Тошкент шаҳрида бўшаб қолган депутатлик ўринларига сайловлар бўлиб ўтади
2020 йил 27 декабрь куни Тошкент шаҳар Кенгашига бўшаб қолган депутатлик ўринларига сайловлар бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикаси сайлов Кодексининг 20-93-моддаларига мувофиқ Тошкент шаҳар Кенгашида бўшаб қолган депутатлик ўринларига сайловларни Тошкент шаҳар сайлов комиссияси ўтказади. Мазкур сайловлар пандемия даври шароитида бўлишини инобатга олган ҳолда, Марказий сайлов комиссияси томонидан 2020 йил 26 августда қабул қилинган “COVID-19 пандемияси даврида бўшаб қолган ўринларга депутатлар сайловини ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низом” билан тартибга солинади.
Тошкент шаҳар Кенгашига бўшаб қолган депутатлик ўринлари сайловларини ўтказиш учун 6-Чўпон ота сайлов округи, 29-Қипчоқ сайлов округи, 36- Янгиобод сайлов округи, 52-Уста Ширин сайлов округи, 54-Уч қаҳрамон сайлов округлари тузилган ва комиссия аъзолари шакллантирилган. Мазкур округларнинг тегишли қарорлари билан жами 73 та сайлов участкаси тузилган.
Тошкент шаҳар Кенгашининг бўшаб қолган ўринлари сайловида Тадбиркорлар ва ишбилармонлар харакати-Ўзбекистон Либерал демократик партияси, Ўзбекистон Адолат социал-демократик партияси, Ўзбекистон “Миллий Тикланиш” демократик партияси, Ўзбекистон халқ демократик партияси ва Экологик партиялар иштирок этишига Тошкент шаҳар сайлов комиссияси томонидан ижозат берилган.

27 декабря 2020 года состоятся выборы на освободившиеся депутатские места в Кенгаши народных депутатов города Ташкента.
В соотвествии со статьями 20-93 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, выборы на освободившиеся депутатские места в Кенгаши народных депутатов города Ташкента проводятся Избирательной комиссией города Ташкента. С учётом проведения данных выборов в условиях пандемии, регулируется “Положением о порядке проведения выборов на освободившиеся депутатские места в период пандемии COVID-19”, принятым Центральной избирательной комиссией 26 августа 2020 года.
Для проведения выборов на освободившиеся депутатские места в Ташкенском городском Кенгаше народных депутатов, сформированы 6-й Чупон отинский, 29-й Кипчакский, 36-й Янгиабадский, 52-й Уста Ширинский, 54-й Уч кахармонский избирательные округа и члены комиссии. Соотвестующими решениями данных округов всего созданы 73 избирательных участков.
Избирательной комиссией города Ташкента разрешено участие Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана, Социал-демократической па́ртии Узбекистана «Адола́т», Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии Узбекистана и Экологических партий в выборах на освободившиеся депутатские места в Кенгашей народных депутатов города Ташкента.