Марказий сайлов комиссияси раиси М. Абдусаломовнинг МАТБУОТ АНЖУМАНИДАГИ НУТҚИ
Кеча, 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашларига сайловлар бўлиб ўтди.
Сўнгги йилларда мамлакатимиз ички ва ташқи сиёсатида амалга оширилаётган туб ислоҳотлар натижасида Ўзбекистонимиз ўз тараққиётининг янги, демократик босқичига дадил қадам қўйди. Иқтисодиётимиз ривожланиб, одамларимизнинг сиёсий-ҳуқуқий онги, фаоллиги тобора юксалиб бормоқда. Давлат ва жамият ҳаётининг барча жабҳаларида очиқлик ва ошкораликни давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди.
Жорий йилдаги сайловлар мамлакатимизни ривожлантиришнинг бешта муҳим устивор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида  белгилаб берилган вазифаларнинг амалдаги яна бир ёрқин ифодаси бўлди.
Ушбу сайловлар Ўзбекистонда барча соҳаларда, жумладан, сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий, иқтисодий, маънавий-маърифий йўналишларда амалга оширилаётган кенг кўламли, жадал ислоҳотларнинг узвий қисмидир.
Бу йилги сайловларга тайёргарлик ишлари бундан икки йил аввал бошланган эди. Сайлов қонунчилиги тубдан янгиланиб, миллий тажрибамиз ва халқаро стандартларга мос Сайлов кодекси қабул қилинди.
Сайлов кодексида сайлов жараёни иштирокчилари, яъни сайловчилар, сиёсий партиялар, сайлов комиссиялари, оммавий ахорот воситалари ҳамда кузатувчиларнинг ҳуқуқлари ва кафолатлари кенгайтирилди. Замонавий ахборот технологияларини жорий этиш орқали сайлов жараёнларини бошқариш тизими йўлга қўйилди.
Сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишнинг барча босқичлари очиқлик, ошкоралик ва шаффофлик асосида ўтказилди.
Сайловларни нуфузли халқаро ташкилотлар, жумладан, Европа Кенгаши, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Парламент Ассамблеяси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси, Туркий тилли давлатлар кенгаши  каби ўнта халқаро ташкилотлардан ҳамда элликка яқин давлатлардан 825 нафар халқаро кузатувчи ҳамда 1155 нафар маҳаллий ва хорижий мамлакатларнинг йирик оммавий ахборот воситаларининг вакиллари бевосита кузатиб боргани бунинг далилидир.
Бундан ташқари, сайловларда иштирок этган бешта сиёсий партия ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан 70 мингдан зиёд вакиллари ҳам сайловларни бевосита кузатиб борди.
Биринчи марта сайлов жараёнлари мамлакатимизнинг турли ҳудудларидаги 60та сайлов участкаларига тажриба-синов тариқасида ўрнатилган 120 та видеокамералар орқали онлайн транслация қилинди. Шунингдек, минглаб сайлов участкаларидан журналистлар томонидан теле ва радио репортажлар мунтазам узатиб турилди. Интернетдаги ижтимоий тармоқлар, веб-сайтлар орқали бутун дунёга намойиш қилинди.
Сайлов кампанияси даврида Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матбуот маркази ва унинг вилоятлардаги филиалларида сайлов жараёнининг барча иштирокчилари учун медиа-майдон яратилди. Уларда юзлаб матбуот анжуманлари, брифинглар, интервьюлар, учрашувлар ўтказилди. Тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг раҳбарлари, Олий суди раиси, Бош прокурори, Ички ишлар вазири, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлари, ҳокимлар, ҳудудлардаги сайлов комиссиялари раисларининг ахборотлари тингланди.
Марказий сайлов комиссиясининг saylov.uz ва elections.uz манзиллари бўйича жойлашган расмий веб-сайтига бир ой ичида 120 мингга яқин фойдаланувчи ташриф буюрди. Бундан ташқари, ўз сайлов участкасини аниқлаш хизматидан 118,5 мингга яқин фуқаролар ушбу хизматдан фойдландилар.
Сиёсий партияларнинг номзодлари ҳақидаги маълумотларни билиш учун 33,3 мингга яқин фуқаролар мурожаат қилди. Сайлов участкаларнинг электрон ҳаритасини кўриш юзасидан 11,3 мингга яқин фуқаролар ҳаритадан фойдаланди. Сайлов участкаларидан видео-трансляцияси саҳифасини тахминан 8,3 мингга яқин фуқаролар кузатиб борди.
Бундан ташқари, веб-сайтга келиб тушган 300 тадан ошиқ мурожаатлар қисқа муддатларда кўриб чиқилди ва ҳал этилди. Шу билан бирга ижтимоий тармоқлардан келиб тушган мурожаатларнинг 150 таси ҳам ижобий ҳал этилди. Ушбу мурожаатлар бўйича сайловчини бошқа сайлов участкасидан олиб ўз участкасига бириктириш каби ишлар амалга оширилди.
Ҳурматли матбуот анжумани қатнашчилари!
Марказий сайлов комиссияси томонидан 2019 йил Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича тадбирлар дастури қабул қилингани ва изчиллик билан амалга оширилгани сайловларни қонун талаблари асосида, юксак ташкилий даражада ўтказишни таъминлашда муҳим аҳамият касб этди.
Бу йилги сайловларнинг ўзига хос жиҳатларидан яна бири – бу сайловчиларимизнинг фуқаролик масъулияти, мамлакатимизда амалга оширилаётган туб ислоҳотларга дахлдорлик туйғусининг янада ошганлиги билан боғлиқ.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловларида чет эл билан бирга ҳисоблаганда 13 963 627 нафар сайловчи иштирок этди ва бу сайловчилар умумий сонининг 67,8 фоизидан иборатдир.
150 минг сайловчи муддатидан олдин овоз бериш имкониятидан фойдаланди.
Сайловларда биринчи марта хорижда истиқомат қилаётган барча ватандошларимиз учун овоз бериш имконияти яратилди. Авваллари фақат консуллик ваколатхоналаридан расман рўйхатдан ўтган Ўзбекистон фуқароларигина сайловларда қатнашарди.  Қирққа яқин мамлакатда ташкил этилган эллик бешта сайлов участкасида  112 411 сайловчи овоз берди.
Дастлабки маълумотларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 150 сайлов округининг 128 тасида депутатлар сайланди. Шу жумладан,
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан – 43 нафар,
Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан – 35 нафар,
Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан – 21 нафар,
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан – 18 нафар,
Ўзбекистон Экологик партиясидан – 11 нафар депутат сайланди.
Сайлов кодексига кўра, овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг ярмидан кўпининг овозини, яъни 50 фоиздан ортиқ овоз олган номзод депутат этиб сайланган, деб ҳисобланади.
Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 22 округларда номзодларнинг биронтаси ҳам етарли миқдорда овоз ололмаганлиги сабабли мазкур округлардан депутат сайланмади.
Сайлов кодексининг 59-моддасига асосан, агар Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайловида сайлов округи бўйича икки нафардан ортиқ номзод қўйилган бўлса-ю, улардан ҳеч бири сайланмаса, округ сайлов комиссияси энг кўп овоз олган икки нафар номзод бўйича округда такрорий овоз беришни ўтказиш ҳақида қарор қабул қилади ва бу ҳақда тегишли сайлов комиссиясини ҳамда округ сайловчиларини хабардор этади. Такрорий овоз бериш икки ҳафталик муддатда ўтказилади.
Давлат ҳокимияти вакиллик органларига ўтказилган сайлов бўйича сайловга доир қонунчилик талаблари қўпол равишда бузилганлиги ҳолатлари ҳақида хабар ва маълумотлар тушмади. Лекин, Марказий сайлов комиссиясига сайловчилар ва ижтимоий тармоқлардан сайловларни ўтказиш жараёнига доир ҳолатлар бўйича бир нечта мурожаатлар, ариза ва шикоятлар, шунингдек, қонун бузилиши билан боғлиқ маълумотлар  келиб тушди. Уларнинг барчасини қонунда кўрсатилган муддат ва тартибларда кўриб чиқиш ва ҳал этиш юзасидан тегишли чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Жумладан, 22 декабрь куни Тошкент шаҳр Олмазор тумани “314-сайлов участкаси”да сайловчилар томонидан бир неча сайлов бюллетенини сайлов қуттисига ташлашга ҳаракат қилиш ҳолати тасвирга олинган видеолавҳа” ижтимоий тармоқларда тарқалди. Марказий сайлов комиссияси томонидан Олмазор туманидаги “314-сайлов участкаси” Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сайловини ўтказувчи “142-Қорақамиш” сайлов округи таркибига кириши аниқланди.
Мазкур ҳолат юзасидан зудлик билан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сайловини ўтказувчи
“142-Қорақамиш” округ сайлов комиссияси тонидан ўрганилиб, натижасига кўра ҳужжатлар Олмазор туман прокуратурасига юборилди.
Шунингдек, “142-Қорақамиш” сайлов округи ҳудудидаги “314-сайлов участкаси”да ўтказилган овоз бериш натижалари ҳақиқий эмас деб топилди. Сайлов округи бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати сайловининг натижаларини чиқаришда мазкур сайлов участкаси натижалари чиқариб ташланган ҳолда бошқа сайлов участкалари бўйича натижалар умумлаштирилди.
Ҳозирги вақтда Марказий сайлов комиссияси округ сайлов комиссиялари томонидан тақдим этилган баённомалар ҳамда бошқа ҳужжатларни кўриб чиқмоқда.
Сайлов кодексига мувофиқ, зарур ҳолларда – алоҳида участка сайлов комиссияларининг материаллари Марказий сайлов комиссияси томонидан яна бир бор синчиклаб кўриб чиқилади. Фақат шундан сўнг Марказий сайлов комиссияси сайлов якунлари тўғрисида қарор қабул қилади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органларига 22 декабрь куни бўлиб ўтган сайлов демократик ҳуқуқий давлат қуриш ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантириш, аҳолимизнинг ҳаёт ва турмуш даражасини янада юксалтириш, ўз олдимизга қўйган юксак мақсадларга эришиш йўлида халқимиз аҳиллик, ўзаро ҳамжиҳатликда ҳаракат қилаётганини яна бир бор намойиш этди.
Ўтказилган сайловларнинг дастлабки таҳлиллари сайлов кампаниясидаги, қуйидаги бир қатор камчиликларни ҳам кўрсатди:
Тошкент шаҳрида овоз беришда сайловчиларнинг бошқа вилоятлардаги сайловчилар сонига нисбатан пастлиги кузатилди. Бу эса кўпчилик йирик шаҳарлар аҳолисига хос тенденциядир.
Баъзи сайлов участкаларида “оилавий овоз бериш” ҳолатлари аниқлангани, сайлов бюллетенларига сайловчилар томонидан қўйилган имзоларнинг ўхшашлиги, овоз бериш куни электр энергиясидаги узилишлар сабабли Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхти тизимидани фойдаланишнинг имкони чеклангани,  хусусан, Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманидаги бир неча сайлов участкаларида ушбу ҳолат кузатилди.
Биз бўлиб ўтган сайлов кампаниясини ўтказиш билан боғлиқ барча маълумотларни тизимли ўрганиб, тегишли мониторингини юритиб  ва унинг хулосалари юзасидан 2020 йилнинг иккинчи чорагида сайловда иштирок этган халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатларнинг кузатувчилари ҳамда экспертлари иштирокида халқаро конференция ўтказишни режалаштирдик.
Ушбу форумда ўтган сайлов жараёнларидаги барча камчилик ва муаммоларни атрофлича таҳлил қилиб, сайлов қонунчилиги ва амалиётини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари белгилаб олинади.

SPEECH of Chairman of the Central Election Commission M. Abdusalomov at a press conference
On December 22, elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, regional, district and city councils of people's deputies were conducted.
As a result of radical reforms carried out in the local and foreign policy of the country, in recent years, Uzbekistan has confidently entered a new, democratic phase of its development. Our economy is developing and our political and legal consciousness is growing. Openness and transparency in all aspects of state and society have become one of the priorities of state policy.
This year's elections were another vivid reflection of the tasks outlined in the Strategy of Action on five priority directions of our country's development.
These elections are an integral part of large-scale reforms in Uzbekistan in all areas, including political, legal, social, economic, spiritual and educational spheres.
Preparations for this year's election began two years ago. The electoral legislation has been radically renewed and the Election Code has been adopted in line with our national experience and international standards.
The election code expanded the rights and guarantees of the electoral process participants, such as voters, political parties, election commissions, the media and observers. The election administration system has been introduced through the introduction of modern information technologies.
All stages of preparation and conduct of elections were held on the basis of openness and transparency.
The elections were attended by ten international organizations, including the Council of Europe, the Parliamentary Assembly of the organization for security and cooperation in Europe, The Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the Commonwealth of independent states, the Shanghai Cooperation Organization, The International Foundation for Electoral Systems, the Cooperation Council of Turkic Speaking States, as well as 825 international observers from nearly fifty countries and representatives of the largest mass media of 1155 local and foreign countries directly monitored.
In addition, more than 70,000 representatives of the five political parties and civil self-governing bodies participated in the elections.
For the first time, the election process was broadcast online through 120 video cameras installed in 60 polling stations across the country. Television and radio broadcasts were regularly delivered by journalists from thousands of polling stations. It was demonstrated around the world through social networking sites and websites.
During the election campaign, the International Press Center of the Central Election Commission and its regional branches created a media space for all participants in the electoral process. There were held hundreds of press conferences, briefings, interviews, and meetings. The heads of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, the Chairman of the Supreme Court, the Prosecutor General, the Minister of Internal Affairs, Ministers of Information Technologies and Communications, governors, chairmen of the election commissions in the regions delivered their speeches.
The official website of the Central Election Commission, available at saylov.uz and elections.uz, was visited by about 120,000 people during the month. In addition, about 118,500 citizens used the services of their own polling station.
Approximately 33,300 citizens requested for information on candidates from political parties. About 11.3 thousand citizens used a map to view the electronic map of polling stations. About 8,300 citizens watched the video-broadcasting page of the polling stations.
In addition, more than 300 appeals sent to the website were considered and resolved in a short period of time. At the same time, 150 of the appeals received from social networks were positively resolved. In these appeals, such work was carried out as taking the voter from another polling station and attaching him into his/her own polling station.
Dear participants of the press conference!
The Central Election Commission adopted a program of measures to prepare and conduct elections of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Regional, District and city councils of people's deputies for 2019 that played an important role in ensuring the conduct of elections on the basis of legislative requirements, at a high organizational level.
Another peculiarity of this year's elections was the civil responsibility of our voters, which is due to the increased sense of belonging to the radical reforms carried out in our country.
In total, 13 963 627 voters took part in the elections, which is 67.8 percent of the total number of voters.
150 thousand voters took advantage of the opportunity to vote early.
There was created an opportunity to vote for all our compatriots living abroad, for the first time in the elections. Previously, only citizens of Uzbekistan, officially registered in the consular offices could participate in elections.  In fact, there were established 55 polling stations in 40 countries, where 112 411 voters use their right to vote.
According to preliminary information, deputies were elected in 128 electoral districts of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan out of 150. In particular,
The Movement of Entrepreneurs and Business People - the Liberal Democratic Party of Uzbekistan - 43,
The Democratic Party of Uzbekistan «Milliy Tiklanish»- 35,
The “Adolat” Social Democratic Party of Uzbekistan – 21,
The People's Democratic Party of Uzbekistan – 18,
The Ecological Party of Uzbekistan - 11 deputies were elected.
According to the Electoral Code, a candidate who receives more than half of the votes, that is, more than 50% of the votes, is considered as elected.
No candidate was elected in 22 electoral districts because none of them received a sufficient amount of votes.
According to Article 59 of the Electoral Code, if there are more than two candidates in electoral districts are not elected according to results of elections, the district election commission will hold a repeat voting in the electoral district and informs relevant election commission and district voters about it. Repeat voting will be held within two weeks.
There were no reports of gross violations of election legislation in the elections to representative bodies. However, the CEC received several appeals and complaints about the election process from voters and social networks, as well as information on violations. Appropriate measures are being taken to address and resolve them all within the terms and in the manner prescribed by law.
On December 22, video-materials of voters' attempt to throw several ballots in a ballot box at polling station №314 in Almazar district of Tashkent city were spread in social networks. The Central Election Commission (CEC) announced that “Polling station №314 in Almazar district” was included in the electoral district “Karakamish – 142”, which held elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
On this occasion, the District Election Commission of "Karakamish – 142" studied the case and sufficient documents were sent to the Prosecutor's office of Almazar District.
The results of the voting conducted at polling station №314 of the “Karakamish – 142” electoral district were declared invalid. The results of this polling station were excluded and the results of other polling stations were summarized.
Currently, the Central Election Commission is considering protocols and other documents submitted by district election commissions.
In accordance with the Electoral Code, if necessary - the materials of separate election commissions will be thoroughly reviewed by the Central Election Commission. Only then the Central Election Commission will make a decision on the results of the election.
The elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and local representative bodies of state authority conducted on December 22 once again demonstrated that our people are working in unity and solidarity towards building a democratic constitutional state and strong civil society, improving living standards and achieving higher goals.
Preliminary analysis of the elections also revealed a number of shortcomings in the election campaign:
The turnout in Tashkent city was lower than the number of voters in other regions. This is a common tendency for large cities.
In some polling stations, cases of "family voting" were revealed, voters' signatures on ballot papers were similar, and access to the single electronic registration system of voters was limited, especially at several polling stations in Yunusabad district of Tashkent.
We plan to conduct a systematic review and monitoring of all data regarding the election campaign in the second quarter of 2020 with the participation of observers and experts from international organizations and foreign countries participating in the elections.
This forum provided an in-depth analysis of all shortcomings and problems in the electoral process and identified steps to further improve the electoral legislation and practice.