлисда жаҳонни ўз забтига олган пандемия билан боғлиқ мураккаб шароитга қарамасдан, Марказий сайлов комиссияси ўтган йилги фаолиятини самарали давом эттиргани таъкидланди.
Жорий йилда мамлакатимиз ва халқимиз ҳаётидаги муҳим сиёсий воқеа – президент сайловлари ўтказилади. Шу боис Марказий сайлов комиссияси бўлажак сайловларни миллий қонунчилик ва умумъэтироф этилган халқаро демократик тамойиллар асосида юқори даражада ташкил этишга ҳозирдан алоҳида эътибор қаратмоқда. Бунда, ўтган сайловларда орттирилган миллий тажриба ҳамда халқаро кузатувчилар томонидан берилган мақбул тавсияларни миллий сайлов қонунчилиги ва амалиётига татбиқ этиш ишлари муҳим ўрин тутади.
ЕХҲТ Бюросининг “Янги Ўзбекистон – Янги сайловлар” шиори остида ўтган парламент сайловларини кузатган тўлақонли миссиясининг Якуний ҳисоботида мамлакатимиз миллий сайлов тизимидаги бир қатор ижобий ўзгаришлар эътироф этилган. Жумладан, сайловлар такомиллашган қонунчилик асосида ўтказилгани ва мустақил, очиқ фикрларга нисбатан эркин қараш муҳитининг ошгани алоҳида таъкидланган. Бу борадаги ишларни собитқадамлик билан давом эттириш бўйича тавсиялар берилган.
МСК қарори билан якуний хисоботда билдирилган тавсияларни атрофлича ўрганиш ва мақбулларини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси тасдиқланди ҳамда тегишли вазифалар белгилаб олинди.
Марказий сайлов комиссиясининг Котибияти ва Марказий сайлов комиссиясининг Матбуот хизмати тўғрисидаги низомларни тасдиқлаш тўғрисидаги қарори қабул қилинди. Ҳужжатга мувофиқ Матбуот хизмати Марказий сайлов комиссияси Раисига бевосита бўйсунадиган алоҳида мустақил бўлим сифатида фаолият юритади. Марказий сайлов комиссияси томонидан ташкил этиладиган тадбирларни оммавий ахборот воситаларида ёритиш, Марказий сайлов комиссияси фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлашда Матбуот хизмати Котибият билан яқиндан ҳамкорликни амалга ошириши лозим.
Мажлисда “Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Ахборотномаси – Вестник Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан” журнали тўғрисидаги низом ҳамда унинг таҳрир ҳайъати таркиби тасдиқланди.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг идоравий архивига оид, ҳужжатларнинг қийматини аниқлаш ва уларни доимий сақловга топишириш бўйича эксперт комиссиясига доир низомлар ҳам тасдиқланди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг 2020 йилнинг иккинчи ярмидаги фаолияти натижалари батафсил таҳлил этилиб, 2021 йилнинг биринчи ярми учун иш режаси тасдиқланди.

Состоялось заседание Центральной избирательной комиссии
6 января состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан. Заседание вел председатель Центральной избирательной комиссии М. Абдусаломов.
В повестку дня заседания в котором приняли участие члены и сотрудники Комиссии, были включены вопросы, связанные с рекомендациями Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по наблюдению за выборами, проведенными в Узбекистане 22 декабря 2019 года, результатами деятельности ЦИК во второй половине 2020 года и планом работы на 2021 год, а также утверждением некоторых проектов положений по дальнейшему совершенствованию деятельности Комиссии.
В заседании отмечено, что несмотря на охватившую мир сложную ситуацию, связанную с пандемией, Центральная избирательная комиссия плодотворно продолжила деятельность в прошедшем году.
В текущем году состоится важное политическое событие в жизни нашей страны и народа – президентские выборы. В связи с чем, Центральная избирательная комиссия уже уделяет особое внимание организации предстоящих выборов на высоком уровне на основе национального законодательства и общепризнанных международных демократических принципов. В этом контексте имеет важное место применение в национальном избирательном законодательстве и практике, национального опыта, приобретенного в ходе прошедших выборов и приемлимых рекомендаций международных наблюдателей.
В итоговом отчете полной миссии Бюро ОБСЕ, наблюдавшей за парламентскими выборами, прошедшими под девизом “Новый Узбекистан – новые выборы” признаны ряд позитивных изменений в национальной избирательной системе нашей страны. В частности, особо отмечено о проведении выборов на основе совершенного законодательства и расширении среды свободного взгляда по отношению к открытым мнениям. Даны рекомендации по устойчивому продолжению работ в данном направлении.
Решением ЦИК утвержден план мер и определены соотвествующие задачи по всестороннему изучению изложенных в отчете рекомендаций и реализации приемлимых из них.
Принято решение по утверждению положений о Секретариате и Пресс-службе Центральной избирательной комиссии. В соотвествии с документом, Пресс-служба будет осуществлять деятельность в качестве самостоятельного отдела, непосредственно подчиняющегося председателю Центральной избирательной комиссии. При освещении в средствах массовой информации мероприятий, организуемых Центральной избирательной комиссией, обеспечении открытости и прозрачности в деятельности Центральной избирательной комиссии, Пресс-служба должна будет тесно взаимодействовать с Секретариатом.
В заседании утверждено положение о журнале “Узбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Ахборотномаси – Вестник Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан” и состав его редакционной коллегии.
В мероприятии также утверждены проекты положений о ведомственном архиве Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, экспертной комиссии по установлению ценности документов и передаче их на постоянное хранение.