Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси вакиллари халқаро вебинарда иштирок этдилар.
2020 йил 12 августда пандемия даврида сайловларни бошқариш мавзусида вебинар бўлиб ўтди. Унда Жанубий Америка мамалакатлари дуч келаётган муаммоларга алоҳида эътибор қаратилди. Онлайн тарзда ўтказилган ушбу тадбир Парламент тадқиқотлари халқаро маркази (ICPS) томонидан ташкил этилган бўлиб, унда 100 дан ортиқ иштирокчилар: мутахассислар, сайлов амалиётчилари, турли давлатлар сайлов органларининг вакиллари иштирок этишди. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан МСК доимий аъзоси Гулноза Рахимова ва халқаро алоқалар бўлими бошлиғи Бобурмирзо Исмоиловлар иштирок этдилар.
Вебинарни ташкил этишдан асосий мақсад иштирокчиларга ҳозирги пайтда давом этаётган COVID-19 пандемияси шароитида сайлов ўтказиш амалиётлари ҳақида умумий маълумот бериш, сайлов жараёнининг самарали механизмларини яратиш ва унинг барқарорлигини оширишдан иборат.
Мексика Федерал сайлов трибунали халқаро алоқалар бўйича бош директори, вебинар модератори  Альберто Гуэвара таъкидлаганидек, янги коронавирус пандемияси турли мамлакатлардаги сайлов жараёнларининг жиддий ўзгаришларига олиб келди.
Бир томондан,  қатор мамлакатларда сайловлар ва референдумлар бекор қилинди ёки коронавирус ҳолати барқарорлашгунга қадар номаълум муддатга кечиктирилди, бошқа томондан эса, эпидемиологик вазиятга қарамай, Жанубий Корея, Германия, Исроил, Франция, Лотин Америкаси ва бошқа мамлакатларда янги сайлов тартиб-таомиллари жорий этилган ҳолда сайловлар ўтказилди.
Вебинар Демократия ва сайловларга кўмаклашиш халқаро институти (International IDEA) миллий эксперти, Руминия Доимий сайлов органининг халқаро алоқалар бўлими бошлиғи Ингрид Бикунинг алоҳида давлатларда ўтказилган сайлов кампаниялари, сайловларга тайёргарлик кўриш ва уларни пандемия шароитида ўтказиш хусусиятларига бағишланган тақдимотидан бошланди.
Шунингдек, тадбирда Колумбия Миллий Сайлов Кенгаши Президенти Эрнан Пенагос, Эквадор Миллий сайлов кенгаши президенти Диана Атамайнт, “Democracy Counts” компанияси Бош директори Саймон Вердон тадбир иштирокчиларини Эквадор (бўлиб ўтадиган) ҳамда Колумбияда (бўлиб ўтган) пандемия шароитида парламент ва маҳаллий сайловларни ташкил этиш ва ўтказишнинг янги механизмлари билан таништирди.
Тадбирда алоҳида қайд этилганидек, фуқаролар ва сиёсий субъектларнинг ҳаёти ва соғлиғи учун хавф солиши мумкин бўлган ҳозирги шароитда улар одамлар билан алоқа қилишлари, уларнинг бир жойда бўлишлари ва ҳоказоларни ҳисобга олган ҳолда барча сайлов жараёнларида иштирок этишлари билан бир қаторда фуқароларнинг сайлов жараёнида эркин иштирок этишлари, сайловчилар ва сайлов жараёнининг фаол иштирокчиларининг муҳим ҳуқуқларидан фойдаланишлари учун тўсиқлар пайдо бўлиши мумкин. Барча сайлов ташкилотчиларининг ҳаракатларини мувофиқлаштириш, махсус чора-тадбирларни қабул қилиш (ижтимоий масофани сақлаш, санитария чоралари ва чекловлар, сайлов комиссиялари аъзоларини онлайн ўқитиш, масофадан туриб электрон овоз бериш, онлайн овоз бериш ва бошқалар) ҳамда сайловчиларга сайлов кампаниялари хавфсизлиги кафолатлари ва янги қонун қоидаларни яратишни тақозо этади.
Вебинар COVID-19 пандемияси шароитида сайлов жараёнлари учун самарали механизмлар ва мавжуд воситаларнинг қизғин муҳокамаси билан якунланди.

COVID-19: ВЫБОРЫ В УСЛОВИЯХ ПАНДЕМИИ
Представители Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан приняли участие в работе международного вебинара.
12 августа 2020 года состоялся вебинар, посвященный теме управления выборами во время пандемии с особым акцентом на проблемы, стоящие перед государствами Южной Америки. Мероприятие, проведенное в сети Интернет в режиме реального времени, было организовано Международным центром парламентских исследований (IСРS) и собрало свыше 100 участников: экспертов, специалистов-практиков по вопросам выборов, представителей избирательных органов различных государств. ЦИК Узбекистана представляли член ЦИК на постоянной основе Гульноза Рахимова и начальник отдела по международному сотрудничеству Бобур Мирзо Исмаилов.
Основная цель вебинара - представление его участникам обзора практик проведения выборов во время продолжающейся пандемии COVID-19, создание эффективных механизмов избирательного процесса и  повышение его устойчивости.
Как отметил Генеральный директор по международным отношениям Федерального избирательного трибунала Мексики модератор вебинара Альберто Гуэвара, пандемия нового коронавируса привела к серьезному изменению практик электоральных процедур в разных странах.
С одной стороны – в ряде стран наблюдались отмена либо перенос выборов и референдумов на более поздний и часто неопределенный срок, до стабилизации ситуации с коронавирусом, с другой стороны - несмотря на эпидемиологическую обстановку, вводились разного рода новые электоральные процедуры, в соответствии с которыми состоялись избирательные кампании в Южной Корее, Германии, Израиле, Франции, странах Латинской Америки и др.
Вебинар начался с презентации Ингрид Бику – национального эксперта Международного института демократии и содействия выборам (International IDEA), заведующей отделом по международным связям Постоянного избирательного органа Румынии, которая  представила обзор состоявшихся в отдельных государствах избирательных кампаний, особенностей подготовки и проведения их в условиях пандемии.
Также выступили Эрнан Пенагос - Президент Национального избирательного совета Колумбии, Диана Атамайнт - Президент Национального избирательного совета Эквадора, Саймон Вердон - Генеральный директор компании Democracy Counts ознакомили  участников мероприятия с новыми механизмами  организации и проведения парламентских и местных выборов во время пандемии в Эквадоре (предстоящих), Колумбии (состоявшимися).
Отмечалось, что в сложившихся обстоятельствах при наличии потенциальной опасности для жизни и здоровья граждан и политических субъектов по участию во всех процедурах избирательного процесса, предполагающих контакт людей,  их нахождение в одном месте и т.д. могут возникнуть препятствия для свободного участия граждан в избирательном процессе, реализации важнейших прав избирателей и активных участников избирательного процесса.  Требуется  скоординированность действий всех организаторов выборов, принятие специальных мер (социальное дистанцирование, санитарные меры и ограничения, он-лайн обучение членов избирательных комиссий, дистанционное электронное голосование, голосование в онлайн-режиме и т.д.) и гарантий для избирателей по безопасности избирательных кампаний, введения новых инструментов.
Вебинар завершился бурным обсуждением эффективных механизмов и доступных инструментов избирательных процедур в условиях продолжающейся пандемии COVID-19.