Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси ҳақида
Жорий йилнинг 8 ноябрь куни Халқаро матбуот марказида Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Мажлис кун тартибидан Россия Федерациясида очилган сайлов участкалари фаолиятини ташкил этиш, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари депутатлигига номзодларнинг гувоҳномалари намуналарини тасдиқлаш, Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш каби масалалар ўрин олди. Шунингдек, Халқаро матбуот маркази Самарқанд вилояти бўлимининг сайлов жараёнига тайёргарлиги ҳақидаги ахбороти тингланди.
Россия Федерациясида тузилган сайлов участкалари фаолиятини ташкил этиш ва Россиядаги Ватандошларимизнинг сайловда овоз бериш ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ботиржон Асадов батафсил ахборот бериб ўтди.
Россиядаги сайлов участкалари сони олдинги 2016 йилги сайловлардагидан 5 тага кўпайган ва бугунги кунда 7 тани ташкил этади. Улар Санкт Петербург, Владивосток, Екатеринбург, Новосибирск , Ростов-Дон, Қозон ҳамда Москва шаҳарларида жойлашган.
Мажлисда шунингдек,  Марказий сайлов комиссияси Халқаро матбуот маркази Самарқанд вилоят бўлими ахбороти тингланди. Қайд этилганидек,  Халқаро матбуот марказининг минтақавий бўлими Самарқанд шаҳридаги “Ёшлар маркази” биносида фаолият олиб бормоқда.  Шу пайтга қадар Халқаро матбуот маркази Самарқанд вилоят бўлими томонидан вилоят сайлов комиссияси томонидан амалга оширилган ишлар ҳақида жамоатчиликни хабардор қилиш мақсадида журналистлар иштирокида бир қатор матбуот анжуманлари, брифинглар ва бошқа тадбирлар ўтказилган. Сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларни ёритиш, сайлов куни овоз бериш биноларида бўлиш,  овозларни санаб чиқиш жараёнида иштирок этиш  ҳуқуқига эга бўлиш учун сайловни ёритувчи 41 нафар вилоят ва республика матбуот ва оммавий ахборот воситалари, интернет сайтлари  ходимлари аккредитациядан ўтказилди. Айни пайтда ушбу жараён давом этмоқда. Ўтган даврда телевидение ва радио орқали сайловга оид 160 дан ортиқ лавҳа, кўрсатув, репортаж ва эшиттиришлар, 2 марта тўғридан-тўғри мулоқот  эфирга узатилган. Вилоят телевиденияси орқали ҳафтанинг ҳар чоршанба кунлари вилоят сайлов комиссияси раиси ва аъзолари, жамоатчилик вакиллари иштирокида тўғридан-тўғри эфир ташкил этилиб, аҳолидан тушган саволларга жавоб қайтарилган. Матбуот нашрлари, интернет тармоқларида 614 та мақола, шарҳ ва хабарлар эълон қилинган.

Заседание Центральной избирательной комиссии
8 ноября этого года в международном пресс-центре состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии, в повестку дня которого вошли вопросы организации деятельности избирательных участков, открытых в Российской Федерации, утверждения образцов удостоверений кандидатов в депутаты в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, аккредитации представителей СМИ. Помимо этого, была заслушана информация о готовности Самаркандского областного отдела международного пресс-центра к избирательному процессу.
О том, что сделано для организации деятельности избирательных участков в Российской Федерации и как обеспечиваются избирательные права наших граждан, рассказал Чрезвычайный и Полномочный посол Узбекистана в России Ботиржон Асадов. Заметим, что по сравнению с выборами 2016 года, количество избирательных участков в России увеличено на пять, теперь их будет семь (Санкт-Петербург, Владивосток, Екатеринбург, Новосибирск, Ростов на Дону, Казань и Москва).
Также, в ходе заседания, была заслушана информация о деятельности Самаркандского областного отдела международного пресс-центра. Отделение, ведёт свою деятельность в здании молодёжного центра в городе Самарканд. На сегодняшний день, в целях информирования о проделанной работе областной избирательной комиссией было проведено несколько пресс-конференции и брифингов. Для освещения процесса подготовки и проведения выборов, присутствия в зданиях, предназначенных для прохождения голосования, принятия участия в подсчёте голосов, предоставлена аккредитация 41 сотруднику областных и республиканских СМИ, интернет сайтов. И данный процесс продолжается. Выдано в эфир более 160 теле и радио сюжетов на тему выборов, 2 раза состоялся диалог в прямом эфире. Областной телерадиокомпанией каждую среду проводится прямые эфиры, с участием председателя и членов областной избирательной комиссии, а также представителей общественности, в ходе которых в он-лайн режиме участники отвечают на вопросы граждан. В печати, сети интернет опубликовано 614 статей и комментариев.