Марказий сайлов комиссияси Раиси Мирзо Улуғбек АБДУСАЛОМОВнинг БРИФИНГДАГИ НУТҚИ
Бугун –– 22 декабрь соат 08.00 да Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатларининг сайлови бошланди.
Эрталаб соат 8:00да мамлакатимизда ташкил этилган 10 минг 260 та сайлов участкаси сайловчиларга ўз эшикларини очди.
Шунингдек, хорижий давлатлардаги ваколатхоналар ҳузурида тузилган 55та сайлов участкалари, жумладан, Шарқ мамлакатларида ташкил этилган сайлов участкалари ҳам иш бошлади.
Айни пайтда барча сайлов округлари ва сайлов участкалари билан доимий алоқа ўрнатилган.
Овоз бериш биринчи бўлиб Ўзбекистон Республикасининг Япония, Жанубий Корея, Хитой, Малайзия, Сингапур, Индонезия, Таиланд ва Ҳиндистондаги ваколатхоналари ҳузурида ташкил этилган сайлов участкаларида бошланди.
Жорий йил сайловларида мамлакатимизда биринчи марта жорий этилган Сайлов жараёнини бошқаришнинг автоматлашган тизимидаги Сайловчиларнинг электрон рўйхатида мавжуд сайловчилар сони 20 миллион 495 минг
457 нафарни,
жумладан мамлакатимиз бўйича
18 миллион 797 минг 810 нафар ёки 91,7 фоизни, чет элларда 1 миллион 697 минг 647 нафарни ёки 8,3 фоизни ташкил этмоқда.
“Янги Ўзбекистон — Янги сайловлар” шиори остида ўтаётган сайловларда мамлакатимиз тарихида биринчи марта бешта сиёсий партия номзодлари рақобатга киришган.
Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил
15 ноябрдаги қарорига мувофиқ сиёсий партиялар томонидан жами 750 нафар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига кўрсатилган номзодлар рўйхатга олинган эди.
21 декабрь кунига қадар 750 нафар номзодларнинг 6 нафари Марказий сайлов комиссиясига ўз ихтиёрлари билан берган аризасига биноан, номзодлар рўйхатидан чиқарилди ва бугунги кунга келиб ушбу рўйхатда 744 нафар номзод мавжуд.
Марказий сайлов комиссияси сиёсий партиялар томонидан 2019 йил 20 сентябрдан 20 декабрга қадар, яъни сайлов кампанияси даврида амалга оширилган ташвиқот ва тарғибот ишлари бўйича ҳам мониторинг олиб борди. Мониторинг натижаларига кўра, сайлов кампанияси даврида сиёсий партиялар томонидан: қўпол қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилмади.
Ҳурматли меҳмонлар,
Жорий йилги сайловларда илк бор Ўзбекистоннинг турли ҳудудларидаги 60 та сайлов участкасига тажриба-синов тариқасида 120 та видеокамера ўрнатилди. Мазкур видеокамералардан сайловчиларнинг овоз бериш жараёни Халқаро матубот марказига ва Марказий сайлов комиссиясининг расмий веб сайтига онлайн режимида тўғридан-тўғри намойиш қилинмоқда.
Айни пайтда, тажриба-синов тариқасида йигирмата сайлов участкасига овоз бериш чоғида фуқароларнинг шахсини аниқлаш учун биометрик ҳужжатларни «ўқийдиган» 60 та шахсни идентификация қилиш қурилмалари ҳам ўрнатилган.
Ҳозирга қадар олинган маълумотларга кўра сайловлар халқаро меъёрлар ва стандартларга мос миллий сайлов қонунчилигимизга, унда белгиланган очиқлик, ошкоралик ва адолатлилик каби демократик принципларга тўла мос ҳолда, кўтаринки руҳда ўтказилмоқда.
Сайлов қонунчилигига мувофиқ, соғлиғининг ҳолати ёки бошқа сабабларга кўра овоз бериш биносига кела олмаган сайловчилар учун участка сайлов комиссиялари овоз беришни ўша сайловчилар турган жойда ташкил этадилар.
Сайловларни ўнта нуфузли халқаро ташкилотдан, дунёнинг 50дан ортиқ давлатидан келган 825 нафар халқаро кузатувчилар бевосита кузатиб бормоқда.
Бундан ташқари, депутатликка номзодлар кўрсатган сиёсий партиялардан, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқари органларидан жами 70 мингдан ортиқ кузатувчилар ҳам сайловларни бевосита кузатмоқда.
Сайловларни 70дан ортиқ хорижий оммавий ахборот воситаларининг 135 нафар, шунингдек республика миқёсидаги 283 нафар ва мамлакат ҳудудларидаги 800 га яқин маҳаллий журналистлар фаол ёритмоқда.
Ҳозирга қадар Марказий сайлов комиссиясига сайловларда овоз бериш жараёни давомида ҳозиргача сайлов қонунчилиги бузилиши ҳақида маълумотлар келиб тушмади.
Агарда сайловчилар, кузатувчилар ёки оммавий ахборот воситалари вакиллари сайлов қонунчилиги бузилиши ҳолатларини аниқлагудек бўлса, улар суд, прокуратура органлари ёки сайлов комиссияларига мурожаат қилиши мумкин.
Бунинг учун барча сайлов участкаларида маъмурий судлар ва прокуратура органларининг телефон рақамлари ҳақида маълумотлар мавжуд.
Марказий сайлов комиссияси томонидан сайловнинг бориши тўғрисидаги вилоят ва округ сайлов комиссиялари билан доимий алоқа ўрнатилган.
Халқаро матбуот марказининг 1-қаватда жойлашган мажлислар залидаги таблосида соат 11.00 ҳолатига сайловда қатнашганлар сони тўғрисидаги дастлабки маълумотни эълон қилиш режалаштирилган.

Речь Председателя Центральной избирательной комиссии Мирзо Улугбека Абдусаломова на брифинге
Международный пресс-центр Центральной избирательной комиссии 10:00 22 декабря. Уважаемые участники брифинга! Дамы и господа. Сегодня в 8:00 все 10 тысяч 260 избирательных участков организованных в республике открыли свои двери. Также начали работу 55 избирательных участков открытых в иностранных государствах  в представительстваз нашей страны ,в том числе в странах Востока. На данный момент со всеми избирательнями округами и участками установлена постоянная связь. Голосование раньше всех началось в представительствах Узбекистана в Японии, Южной Корее, Китае, Малайзии, , Сингапуре, Индонезии, Таиланде и Индии.  В единый электронный список избирателей, впервые внедренной системы управления избирательным процессом вошло 20 миллионов 495 тысяч,457 человек, из которых в республике 18 миллионов 797 тысяч 810 граждан или 91,7 процентов, за рубежом 1 миллион 697 тысяч 647 или 8,3 процентов. В проходящих под лейтмотивом " Новый Узбекистан- новые выборы" выборах впервые в конкурентную борьбу вступили 5 политических партий. Согласно решению Центральной избирательной комиссии от 15 ноября зарегистрировано 750 кандидатов в депутаты в Законодательную палату Олий Мажлиса. На 21декабря из 750 кандидатов в депутаты 6 кандидатов были выведены из кандидатов по собственному желанию и сегодня в списке значится 744 кандидата. Центральная избирательная комиссия в период избирательной кампании с 20 сентября по 20 декабря проводили мониторинг  предвыборной агитации и пропаганды. По итогам мониторинга можно констатировать что серьезных правонарушений со стороны политических партий допущено не было. Уважаемые гости, в этом году впервые на 60 избирательных участках были установлены 120 видеокамер в качестве эксперимента. Через эти камеры можно наблюдать за процессом голосования в он- лайн режиме в международном пресс-центре Центральной избирательной комиссии и на сайте Центризбиркома. Помимо этого на 20 избирательных участках, также в качестве эксперимента установлено 60 устройств биометрической идентификации. На данный момент отметим что выборы проходят в соответствии с международными нормами и стандартами национального избирательного законодательства, открыто, прозрачно, справедливо, на основе демократических принципов, в приподнятом настроении. В соответствии с избирательным кодексом каждый гражданин- избиратель имеет равные права. Голосование ведется свободно и тайно. Недопустим контроль за волеизъявлением граждан. Согласно Избирательному законодательству, для тех,кто по состоянию здоровья или по другим причинам не может проголосовать в здании избирательной комиссии, комиссия организует проведение голосования по месту жительства граждан. За выборами напрямую наблюдают 825 международных наблюдателей от авторитетных международных организаций и иностранных государств. Также наблюдение осуществляют представители политических партий и более 70 тысяч представителей органов самоуправления граждан. Помимо этого 135 представителей зарубежных СМИ из70 стран, в том числе, около 800 журналистов представляющих 283 местных СМИ.
На данный момент в Центральную избирательную комиссию не поступала информация о нарушениях Избирательного законодательства. В случае выявления со стороны избирателей, наблюдателей или представителей СМИ нарушений Избирательного законодательства, просим обращаться в  суд ,органы прокуратуры, или в избирательные комиссии. В этих целях на всех избирательных участках имеются  номера телефонов административных судов и органов прокуратуры. Центральная избирательная комиссия поддерживает постоянную связь с областными и окружными избирательными комиссиями о ходе выборов.