Россияда 3 кун давомида турли даражадаги сайловлар бўлиб ўтади
Жорий йилнинг 13 сентябрь куни Россия Федерациясида янги қонунга асосланган Ягона сайлов куни бўлиб ўтади.  Мазкур сана сайлов кунининг охирги санаси бўлиб, муддатидан олдин овоз бериш жараёнлари  11 ва 12 сентябрь кунлари ўтказилиши режалаштирилган.  Бу ҳақида Россия МСК Матбуот хизмати хабар бермоқда.
Таъкидлаш жоиз, шу йилнинг июль ойи охирида РФ Давлат думаси сайлов қонунчилигига бир қатор ўзгартиришлар киритди. Унга кўра, сайлов ва референдумларда уч кундан ошмаган холда овоз бериш имконияти яратилди.
Россия Марказий сайлов комиссияси маълумотига кўра, сайловларнинг уч кун давом этиши мамлакатдаги эпидемиологик вазият билан боғлиқ. Сайловдан бир кун олдин ва сайлов куни яъни 12-13 сентябрь кунлари ташвиқот олиб бориш ман этилади. Мазкур тартиб фақатгина жорий сайловларда қўлланилади.  Кейинги сайловлар қабул қилинган қонун асосида ўтказилиб, сайловга бир кун қолганда сукунат куни эълон қилинади.
Қайд этиш керак, ҳафта охирида Россиянинг 83 та ҳудудида турли даражадаги сайловлар бўлиб ўтади. Шунингдек, 18 та ҳудуд фуқаролари Россия Федерацияси губернаторларини сайлайди.

В России в течение трех дней пройдут выборы различного уровня
13 сентября в России состоится Единый день голосования, впервые проходящий  по новому закону. Досрочное голосование запланировано  Центризбирком РФ на 11 и 12 сентября.
Напомним, в конце июля Госдума РФ приняла поправки в избирательное законодательство, которые, в том числе, предусматривают возможность голосовать на выборах и референдумах в течение нескольких дней, но не более трех. Об этом сообщила пресс-служба ЦИК.
В этом году выборы продлятся три дня. По сообщению ЦИК России  данная  мера  обусловлена  эпидемиологической ситуацией в стране.  Агитация в день голосования и накануне, в день тишины, то есть 12 и 13 сентября, запрещена.
Такой порядок действует только в этом году. Следующие выборы будут проходить с учетом недавно принятых изменений в закон, которые позволяют проводить голосование один, два или три дня. И день тишины будет перед первым днем голосования.
В конце недели выборы различного уровня пройдут в 83 регионах РФ.  В том числе граждане 18 субъектов Российской Федерации выберут губернаторов.