Қозоғистон Республикаси Президентлигига бўлиб ўтадиган навбатдан ташқари сайловларда Ўзбекистон Республикаси делегациясининг иштироки ҳақида
Сайловлар бўлиб ўтадиган куни Қозоғистонда 9.970 та ва мамлакат ташқарисида 65 та сайлов участкалари очилади.
Давлат раҳбари этиб сайланиш учун 4 та сиёсий партиялар, миллий-ватанпарварлик ҳаракати, жамоат бирлашмалари ҳамда касаба уюшмалари Федерациясидан илгари сурилган 7 нафар шахс номзоди қўйилган.
Қозоғистонда сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш мамлакат Конституцияси, “Қозоғистон Республикасида сайловлар ҳақида”ги Конституцион қонун ҳамда сайловларни ўтказишга қаратилган бошқа қонуности ҳужжатлари, шунингдек, Марказий сайлов комиссиясининг сайловлар ўтказишнинг тартиб ва таомилларини қўллаш борасидаги қарорлари асосида амалга оширилади.
Бу сайловларнинг қонуний ўтишини кузатиш мақсадида 1700 дан ортиқ халқаро кузатувчиларнинг иштирок этиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси делегацияси таркибини Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, Тошкент ва Сирдарё вилоятлари ҳокимлари ўринбосарлари, давлат органлари ва жамоат ташкилотлари вакиллари ҳамда Марказий сайлов комиссияси ходимлари ташкил этади.
Ўзбекистон делегацияси МДҲ миссияси таркибида (2 нафар кузатувчи), ШҲТ (2), ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари Бюроси таркибида (5), ЕХҲТ Парламенти Ассамблеяси таркибида (1) ва Ўзбекистон Республикасидан (5) ҳамда Жанубий Қозоғистонга юборилаётган (38) кузатувчилар билан қатнашади.
Овоз бериш жорий йилнинг 9 июнь куни маҳаллий вақт билан 07:00 дан 20:00 га қадар ўтказилади.
Сайлов участкаларида овозларни санаш овоз бериш якунлаганидан сўнг 12 соатдан кечиктирмасдан бошланиши белгиланган.
Сайловларни дастлабки якунларини чиқариш 2019 йилни 10-11 июнь кунлари кутилмоқда.
Мамлакат қонунчилигига кўра давлат раҳбарлигига сайловлар якунлари ҳақидаги ахборот сайлов ўтказилганидан ўн кундан кечиктирилмасдан эълон қилиниши лозим.

Делегация Республики Узбекистан принимает участие на внеочередных президентских выборах в Республике Казахстан
В день выборов Президента откроются 9 970 избирательных участков в Казахстане и 65 за рубежом.
На пост главы государства баллотируются 7 кандидатов от 4 политических партий, национал-патриотического движения, общественного объединения, Федерации профсоюзов Казахстана.
Выборы проводятся на основе положений Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона "О выборах в Республике Казахстан", других законодательных актов, регулирующих подготовку и проведение выборов, а также постановлений Центральной избирательной комиссии, разъясняющих отдельные аспекты подготовки и проведения выборов.
На выборах примут участие около 1700 международных наблюдателей.
Следить за порядком на выборах будут также наблюдатели от различных международных организаций.
В составе узбекской делегации члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, заместители хокимов Ташкентской, Сырдарьинской областей, представители государственных органов и общественных организаций, сотрудники ЦИК Республики Узбекистан.
Делегация Узбекистана примет участие в составе миссии от СНГ (2 наблюдателя), Шанхайской организации сотрудничества (2), Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (5), Парламентской Ассамблеи ОБСЕ (1), Республики Узбекистан (5), наблюдателей, направляемых в Южный Казахстан (38).
Голосование пройдет 9 июня с 07.00 до 20.00 по местному времени.
Подсчет голосов на избирательных участках начнется не позднее 12 часов с момента окончания голосования.
Предварительные итоги выборов подведут 10-11 июня 2019 года. Сообщение об итогах выборов главы государства должны опубликовать не позднее десяти дней со дня проведения выборов.