BMT Ehtiyojlarni baholash missiyasi Oʻzbekistondagi saylovlarni oʻtkazishda yordam berishni tavsiya etdi
Uchrashuvda saylovlarni oʻtkazishda hamkorlik dasturini ishlab chiqish, shu yilning 23-30-iyul kunlari BMT Ehtiyojlarni baholash missiyasining (EBM) saylovlarni oʻtkazish bilan bogʻliq tashrifi natijalariga koʻra Oʻzbekiston Respublikasida saylov jarayonini oʻtkazishga koʻmaklashish masalalari muhokama etildi.
EBMga mamlakatdagi saylov muhitini, saylov jarayonini muvofiqlashtiruvchi huquqiy va institutsional doiralarni, shuningdek, saylovning turli ishtirokchilari imkoniyatlari va ehtiyojlarini baholash vazifasi yuklatilgan edi.
EBMning hisobotida BMTning Oʻzbekistonda saylovlarni oʻtkazishda bosqichma-bosqich texnik koʻmak koʻrsatishi mumkinligi taʼkidlab oʻtilgan.
Uchrashuv chogʻida boʻlajak texnik koʻmakning bosqichlari atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, 2019-yilning dekabr oyiga rejalashtirilgan saylovlarni qamrab oluvchi dastlabki bosqichda MSKning saylov komissiyalari xodimlarini oʻqitishga doir harakatlarini qoʻllab-quvvatlash, saylovchilar uchun oʻquv materiallarini ishlab chiqish hamda jamoatchilikka keng maʼlumot berish va hokazolar koʻzda tutilgan.
Ikkinchi bosqich 2021-yilning soʻnggiga qadar moʻljallangan boʻlib, MSKning institutsional va texnik qudratini mustahkamlashga qaratilgan.
Dan Malinovichning tashrifi doirasida Oliy Majlis palatalari, Oliy Majlisning inson huquqlari boʻyicha vakili idorasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Oliy sud, Xotin-qizlar qoʻmitasi, Oʻzbekiston nogironlar assotsiatsiyasida uchrashuvlar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvlar davomida bildirilgan taklif va mulohazalar asosida MSK bilan yaqin hamkorlikda keng koʻlamli loyiha ishlab chiqiladi.

Миссия по оценке потребностей ООН рекомендует предоставить помощь в проведении выборов в Узбекистане
Целью встречи явилось обсуждение вопросов по разработке программы содействия выборам, избирательному процессу в Республике Узбекистан по результатам прошедшего 23-30 июля т.г. визита Миссии по оценке потребностей ООН (МОП), связанных с проведением выборов.
Задачи МОП заключались в оценке избирательной среды в стране, правовых и институциональных рамок, регулирующих избирательный процесс, а также потенциала и потребностей различных участников выборов.
В отчете МОП отмечается, что ООН может обеспечить поэтапное целенаправленное техническое содействие в проведении выборов в Узбекистане.
В ходе встречи стороны детально обсудили этапы предстоящего технического содействия.
В частности, предполагается, что первый этап будет охватывать выборы, запланированные на декабрь 2019г. и предусматривает поддержку усилий ЦИК в предоставлении обучения сотрудников избирательных комиссий, разработке учебных материалов для избирателей и информирование общественности и т.д. Второй этап рассчитан до конца 2021г. и будет сосредоточен на укреплении институционального и технического потенциала ЦИК.
В рамках визита Дана Малиновича состоятся встречи в палатах Олий Мажлиса, офисе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека, Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций, Верховном суде, Комитете женщин, Ассоциации инвалидов Узбекистана.
С учетом предложений и рекомендаций, озвученных в ходе встреч будет разработан полномасштабный проект в тесном взаимодействии с ЦИК.