САЙЛОВ КАМПАНИЯСИ ЯНГИЧА ШАРОИТ ВА ЯНГИЧА ТАЛАБЛАР АСОСИДА ЎТМОҚДА
Жорий йилнинг 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайлов ўзининг қизғин палласига кирди. Яъни сиёсий партияларнинг сайловолди ташвиқоти бошлаб юборилди. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг Раиси Мирзо-Улуғбек АБДУСАЛОМОВ билан суҳбатимиз шу ва сайлов кампаниясининг бошқа муҳим жиҳатлари хусусида бўлди.
Муҳим омил
— Сайловолди ташвиқоти — сайлов кампаниясининг энг муҳим ва масъулиятли босқичларидан бири, — деди Мирзо-Улуғбек Элчиевич. — Бу даврда сиёсий партиялар ва улар томонидан депутатликка илгари сурилган номзодлар сайловчиларни ўзининг истиқболда амалга оширадиган фаолият дастури билан таништиради. Зеро, партияларнинг сайловда муваффақиятга эришиши кўп жиҳатдан ўз сайловолди ташвиқотини нечоғлик фаол ва самарали ташкил этишига боғлиқ.
Аввало, сайловларнинг кўппартиявийлик ва муқобиллик, ошкоралик ва транспарентлик тамойиллари асосида, дунёда умумэътироф этилган демократик стандартларга мос ҳолда ўтишини таъминлаш учун юртимизда қисқа вақт ичида улкан ишлар амалга оширилиб, барча шарт-шароитлар яратилганини алоҳида таъкидлаш зарур. Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан қабул қилинган Сайлов кодексидаги демократик ўзгаришлардан то сайлов тизимига замонавий ахборот технологияларини жорий этишгача, янги ҳуқуқий нормалар ва қоидаларнинг мазмун моҳятини аҳолига етказишдан сайловчилар ягона электрон рўйхатини шакллантиришгача бўлган кенг кўламли ишлар шулар жумласидандир.
Халқимиз ҳаётини юксалишлар сари буриб юборган дастурий ҳужжат — мамлакатимизни ривожлантиришнинг 2017 — 2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар бу борада энг муҳим омил бўлаётир.
Умуммиллий кўлам
Марказий сайлов комиссияси қарори билан мамлакатимизда 20 октябрда бошланиб, ҳозиргача давом этаётган Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлигининг дастлабки натижалари ҳақида нималар дея оласиз?
— Шу йўналишдаги тадбирлар умумтаълим мактабларидан то илм-фан доираларигача, ННТдан йирик ишлаб чиқариш бирлашмаларигача, фермер хўжаликларидан вазирликларгача, бориш қийин чекка туманлардан мамлакатимизнинг хориждаги ваколатхоналаригача бўлган кенг кўлам ва миқёсда амалга оширилаётганини таъкидлаш зарур.
Жараёнга республикамиздаги барча жамоат ташкилотлари, жумладан, сиёсий партиялар фаоллари, оммавий ахборот воситалари, давлатимизнинг хориждаги ваколатхоналари, интернетдан фойдаланувчилар, блогерлар дадил қўшилгани тадбирларнинг сифати ва савиясига ўзининг самарали таъсирини ўтказмоқда. Ана шундай ўзаро ҳамкорлик ва ҳамжиҳатлик натижасида миллий сайлов қонунчилигимизни ўрганиш ва тарғиб қилиш умуммиллий кўлам касб этиб, юз минглаб, миллионлаб фуқароларни қамраб олди.
Бу кўламни бир рақам мисолида яққол кўриш мумкин. Мазкур ойлик доирасида амалга оширилаётган ишларни мунтазам кузатиб бораётган мутахссисларнинг маълумотларига қараганда, маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларида, интернетдаги ижтимоий тармоқларда турли тилларда эълон қилинган мақола, суҳбат, кўрсатув, эшиттириш, роликлар ва фикр-мулоҳазалар сони ҳар куни ўртача мингдан ошган.
Бунга бутун юртимиз бўйлаб ўтказилаётган учрашувлар, илмий-амалий конференциялар, брифинглар, матбуот анжуманлари, семинарлар, давра суҳбатлари, танловлар, викториналар, шоулар, Марказий сайлов комиссияси расмий сайтига, “Sayloy2019” мобиль иловасига, Халқаро матбуот марказида ташкил этилган “Call-centr”нинг 1197 қисқа рақамли бепул телефонига мурожаатларни қўшиш лозим. Марказий сайлов комиссиясининг етакчи мутахассислари, экспертлари, таҳлилчилари, жойлардаги сайлов комиссиялари раҳбарлари ва аъзолари иштирокида сайловчилар ва сайлов ташкилотчилари билан ўтказаётган юзлаб учрашувларни ҳам айтиб ўтиш жоиз.
Ана шундай кенг кўламли тадбирлар самарасида халқимизнинг сайлов ва бу борадаги қонунчиликдан хабардорлиги сезиларли даражада ошмоқда. Шу ўринда алоҳида таъкидлаш керакки, Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлиги ниҳоясига етгандан кейин ҳам бу борадаги ишлар тўхтаб қолмайди, улар сайловгача ва ундан кейин ҳам изчил давом эттирилади.
Биринчи марта...
Энди навбат тарғиботдан сайловолди ташвиқотига. Бу борада қандай янгиликлар бор?
— “Янги Ўзбекистон. Янги сайловлар” ғояси асосида ўтадиган сайлов ва сайловолди ташвиқоти ҳақида сўз юритилганда, “биринчи марта” деган иборани бот-бот такрорлашимизга тўғри келади. Чунки, барча сайловолди тадбирлари биринчи марта Сайлов кодекси асосида ўтказилади. Ташвиқот майдонида биринчи марта бешта сиёсий партия 150 та депутатлик мандатлари учун рақобатга киришади.
Миллий қонунчилигимизда бўлажак сайловда депутатликка номзодлар фақат сиёсий партиялар томонидан кўрсатилиши белгилаб қўйилгани ҳар бир партияга катта ҳуқуқ ва имконият бериши билан бирга, юксак масъулият ҳам юклайди. Юртбошимиз таъкидлаганидек, “ҳар қандай сиёсий партия замон билан ҳамнафас бўлиб, унинг ўткир талабларига жавоб берган тақдирдагина сиёсий куч сифатида яшай олади”.
Миллий сайловларимиз тарихида биринчи марта Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод 10 нафарга, вилоят кенгаши депутатлигига номзод 5 нафарга, туман ва шаҳар кенгаши депутатлигига номзод 3 нафарга қадар ишончли вакилга эга бўлишга ҳақли. Илгари бу рақамлар анча кам эди.
Барча даражадаги депутатликка  номзодлар биринчи марта ягона муддат, яъни 18 ноябрдан сайловолди ташвиқотига киришди. Тарғибот асносида уларга илк бор жорий этилаётган Сайлов жараёнларини бошқаришнинг ахборот технологиялари ва Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатидаги маълумотлар қўл келяпти.
Сайлов куни мамлакатимиз тарихида биринчи марта тажриба йўсинида йўлга қўйиладиган яна бир янгиликни алоҳида қайд этишимиз зарур. Юртимизнинг турли ҳудудларидаги олтмишта сайлов участкасига ўрнатилган видеокамералар сайловчиларнинг овоз бериш жараёнини онлайн режимида Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матубот марказига ва бутун дунёга узатиб туради. Бундай камералар Қорақалпоғистоннинг узоқ Мўйноқ туманидаги “Арал”, “Таллиўзак” маҳалла фуқаролар йиғинларидаги 360 ва 362-сайлов участкаларидан то пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманидаги Ал-Форобий номли маҳалла фуқаролари овоз берадиган 166-сайлов участкасигача бўлган улкан ҳудудни қамраб олади.
Жорий йилда ўтадиган сайловларда хорижда истиқомат қилаётган барча ватандошларимиз учун илк бор овоз бериш имконияти яратилади. Авваллари ушбу сиёсий тадбирда фақат консуллик ваколатхоналаридан расман рўйхатдан ўтган ўзбекистонликлар ўзларининг конституциявий ҳуқуқларидан фойдаланган. Энди эса чет элда вақтинча ёки доимий яшаётган Ўзбекистоннинг барча фуқаролари хорижда ташкил этилган эллик учта сайлов участкасидан бирига (уларнинг сони яна кўпайиши мумкин) мурожаат этади ёки Ташқи ишлар вазирлиги расмий веб-саҳифасидан рўйхатдан ўтиб, овоз бериши мумкин. Бу “бир сайловчи — бир овоз” сайлов тамойилига амал қилиш имкониятини янада кенгайтиришга хизмат қилади. Ватандошларимизнинг конституциявий ҳуқуқларини тўлиқ амалга оширишларига шароит яратилди.
Хорижда яшаётган Ўзбекистон фуқаролари сайловга оид саволларига Марказий сайлов комиссиясининг Тошкент шаҳридаги +998555024444 рақамли ишонч телефони орқали жавоб олишлари мумкин. Шунингдек, улар “Saylov2019” мобиль иловасидан ҳам ўзларини қизиқтирган маълумотларни топиш имконига эга.
Тенг имконият, тенг шароит
Сайловолди ташвиқотида оммавий ахборот воситаларининг ўрни қандай бўлади?
Бу масала Марказий сайлов комиссияси кенгайтирилган мажлисида  сиёсий партиялар, тегишли вазирлик ва идоралар, ҳокимликлар, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирокида батафсил муҳокама қилинди.
Сайлов кодексига биноан, Қонунчилик палатаси сайловида иштирок этаётган сиёсий партиялар ва депутатликка номзодлар учун сайловолди ташвиқоти даврида тенг имконият ва шароит яратишга доир қарор қабул қилинди.
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси каналларидан бепул ажратиладиган эфир ҳажми ва вақти барча сиёсий партиялар учун бир хил. Яъни ҳар бир сиёсий партияга теле ва радиканалларда ҳафта давомида 30 минутдан бепул эфир вақти ажратилган.
Бундан ташқари, шанба кунлари партиялар вакиллари ўртасида дебат ташкил этиш учун тегишли телеканаллар эфиридан бир соатдан ажратилади.
Шунингдек, “Халқ сўзи”, “Народное слова”, “Правда востока”, “Овози тожик”, “Нурли жол” газеталарининг сахифаларидан ҳам тенг майдонда бепул фойдаланиш учун тақдим этилди.
Булар сиёсий партиялар учун ташвиқот майдонида яратилаётган улкан имконият. Айни пайтда уларнинг реклама роликлари ҳам бўлса керак?
Албатта, қайд этилганлардан ташқари, сиёсий партияларнинг теле ва радиороликлари эфирга ягона 150 сонияли блокда (ҳар бир партия учун 30 сониядан) ҳар бир каналда кунига тўрт мартадан узатилмоқда. Кўрсатувлар сурдотаржима билан намойиш этилади. Сайловга тааллуқли ташвиқот материаллари мамлакатимиз ҳудудида тайёрланиши шарт.
Таъкидлаш керакки, бепул ажратиладиган эфир вақти ва нашр майдонидан фойдаланиш турлари, шакллари ва усулларини сиёсий партиялар мустақил белгилайдилар. Шунингдек, улар бепул ажратилган эфир вақтидан ва нашр майдонидан воз кечишга ҳақли.
Ташвиқот даврида беш сиёсий партиянинг эфирга чиқиш ва газеталарда материллар чоп этиш кетма-кетлиги қандай бўлади? “Сендан мен камми?” деган тортишувлар бошланмайдими?
Марказий сайлов комиссияси томонидан сиёсий партиялар вакиллари ва депутатликка номзодларининг оммавий ахборот воситаларида қуйидаги тартибда чиқиши белгиланди: биринчи Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати Ўзбекистон либерал-демократик партияси, иккинчи Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси, учинчи Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси, тўртинчи Ўзбекистон Халқ демократик партияси, бешинчи Ўзбекистон Экологик партияси.
Ташвиқотда ташқи реклама ҳам муҳим ўрин тутади. Бу борадаги ишларнинг кўлами қандай?
Қонунчилик палатасига депутатлар сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссиялари маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан ҳамкорликда ташқи реклама воситалари қўйиладиган жойларни белгилайди ва уларни сиёсий партиялар ўртасида тенг тақсимлайди. Мамлакатимиздаги барча туманлар ва шаҳарлар бўйлаб ҳар бир партия учун 225 донадан жами 1120 дона бепул ташқи реклама воситалари, жумладан, етмишта электрон монитор ажратилади. Бунда Қорақалпоғистон Республикасида ташқи рекламанинг ярми қорақалпоқ тилида бўлади.
Сайловда овоз беришга бир кун қолганида ташвиқот тўхтатилиб, “скунат куни” бошланади. Автобусларга осилган плакатлар, кўча-куйга ўрнатилган баннерлар, бекатларга ёпиштирилган варақалар тақдири нима кечади? Бир кечада олиб ташланадими?
Биноларга, иншоотларга ва бошқа жойларга жойлаштирилган сайловолди ташвиқоти материалларини сайлов куни ва овоз беришга бир кун қолганида олиб қўйилиши мажбурий эмас. Биламизки, бундай материалларни бир кечада олиб қўйишнинг ўзи бўлмайди.
Аммо сайловолди ташвиқотининг оғзаки, оммавий ахборот воситаларида муайян номзод учун овоз беришга чорловчи мақолалар, видео ва аудио роликларни эълон қилиш, варақалар тарқатиш каби  “ҳаракатдаги” усуллари тақиқланади.
Ҳа демай қиш бошланади. Депутатликка номзодларнинг сайловчилар билан учрашувларини ўтказиши учун бинолар зарур. Жойни ким ажратади?
Қонунчиликка биноан, бу борада ҳам номзодларга ва сиёсий партияларга тенг шароитлар яратилади. Сайловчилар билан учрашувлар депутатликка номзодлар ва сиёсий партиялар томонидан мустақил равишда ўтказилади. Бунда учрашувни ўтказиш жойи ва вақти ҳақида округ ёки участка сайлов комиссиясига маълум қилинади. Комиссиялар эса сайловчиларни учрашувдан олдин огоҳ этади.
Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, жамоат бирлашмалари, шунингдек фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари сайловолди учрашувлари ўтказиш учун жиҳозланган хоналарни бепул ажратиши, зарур маълумот ва ахборот материалларини олишда номзодларга ёрдам кўрсатиши шарт.
Сайловолди ташвиқоти катта харажатлар билан боғлиқ...
Бу борада ҳам барча партиялар ва уларнинг депутатликка номзодлари учун тенг шароит яратиш мақсадида, уларга сайловолди ташвиқотини ўтказиш учун маблағ Давлат бюджетидан тенг ажратилади. Депутатликка номзодларга бошқа манбалардан пул маблағларини ўтказиш (киритиш), сайловчиларга товарлар етказиб бериш, ишларини бажариш, шунингдек, хизматлар кўрсатиш шаклидаги молиявий таъминлаш ҳамда бошқача тарзда молиявий қўллаб-қувватлаш тақиқланади.
Асорат ва башорат
Сайловчилар билан учрашувларда “олтиндан тоғ” ваъда қиладиган номзодлар ҳам чиқиб қолиши мумкин...
Афсуски, бу гапда жон бор. Лекин ишончим комилки, бугунги сайловчилар бундай пуч ваъдаларга учмайди. Чунки мамлакатимиз, халқимиз, жамиятимиз, одамларнинг онгу тафаккури  ўзгармоқда. Бундан уч-тўрт йил олдинги Ўзбекистон билан бугунги ўзбек диёрини тенглаштириш қийин. Мамлакатимиз фуқароларининг сиёсий онги ва маданияти ўсиб бораётгани,  жамиятда демократия, очиқлик ва ошкоралик таъминланаётгани 22 декабрь куни ўтадиган умумхалқ сайловларида яна бир бор намоён бўлади.
Онда-сонда учраб турадиган “арзон ваъдалар” боқимандаликка, ўтмиш замонларни қумсашга мойил одамларга мўлжалланган. Гўё депутат кўприк қуриб бериши, маҳаллага газ ёки чироқ ўтказиши, кимнидир ўқишга, ишга жойлаши керак. Гўё номзод қонун чиқарувчи орган депутатлигига эмас, гўёки қурилиш бошқармасига прораб, автойўлга йўлсоз, трансгаз идорасига раҳбарликка сайланаётгандек.
Депутатга бундай муносабат эски, мустабид тузимдан қолган асорат.
Бу тушунчанинг таг-замирини суриштириб кўрсангиз, шўролар даврида давлат ҳокимияти тармоқлари бўлинишига доир демократик тамойилларга риоя этилмаганига бориб тақалишини кўрасиз.
Мавруди келганда, шу ҳуқуқий принципга изоҳ бериб ўтсак фойдадан ҳоли бўлмайди. Демократик мамлакатда давлат бошқаруви органлари учга қонун чиқарувчи, ижро ва суд ҳокимиятига бўлинади ва улар бир-биридан мустақил фаолият юритади. Бошқача айтганда, ҳар бири ўзининг ишини бажаради, бири иккинчисининг фаолиятига аралашмайди, дахл қилмайди.
Ватанимиз мустақилликка эришиб, халқимиз ривожланган демократик давлат, эркин ва озод, обод ва фаровон жамият барпо этиш йўлини тутгач, мустабид тузимдан қолган эски тузум ақидалари йўқликка юз тутди.
Мамлакатимизда дaвлaт ҳoкимияти вa бoшқaрувини дeмoкрaтлaштириш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар тизимида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Вазирлар Маҳкамаси ва суд ҳокимияти мақоми ва фаолиятини демократлаштириш, уларнинг масъулияти ва мустақиллигини кучайтириш муҳим ўрин эгаллади. Мазкур ҳокимият органларининг конституциявий-ҳуқуқий мақоми Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 11-моддасида белгиланган муҳим конституциявий принцип ҳокимиятнинг қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимиятига бўлиниш принципига асосланади.
Ҳокимиятлар бўлиниши ўз манбасига кўра яхлит ва ягона бўлган давлат ҳокимиятининг бундай уч мустақил тармоққа бўлинишини, ҳар бир ҳокимият тармоғи бошқаларидан мустақил ҳолда фаолият юргизишини тақозо этади.
Дунё тажрибасидан аёнки, парламент депутати, аввало,  қонунчиликни, яъни мамлакат, халқ манфаатларига хизмат қиладиган қонунлар ишлаб чиқиш ва уларнинг амалдаги ижросини назорат қила олишни билиши зарур.
Бу йилги сайлов кампаниясини кузатиб бораётган экспертлар партиялараро баҳс, рақобат ҳар қачонгидан кучли ва қизиқарли бўлишини башорат қилмоқда. Бу ҳақда Сизнинг фикрингиз қандай?
Олий Мажлис ва Халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига сайлов мамлакатимиз ҳаётидаги муҳим воқеа ва у бутун халқимиз қатори сиёсий партиялар ва  уларнинг номзодлари учун ҳам  катта сиёсий мактабдир. Битта депутатлик мандати учун бешта сиёсий партия ва улар кўрсатган номзодлар баҳсга киришиши рақобатни қизитиши табиий. Аммо демократик плюрализм шароитида улар халқимизга хос бағрикенглик ва олижаноблик, меҳр-оқибат, иззат-ҳурмат, юксак сиёсий-ҳуқуқий маданият билан боғлиқ қадимий анъаналаримизни унутмасликлари даркор. Баъзи давлатларда бўлгани каби бир-бирини ёмон отлиқ қилиш, бир-бирининг устига мағзава ағдариш умумэътироф этилган демократия тамойилларидан, одоб-ахлоқ нормалари-ю инсон маънавиятидан жуда-жуда йироқ ишлардир.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “Қайси партияга мансублигидан қатъи назар, барча юртдошларимизни бирлаштирадиган ягона ва муштарак мақсад бу жонажон Ўзбекистонимиз, унинг буюк келажагидир. Айни шу мақсад ҳаммамизни она юртимизга садоқат билан хизмат қилишга даъват этади”.

— Предвыборная агитация — один из важнейших и ответственных этапов избирательной кампании, — говорит Мирзо-Улугбек Элчиевич. — В этом процессе политические партии и выдвинутые ими кандидаты в депутаты знакомят избирателей со своей программой на перспективу. Так, успех партий на выборах во многом определяется тем, насколько активно и эффективно была организована предвыборная агитация.
Для проведения выборов на основе принципов многопартийности и альтернативности, открытости и транспарентности, в соответствии с общепризнанными демократическими стандартами, в нашей стране за короткое время реализована масштабная работа — от демократических изменений до внедрения в избирательную систему новых информационных технологий, от доведения до населения сути и содержания новых правовых норм до формирования единого электронного списка избирателей.
Важным фактором в этом являются задачи, определенные в Стратегии действий — программном документе, изменившем и поднявшим на новый уровень жизнь нашего народа.
Общенациональный масштаб
— Что можете сказать о результатах месячника пропаганды избирательного законодательства, который прошел с 20 октября по 20 ноября?
— Необходимо отметить, что организованные в рамках месячника мероприятия охватили все слои общества от общеобразовательных школ до научных кругов, от ННО до крупных производственных объединений, от фермерских хозяйств до министерств, от труднодоступных отдаленных регионов до представительств нашей страны за рубежом.
Участие в процессе всех общественных организаций, в том числе, активистов политических партий, средств массовой информации, представительств нашего государства за рубежом, интернет-пользователей, блогеров оказывает свое влияние на качество и уровень мероприятий. В результате такого сотрудничества и сплоченности изучение и пропаганда национального избирательного законодательства приобретает общенациональный масштаб и охватывает миллионы граждан.
И это можно увидеть на примере показателей, предоставленных специалистами. По их сведениям среднее число ежедневно публикуемых и размещаемых на разных языках в местных и зарубежных средствах массовой информации, социальных сетях в интернете статей, интервью, передач, роликов, мнений и суждений превышает одну тысячу.
К этому еще нужно добавить проводимые по всей стране встречи, научно-практические конференции, брифинги, пресс-конференции, семинары, «круглые столы», конкурсы, викторины, шоу, обращения на официальный сайт Центральной избирательной комиссии, мобильное приложение «Saylov2019», бесплатный короткий телефонный номер 1197 «call-centr» созданного в Международном пресс-центре. Также проходят сотни встреч с участием ведущих специалистов Центральной избирательной комиссии, экспертов, аналитиков, руководителей и членов избирательных комиссий на местах с избирателями и организаторами выборов.
В результате таких масштабных мероприятий заметно повышается осведомленность народа о выборах и избирательном законодательстве. Хотелось бы отметить, что эта работа будет последовательно продолжена до выборов, несмотря на то, что завершен месячник избирательного законодательства, а также и после выборов.
В первый раз
— Теперь перейдем от пропаганды к предвыборной агитации. Какие имеются новшества в этом направлении?
— Когда речь идет о выборах и предвыборной агитации, проводимых на основе идеи «Новый Узбекистан. Новые выборы», нам часто приходится повторять фразу «в первый раз». Так, все предвыборные мероприятия впервые проводятся на основе Избирательного кодекса. На агитационной площадке впервые пять политических партий конкурируют за 150 депутатских мандатов.
Впервые в национальном законодательстве определено, что на предстоящих выборах кандидаты в депутаты впервые выдвигаются только политическими партиями. Это не только представляет каждой партии большие права и возможности, но и возлагает на них большую ответственность. Как отмечал глава нашего государства, «Любая политическая партия может считаться политической силой только тогда, когда идет в ногу со временем, способна соответствовать жестким требованиям современности».
В истории национальных выборов в первый раз кандидат в депутаты Законодательной палаты имеет право на 10, кандидат в депутаты в областной Кенгаш — 5, районный и городской Кенгаш народных депутатов — 3 доверенных лица. Раньше этих цифр было гораздо меньше.
Впервые кандидаты всех уровней приступили к предвыборной агитации с одной даты — 18 ноября. В процессе агитации им помогают впервые внедряемые информационные технологии по управлению избирательным процессом и данные в едином электронном списке избирателей.
Вместе с тем, мы должны особо отметить еще одно новшество, впервые внедряемое в истории нашей страны в опытном порядке. Установленные на шестидесяти избирательных участках в разных регионах страны видеокамеры будут передавать в онлайн-режиме процесс голосования в Международный пресс-центр Центральной избирательной комиссии и всему миру. Такими камерами охвачена огромная территория, начиная с 360-го и 362-го избирательных участков махаллинских сходов граждан «Арал», «Таллиузак» отдаленного Муйнакского района Каракалпакстана и до 166-го избирательного участка в махаллинском сходе граждан «Аль-Фараби» Мирзо-Улугбекского района столицы.
В выборах нынешнего года впервые созданы условия для голосования для всех наших соотечественников, проживающих за рубежом. Прежде на этом политическом мероприятии могли воспользоваться свои конституционным правом только узбекистанцы, официально зарегистрированные в консульских представительствах. Теперь все граждане Узбекистана, временно или постоянно проживающие за рубежом, могут обратиться в один из 53 созданных там избирательных участков (их количество может увеличиться) или зарегистрироваться на официальном веб-сайте Министерства иностранных дел и проголосовать. Это служит дальнейшему расширению избирательного принципа «один избиратель – один голос».
Граждане Узбекистана, проживающие за рубежом, могут получить ответы на свои вопросы через телефон доверия Центральной избирательной комиссии в городе Ташкенте по номеру: +998555024444. Вместе с тем, они имеют возможность найти необходимые сведения через мобильное приложение «Saylov2019».
Равные условия и равные возможности
— Какова роль средств массовой информации в предвыборной агитации?
— Этот вопрос подробно обсуждался на расширенном заседании Центральной избирательной комиссии с участием представителей политических партий, соответствующих министерств и ведомств, хокимиятов, экспертов и представителей СМИ.
В соответствии с Избирательным кодексом было принято решение о создании в период предвыборной агитации равных возможностей и условий для политических партий и кандидатов в депутаты, участвующих в выборах в Законодательную палату.
Бесплатно выделяемый объем и время эфира на каналах Национальной телерадиокомпании Узбекистана почти одинаковы для всех политических партий. То есть, каждой политической партии на теле- и радиоканалах выделяется по 30 минут бесплатного эфирного времени в течение недели.
Кроме того, по субботам в эфире соответствующих телеканалов выделяется один час для организации дебатов среди представителей партий.
Также бесплатно предоставляется печатная площадь в газетах «Халқ сўзи», «Народное слово», «Правда Востока», «Овози тожик» и «Нурли жол».
— Это хорошая возможность, предоставленная политическим партиям на агитационной площадке. Вместе с тем, наверное, у них имеются рекламные ролики?
— Конечно, кроме перечисленных, теле- и радиоролики политических партий передаются в эфир единым 150 - секундным блоком (по 30 секунд для каждой партии) по четыре раза в день на каждом телеканале. Передачи сопровождаются сурдопереводом.
Необходимо отметить, виды, формы и методы использования бесплатно предоставляемого эфирного времени и печатной площади определяются политическими партиями самостоятельно. Вместе с тем, они вправе отказаться от бесплатного эфирного времени и печатной площади.
— В какой последовательности выступят в СМИ пять политических партий? Не начнутся ли споры, мол — «чем ты лучше меня?».
— Центральной избирательной комиссией определена следующая последовательность выступлений представителей политических партий и кандидатов в депутаты в средствах массовой информации:
первая — Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия Узбекистана, вторая — Социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат», третья — Демократическая партия Узбекистана «Миллий тикланиш», четвертая — Народно-демократическая партия Узбекистана, пятая — Экологическая партия Узбекистана.
— Важную роль в агитации играет и внешняя реклама. Какая работа проводится в данном направлении?
— Окружные избирательные комиссии по выборам в Законодательную палату совместно с местными органами государственной власти определяют места для размещения средств внешней рекламы и распределяют их в равной доле между политическими партиями. По всем районам и городам нашей страны для каждой политической партии будут выделены по 225, всего 1 120 средств внешней рекламы, в том числе, семьдесят электронных мониторов. При этом в Республике Каракалпакстан половина внешней рекламы будет на каракалпакском языке.
— За день до выборов агитация будет приостановлена, начнется «день тишины». А что станет с размещенными в автобусах плакатами, установленными на улицах баннерами, листовками на остановках. Их уберут за одну ночь?
— Все мы понимаем, что это невозможно сделать за одну ночь. Однако запрещаются устные виды предвыборной агитации, публикация в СМИ статей, призывающих к голосованию за определенного кандидата, демонстрация видео- и аудиороликов и другие «движущиеся» методы.
— Впереди зима. Для встречи кандидатов в депутаты с избирателями нужны здания. Кто будет выделять места?
— В соответствии с законодательством, и в этом отношении будут созданы равные условия для кандидатов и политических партий. Встречи с избирателями будут проводиться кандидатами в депутаты и политическими партиями самостоятельно. Время и место проведения такой встречи будет сообщаться заранее окружной или участковой избирательной комиссии. Комиссии в свою очередь будут заранее оповещать избирателей о встрече.
Органы государственного и хозяйственного управления, органы государственной власти на местах, а также органы самоуправления граждан обязаны бесплатно предоставлять оснащенные места для проведения предвыборных встреч, оказывать помощь кандидатам в получении необходимых сведений и информационных материалов.
— Предвыборная агитация связана с большими расходами…
— Для создания равных условий для всех партий и их кандидатов в депутаты, средства для проведения предвыборной агитации будут им выделяться из Государственного бюджета в равной доле.
Кандидатам в депутаты запрещается перечисление (внесение) средств из других источников, предоставление избирателям товаров, услуг, а также оказание иной формы поддержки.
Депутат — полномочный представитель народа
— Встречаются и такие кандидаты, которые на встрече с избирателями обещают «золотые горы».
— К сожалению, такие мнения не безосновательны. Но я уверен, сегодняшних избирателей нельзя завоевать пустыми обещаниями. Так, меняется наша страна, народ, общество, мышление людей. Сегодняшнюю страну нельзя сравнить с тем, какой она была три-четыре года назад. Рост политического сознания и культуры граждан, обеспечение в обществе демократии, открытости и гласности еще раз проявит себя в ходе всенародных выборов 22 декабря.
Изредка встречающиеся «пустые обещания» рассчитаны на иждивенцев, тех, кто тоскует по былым временам. Будто депутат обязан построить мост, провести газ или свет в махаллю, кого-то устроить на учебу, а кого – на работу. Будто кандидат избирается не депутатом в законодательный орган, а прорабом в строительное управление, дорожником, главой трансгаза. Такое отношение к депутату — оставшиеся от прежнего режима предрассудки, когда не соблюдались демократические принципы разделения государственной власти.
Будет кстати прокомментировать этот правовой принцип. В демократическом государстве три ветви власти — законодательная, исполнительная и судебная — ведут самостоятельную деятельность. Иными словами, каждая из них выполняет свою работу, одна не вмешивается в деятельность другой.
После обретения Узбекистаном независимости, наш народ вступил на путь строительства развитого демократического государства, свободного и независимого, процветающего общества, и оставшиеся от прежнего режима предрассудки ушли в прошлое.
В системе широкомасштабных реформ, проводимых на пути демократизации государственной власти и управления важную роль играет демократизация статуса и деятельности Олий Мажлиса, Кабинета Министров Республики Узбекистан и судебной власти, усиление их ответственности и независимости. В соответствии со статьей 11 Конституции Республики Узбекистан, система государственной власти Республики Узбекистан основывается на принципе разделения властей на законодательную, исполнительную и судебную.
Как следует из мирового опыта, депутат парламента, как полномочный представитель народа, должен уметь разрабатывать законодательство, то есть законы, служащие интересам страны и народа, обеспечивать их практическое воплощение.
— Наблюдающие за избирательной компанией нынешнего года эксперты прогнозируют, что межпартийные дебаты, конкуренция будут острыми и интересными. Выскажите свое мнение по этому поводу.
— Выборы в Олий Мажлис и местные Кенгаши народных депутатов являются большой политической школой для всего нашего народа, для политических партий и их кандидатов. Борьба пяти политических партий за один депутатский мандат естественно усилит конкуренцию. Однако в условиях демократического плюрализма мы не должны забывать о присущих нашему народу качествах — великодушии, доброте, уважении друг к другу, высокой политической культуре. Нельзя допускать, как в некоторых странах, чтобы порочили имя друг друга, обливали грязью — это не соответствует общепризнанным демократическим ценностям, нормам этики, духовности.
Как отмечал глава государства, “независимо от принадлежности к той или иной партии, всех наших соотечественников объединяет единая цель – построение великого будущего родного Узбекистана. Именно это призывает всех нас преданно служить Родине”.