Президент депутатларни халқ ишончига сазовор бўлгани билан табриклади
Хабар қилганимиздек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг сайловдан кейинги биринчи мажлиси бўлиб ўтмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзламоқда.
Давлатимиз раҳбари Қонунчилик палатаси депутатларини халқ ишончига сазовор бўлиб, юксак мақомга эга бўлгани билан табриклади.
– Парламент ва маҳаллий кенгашларга ўтказилган сайловлар Ўзбекистонимиз учун катта сиёсий имтиҳон бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Халқимиз бу синовдан ёруғ юз билан ўтди, десак, муболаға бўлмайди.
Президентимиз янги сайланган депутатларнинг 48 нафари аёллар, 9 нафари ёшлар эканини мамнуният билан таъкидлади.
Сайловлар аҳолининг сиёсий фаоллигини юксалтириб, халқимизнинг партияларга нисбатан ишончи билан бирга талабчанлигини ҳам кучайтиргани қайд этилди.
– Сайловолди ташвиқотларда сиёсий партиялар томонидан жамиятимиздаги долзарб муаммоларни ҳал қилиш бўйича кўплаб ваъдалар берилди. Халқимиз ана шу ваъдаларнинг амалда бажарилишини кутмоқда. Буни чуқур ҳис қилишингиз, сайловчи ҳар доим кўз олдингизда туриши керак, – деди Президент.
Партиялар фракциялари ўзларининг истиқболдаги режаларини аниқ белгилаб, уларни тизимли равишда амалга оширишига ишонч билдирилди.
Давлатимиз раҳбари сайлов кампанияси даврида айрим камчиликларга йўл қўйилганини қайд этиб, уларни таҳлил қилиш асосида сайлов тизимини ташкилий-ҳуқуқий жиҳатдан янада такомиллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда ҳукумат аъзолари, марказий идоралар раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этмоқда.

Президент поздравил депутатов с тем, что народ оказал им доверие
Как мы сообщали, проходит первое после выборов заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На мероприятии выступает с речью Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поздравил депутатов с тем, что они удостоены высокой чести: наш народ, оказав большое доверие, избрал их депутатами Законодательной палаты.
– Состоявшиеся выборы в парламент и местные Кенгаши стали важным политическим экзаменом для Узбекистана, и наш народ достойно проявил себя в этом процессе, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент с удовлетворением отметил, что в нижнюю палату нового парламента избраны 9 представителей молодежи, 48 женщин.
Подчеркнуто, что прошедшие выборы, способствовав росту политической активности населения, не только повысили доверие народа к партиям, но и усилили требования к ним.
– В ходе предвыборной агитации политические партии дали много обещаний решить насущные проблемы нашего общества. Теперь наш народ ждет их выполнения на практике. Вы должны глубоко осознавать это, всегда думать об избирателе, – сказал Президент.
Выражена уверенность в том, что фракции политических партий в нижней палате парламента определят для себя конкретные планы на перспективу и будут претворять их в жизнь в полном объеме.
Глава государства отметил, что в ходе избирательной кампании были допущены некоторые недостатки и указал на необходимость дальнейшего совершенствования организационно-правовых основ национальной избирательной системы.
В заседании принимают участие члены правительства, руководители центральных ведомств, представители средств массовой информации.