Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Мирзо Улуғбек АБДУСАЛОМОВнинг БРИФИНГДАГИ НУТҚИ
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Мирзо Улуғбек АБДУСАЛОМОВнинг
БРИФИНГДАГИ НУТҚИ
Соат: 11.00. 2020 йил 5-январь.
Барчангизга яхши маълумки, 2019 йил 22-декабрь куни Мамлакатимизда катта сиёсий жараён - Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатларининг сайлови бўлиб ўтди.
Сайловларни ўнта нуфузли халқаро ташкилотдан ҳамда дунёнинг элликка яқин давлатидан келган 825 нафар халқаро кузатувчилар, шунингдек сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан 70 мингдан зиёд вакиллар, 1200га яқин аккредитациядан ўтган маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг вакиллари кузатиб бориш имкониятига эга бўлди. Илк маротаба сайловларни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг 300 нафар кенгайтирилган таркибдаги миссияси ҳам бевосита кузатишди ва улар бўлиб ўтган сайловларни ижобий баҳолади.
Халқаро кузатувчилар – Ўзбекистон Республикаси янги Сайлов кодекси қабул қилинганлиги ва унинг умумэътироф этилган халқаро ҳуқуқ нормаларига, демократик сайлов стандартлари талабларига тўла мос келишлигини, жорий сайловларда Сайлов жараёнини бошқаришнинг автоматлаштирилган тизими ва Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати жорий этилганлигини, барча даражадаги сайлов комиссиялари аъзоларининг сайлов қонунчилиги бўйича билимлари ва амалий кўникмаларини ошириш учун ташкил этилган 8 босқичли семинар-тренинглар ижобий натижа берганлигини, сайловчиларнинг сиёсий-ҳуқуқий маданияти юқори бўлиб, уларнинг овоз бериш жараёнидаги фаол иштирокини алоҳида эътироф этдилар.
“Янги Ўзбекистон — Янги сайловлар” шиори остида ўтаётган сайловларда мамлакатимиз тарихида биринчи марта бешта сиёсий партия номзодлари ўзаро рақобатга киришди. Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 15 ноябрдаги қарорига мувофиқ Сиёсий партиялар томонидан жами 750 нафар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига кўрсатилган номзодлар рўйхатга олинган эди.
21-декабрь кунига қадар 750 нафар номзодларнинг 6 нафари Марказий сайлов комиссиясига ўз ихтиёрлари билан берган аризасига биноан, номзодлар рўйхатидан чиқарилди ва 22-декабрь куни бўлиб ўтган сайловларда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги 150 депутатлик ўрни учун бешта сиёсий партиянинг  744 нафар номзоди кураш олиб борди.
Сайлов натижасига кўра, Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 25 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатларини рўйхатга олиш тўғрисида”ги 1015-сонли қарорига мувофиқ 125 та Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи сайлов округларидан номзодлар Қонунчилик палатаси депутатлигига сайланган деб топилиб, рўйхатга олинди.
Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 25 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига депутатлар сайлови бўйича айрим сайлов округларида такрорий овоз беришни ўтказиш тўғрисида”ги 1016-сонли қарорига мувофиқ эса   Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 25 та сайлов округларида биринчи турда ғолиблар аниқланмаганлиги учун, яъни бирорта ҳам номзод сайловчиларнинг 50 фоизидан кўп овозини олаолмаганлиги сабабли ушбу сайлов округларида овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг энг кўп овозларини олган номзодлар ўртасида такрорий овоз беришни ўтказиш 2020 йил 5-январь кунига белгиланди.
Юқоридагиларга мувофиқ мамлакатимизда ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 25 та Сайлов округларидаги 1730 та сайлов участкасида такрорий овоз бериш жараёни ўтказилади. Ушбу округлардаги сайловчилар сони 3 миллион 148 минг 921 нафарни ташкил этади.
Шунингдек, Халқ депутатлари вилоят кенгашларига сайлов ўтказувчи 95 та Сайлов округидаги 1104 та сайлов участкасида ҳамда Халқ депутатлари туман ва шаҳар кенгашларига сайлов ўтказувчи 587 та Сайлов округидаги 1117 та сайлов участкасида такрорий овоз бериш бўлиб ўтади.
Барча участкаларда бугун эрталаб соат 8:00да такрорий овоз бериш жараёнлари бошланди.
Айни пайтда барча сайлов округлари ва сайлов участкалари билан доимий алоқа ўрнатилган.
Ушбу сайлов участкаларида, депутатликка номзодлар кўрсатган сиёсий партиялардан ҳамда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан жами 5 мингдан ортиқ кузатувчилар ҳам сайловларни бевосита кузатмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов Кодексининг 59-моддасига мувофиқ – Такрорий овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг овозини бошқа номзодга нисбатан кўпроқ олган номзод сайланган деб ҳисобланади. Такрорий овоз беришда сайловчиларнинг иштирок этиши фоизи ҳисобга олинмайди.
Сайловда такрорий овоз бериш жараёни халқаро меъёрлар ва стандартларга ҳамда миллий сайлов қонунчилигимизга, унда белгиланган очиқлик, ошкоралик ва адолатлилик каби демократик принципларга тўла мос ҳолда ўтказилмоқда.
Сайлов қонунчилиги нормаларига мувофиқ, соғлиғининг ҳолатига ёки бошқа сабабларга кўра овоз бериш биносига кела олмаган сайловчилар учун участка сайлов комиссиялари овоз беришни ўша сайловчилар турган жойда ташкил этадилар. Бу талабларга қатъий амал қилинмоқда.
Биринчи тур якунларига кўра 125 та депутатлик ўринларидан 42 нафари Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал демократик партияси вакилларига, 34 нафари – Ўзбекистон Миллий тикланиш демократик партияси вакилларига, 20 нафари Ўзбекистон “Адолат” социал демократик партияси вакилларига, 18 нафари Ўзбекистон Халқ демократик партияси вакилларига ҳамда 11 нафари Ўзбекистон Экологик партияси вакилларига насиб этган эди.
Бугун такрорий овоз беришда иштирок этаётган 50 нафар номзодларнинг 15 нафарини – Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал демократик партияси вакиллари,     11 нафарини – Ўзбекистон Миллий тикланиш демократик партияси вакиллари, 10 нафарини – Ўзбекистон “Адолат” социал демократик партияси вакиллари, 9 нафарини – Ўзбекистон Халқ демократик партияси вакиллари ҳамда 5 нафарини – Ўзбекистон Экологик партияси вакиллари, уларнинг 18 нафарини хотин-қизлар ташкил этади.
Юқоридагилардан кўриниб турибдики, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида кўпчилик депутатлик ўрнини қўлга киритиш учун сиёсий партиялар ўртасида иккинчи турда ҳам ҳар бир депутатлик ўрни учун баҳс жуда қизғин бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан аккредитациядан ўтказилган мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг вакиллари, шунингдек, ҳудудий сайлов округларидан аккредитациядан ўтган маҳаллий журналистлар сайловлар жараёнини фаол ёритмоқда.
Ҳозирга қадар жойлардан Марказий сайлов комиссиясига сайлов жараёни давомида сайлов қонунчилиги бузилиши ҳақида маълумотлар тушмади.
Агарда кузатувчиларимиз ёки сайловчиларимиз, шунингдек ОАВ вакиллари ёки блогерлар сайлов қонунчилиги бузилиши ҳолатларини аниқлашгудек бўлса барча сайлов участкаларида ҳудудлардаги маъмурий судлар ва прокуратура органларининг телефон рақамлари осиб қўйилган, ушбу рақамлар орқали ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига ёки бўлмаса юқори турувчи сайлов комиссияларига бевосита мурожаат қилишлари мумкин.
Такрорий овоз бериш ўтказилаётган ҳудудлардаги сайловчиларимизни сайловларда фаол иштирок этишларини сўраб қоламиз.
Кенг жамоатчиликни Сайловда такрорий овоз беришнинг дастлабки натижалари тўғрисида хабардор этишга доир Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги брифинги эртага 6-январь куни соат 13.00 да ўтказилишини маълум қиламан.

Международный пресс-центр ЦИК
Здравствуйте, уважаемые участники брифинга, дамы и господа. Всем хорошо известно, что 22 декабря 2019 года состоялось важное политическое событие- выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.
За выборами напрямую наблюдали 825 представителей десяти международных организаций и иностранных государств, свыше 70 тысяч представителей политических партий и органов самоуправления граждан, около 1200 представителей отечественных и зарубежных СМИ, прошедших аккредитацию. Впервые за выборами напрямую наблюдала расширенная миссия от БДИПЧ ОБСЕ в составе 300 человек и дала положительную оценку прошедшим выборам.
Международные наблюдатели особо отметили, что принятый новый Избирательный кодекс полностью соответствует общепринятым нормам международного права, требованиям демократических избирательных стандартов, а внедрение автоматизированной системы управления выборами, Единого электронного списка избирателей, проведение семинаров-тренингов для членов избирательных комиссий в 8 этапов для повышения знаний в области Избирательного законодательства и практических навыков дали позитивный результат, а также высокий уровень политико-правовой культуры граждан и их активное участие в голосовании.
Впервые в истории Узбекистана в выборах под лейтмотивом" Новый Узбекистан - новые выборы" в конкурентной борьбе приняли участие представители пяти политических партий.
Согласно решению Центральной избирательной комиссии от 15 ноября 2019 года, было зарегистрировано 750 кандидатов в депутаты в Законодательную палату Олий Мажлиса. До 21 декабря из 750, 6 кандидатов были выведены из списка кандидатов по их собственному желанию. Таким образом, в выборах 22 декабря за 150 мест в парламент страны вели борьбу 744 кандидата. По итогам выборов, согласно постановлению Центральной избирательной комиссии, за номером 1015 от 25 декабря «О регистрации депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса», по 125 округам по выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса кандидаты были признаны избранными депутатами и зарегистрированы.
Согласно постановлению Центральной избирательной комиссии за номером 1016 от 25 декабря 2019 года "О проведении повторного голосования в некоторых избирательных округах по выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса", в связи с тем, что в 25 избирательных округах победитель не был определен, то есть по причине того что ни один из кандидатов не набрал более 50 процентов голосов избирателей, проведение повторного голосования среди кандидатов набравших больше голосов избирателей, в данных округах было назначено на 5 января 2020 года.
Согласно вышесказанного, в 25 избирательных округах по выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса, в 1730 избирательных участках проходит процесс повторного голосования. Число избирателей на данных участках составляет 3 миллиона 148 тысяч 921 человек.
Также повторное голосование проводится в 95 Избирательных округах по выборам в областные Кенгаши народных депутатов в 1104 избирательных участках, в том числе в 587 избирательных округах по выборам в районные и городские Кенгаши народных депутатов в 1117 избирательных участках. На всех участках сегодня в 8:00 начался процесс повторного голосования. В настоящее время со всеми округами и участками установлена постоянная связь. На данных участках за выборами напрямую наблюдают более 5 тысяч представителей политических партий и органов самоуправления граждан.
Согласно статье 59 Избирательного кодекса избранным считается кандидат, набравший больше голосов избирателей, чем другой кандидат. Процесс повторного голосования проходит в полном соответствии с международными нормами и стандартами, а также принципами национального избирательного законодательства - открыто, гласно и справедливо.
В соответствии с избирательным кодексом каждый гражданин Узбекистана- избиратель имеет равные права. Выбор производится путем открытого и тайного голосования. Не допускается контроль за волеизъявлением граждан.
Согласно нормам Избирательного законодательства, для тех, кто по каким-либо причинам или по состоянию здоровья не может прибыть в место голосования, участковая избирательная комиссия организует проведение голосования по месту их жительства. Данное требование строго соблюдается.
Уважаемые участники брифинга! По итогам первого тура выборов из 125 депутатских мест - 42 досталось представителям Движения предпринимателей и деловых людей, Либерально- демократической партии Узбекистана, 34 места представителям Демократической партии Миллий тикланиш, 20 мест Социал- демократической партии "Адолат", 18 мест Народно-демократической партии Узбекистана, 11 мест Экологической партии Узбекистана. Из 50 кандидатов, принимающих участие в повторном голосовании 15 от УзЛиДеп, 11 от партии "Миллий тикланиш," 10 от СДП "Адолат", 9 от НДПУ и 5 от Экологической партии Узбекистана. В свою очередь из них 18 женщины.
Так, что очевидно, что и во втором туре выборов ожидается конкурентная борьба между политическими партиями за каждое место в парламенте. Представители СМИ, аккредитованные Центральной избирательной комиссией, а также местные журналисты, а прошедшие аккредитацию в территориальных избирательных округах активно освещают ход повторного голосования.
К этому времени в ЦИК не поступало информации о нарушениях в избирательном процессе. В случае если наблюдатель или избиратель, а также представитель СМИ или блогеры узнают о каком-либо нарушении избирательного законодательства, то на каждом участке имеются номера телефонов административных судов и органов прокуратуры, благодаря которым можно обратиться в правоохранительные органы или в вышестоящую избирательную комиссию. Призываем избирателей активно принимать участие в повторном голосовании, там, где оно проходит.
Очередной брифинг ЦИК по информированию общественности о предварительных итогах повторного голосования состоится завтра 6 января в 13:00