Ўзбекистон делегацияси Москва шаҳар Думасига ташриф буюрди
Москва шаҳар Думаси раиси Алексей Шапошников конференция иштирокчиларини пойтахт парламентининг ташкилий тузилмаси, унинг функция ва вазифалари билан таништирди ҳамда Дума вакилларининг Бирлашган овоз бериш кунига тайёргарлик кўришдаги иштироки тўғрисида маълумот берди.
Шунингдек, Ўзбекистон делегацияси  Москва шаҳар Думаси VII чақириқ депутатлари сайловини назорат қилиш ва мониторингини амалга ошириш бўйича жамоат марказига ҳам ташриф буюрди.
Жамоатчилик штаби раҳбари ўринбосари – Москва шаҳар жамоат палатасининг фуқаролик жамиятини ривожлантириш бўйича комиссияси раиси ўринбосари Вадим Ковалёв делегация аъзоларини штаб фаолияти, ташкилий тузилмаси ҳамда ўтказилаётган тадбирлари билан таништирди.
В. Ковалёв штабда Москвадаги барча сайлов участкалари видео-трансляция орқали масофадан туриб мониторинг қилинишини алоҳида таъкидлади. Ҳуқуқбузарлик аниқланган тақдирда, Жамоатчилик штаби ушбу маълумотларни кўриб чиқиш ва бартараф этиш учун тегишли сайлов комиссиясига юборади.
Шунингдек, В. Ковалёв VII чақириқ Москва шаҳар Думаси депутатлигига сайловларда шаҳарнинг учта сайлов округида илк бор экспериментал электрон овоз бериш ташкил этилганини таъкидлади. Москва шаҳар жамоат палатаси Кенгашининг 2019 йил 25 июндаги қарорига биноан сайловларни интернет орқали кузатиш учун Сайловларни мониторинг ва назорат қилиш жамоат штаби таркибида "Электрон штаб" (“е-штаб”) ташкил этилди.
Ташриф давомида Марказий сайлов комиссияси делегацияси Москва шаҳар Думасига сайловлар билан боғлиқ бошқа тадбирлар билан ҳам танишади.

Делегация Узбекистана посетила Московскую городскую Думу
Председатель Московской городской думы Алексей Шапошников ознакомил участников конференции с организационной структурой парламента столицы, его функциями и задачами, а также представил информацию об участии представителей думы в подготовке к Единому дню голосования.
Также делегация Узбекистана посетила Общественный штаб по контролю и наблюдению за выборами депутатов Мосгордумы VII созыва.
Заместитель руководителя Общественного штаба - заместитель председателя комиссии Общественной палаты г.Москвы по развитию гражданского общества Вадим Ковалёв ознакомил членов делегации с их деятельностью, организационной структурой, а также проводимыми мероприятиями.
В. Ковалев отметил, что посредством видео-трансляций в штабе осуществляется дистанционное наблюдение за всеми избирательными участками г. Москвы. В случае выявления каких-либо нарушений, Общественный штаб передает информацию о нарушениях в соответствующую избирательную комиссию для рассмотрения и устранения.
Вместе с этим В. Ковалев отметил, что в ходе выборов депутатов Московской городской Думы VII созыва в трех избирательных округах города впервые организовано экспериментальное электронное голосование. В соответствии с решением Совета Общественной палаты г.Москвы от 25 июня 2019 года для наблюдения за выборами в интернете в структуре Общественного штаба по контролю и наблюдению за выборами создан «Электронный штаб» («e-штаб»).
В ходе визита делегация Центральной избирательной комиссии ознакомилась и с другими мероприятиями по проведению выборов в Московскую городскую Думу.