2021 yil 7 iyul kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishni Komissiya raisi Z.Nizamxodjayev olib bordi.
Tadbirda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 2021 yil birinchi yarim yillikda amalga oshirilgan ishlar atroflicha sarhisob qilinib, Komissiyaning ikkinchi yarim yillikga mo‘ljallangan ish rejasi muhokama qilindi.
Kun tartibidagi masala yuzasidan Komissiya kotibi X.Mamatov ma’ruza qildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi 2021 yil birinchi yarim yillikda o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasi, Saylov kodeksi, Markaziy saylov komissiyasining reglamenti, Markaziy saylov komissiyasining Kotibiyati to‘g‘risidagi nizom, shuningdek, Komissiyaning 2021 yil 6-yanvardagi qarori bilan tasdiqlangan Markaziy saylov komissiyasining 2021 yil birinchi yarim yilligiga mo‘ljallangan ish rejasiga muvofiq amalga oshirdi.
Hisobot davrida Komissiyaning 14 ta yig‘ilishi o‘tkazilib, 33 ta qarori qabul qilindi. Unga muvofiq Komissiya faoliyatiga oid 11 ta yangi nizom tasdiqlandi, 1 ta nizom va 1 ta yo‘riqnomaga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi. Qolaversa, Komissiya Raisining 73 ta Farmoyishi qabul qilindi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi okrug saylov komissiyalarining faoliyati tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqotini olib borish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi va boshqa qator qarorlar qabul qilingan.
Bundan tashqari, hisobot davrida Komissiya tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 2 nafar deputati va Senatning 6 nafar a’zosining muddatidan oldin vakolatlari tugatilishi munosabati bilan qonunchilikda belgilangan tartibda ro‘yxatdan chiqarildi. Markaziy saylov komissiyasining tegishli qarorlari bilan 4 nafar yangidan saylangan Senat a’zolari ro‘yxatga olindi.
Markaziy saylov komissiyasi hamda Davlat boshqaruvi akademiyasi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Bosh prokuratura akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi hamda Nogironlar jamiyati, Ko‘zi ojizlar jamiyati, Karlar jamiyati va Nogironlar assosiasiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida kelishuvlar  imzolandi.
“Saylov qonunchiligi va amaliyoti bo‘yicha o‘quv-amaliy qo‘llanma”, “100 savolga – 100 javob”, “Saylovga tayyorgarlik ko‘rish jarayonini molliyalashtirish”, “Fuqarolar saylov huquqlarini himoya qilishning huquqiy mexanizmlari” mavzularida risolalar tayyorlandi.
2021 yil 27 aprel–1 may kunlari YeXHT DIIHB direktori Matteo Mekachchi boshchiligidagi delegasiya O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Tashrif doirasida MSK rahbariyati, Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Tashqi ishlar vazirligi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligi hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz vakillari bilan tadbirlar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi vakillarining xorijiy davlatlarda bo‘lib o‘tgan saylovlarda kuzatuvchi sifatida, xalqaro tashkilotlar missiyalari tarkibida ishtirok etishi ta’minlandi.
Komissiya xodimlari tomonidan hisobot davrida ommaviy axborot vositalarida 200 dan ortiq chiqishlar qilindi, jumladan 80 marotaba teleradiokanallarda, 50 marotaba gazeta va jurnallarda hamda yuzdan ortiq internet nashrlarida turli mavzularda materiallar yoritildi.
“O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Kotibiyatida ish yuritish va hujjatlar ijrosini nazorat qilish to‘g‘risida”gi Yo‘riqnoma loyihasi ishlab chiqilib, tasdiqlandi.
2021 yilning birinchi yarimida Komissiyaga jami 152 ta murojaat kelib tushib, qonunchilikka belgilangan tartibda ko‘rib chiqildi.
Yana bir jihat. Covid-19 pandemiyasiga qaramasdan, Markaziy saylov komissiyasida ishlarning to‘g‘ri va samarali tashkil etilgan, Komissiyaning 2021 yil birinchi yarim yillikga mo‘ljallangan ish rejasi, belgilangan vazifa va topshiriqlar ijrosi ta’minlangan.
Shuningdek, yig‘ilishda Markaziy saylov komissiyasining 2021 yil ikkinchi yarim yillikga mo‘ljallangan – normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazishni samarali tashkil etish, Markaziy saylov komissiyasi faoliyatining ochiqligini ta’minlash, uning axborot makonida ishtirokini kengaytirish, komissiya faoliyatida axborot kommunikasiya texnologiyalaridan foydalanishni kengaytirish, xalqaro aloqalarni yanada mustahkamlash, saylov komissiyalarini moddiy-texnika jihozlari bilan ta’minlash va Markaziy saylov komissiyasi faoliyatini moliyalashtirish kabi yettita bo‘lim, 37 ta banddan iborat ish rejasi muhokama markazida bo‘ldi.
Qizg‘in muhokamalardan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining 2021 yil birinchi yarim yilligida amalga oshirgan ishlari yuzasidan hisoboti hamda 2021 yil ikkinchi yarim yilligiga mo‘ljallangan ish rejasini tasdiqlash to‘g‘risidagi qarori qabul qilindi.

Подведены итоги, намечены планы на перспективу
На мероприятии подведены итоги работы Центральной избирательной комиссии за первое полугодие 2021 года и обсужден план работы комиссии на второе полугодие. По вопросу, внесенному в повестку дня, выступил секретарь комиссии Х.Маматов.
Отмечено, что в первом полугодии 2021 года Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан осуществляла свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, Избирательным кодексом, регламентом Центральной избирательной комиссии, положением о секретариате Центральной избирательной комиссии, а также планом работы Центральной избирательной комиссии за первое полугодие 2021 года. За отчетный период проведено 14 заседаний комиссии, принято 33 решения. На основе этого утверждено 11 новых положений о деятельности комиссии, внесены изменения и дополнения в одно положение и одна инструкция. Кроме того, принято 73 распоряжения Председателя комиссии.
Центральная избирательная комиссия приняла решения “Об утверждении программы основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан”, “Об утверждении Устава о порядке деятельности окружных избирательных комиссий, осуществляющих выборы Президента Республики Узбекистан”, “Об утверждении Устава окружных избирательных комиссий, осуществляющих выборы Президента Республики Узбекистан” и ряд других.
Кроме того, за отчетный период Комиссия исключила из списка 2 депутатов Законодательной палаты и 6 членов Сената Олий Мажлиса в связи с досрочным прекращением их полномочий в установленном законом порядке. Соответствующими решениями Центральной избирательной комиссии зарегистрированы избранные 4 новых члена Сената.
Подписаны соглашения о сотрудничестве между Центральной избирательной комиссией и Академией государственного управления, Ташкентским государственным юридическим университетом, Академией Генеральной прокуратуры, Академией Министерства внутренних дел и Обществом инвалидов, Обществом слепых, Обществом глухих и Ассоциацией инвалидов Узбекистана.
Подготовлены брошюры на темы “Учебно-практическое пособие по избирательному законодательству и практике”, “100 вопросов-100 ответов”, “Финансирование процесса подготовки к выборам”, “Правовые механизмы защиты избирательных прав граждан”.
С 27 апреля по 1 мая 2021 года Узбекистан посетила делегация во главе с директором БДИПЧ ОБСЕ Маттео Мекаччи. В ходе визита были проведены мероприятия с участием представителей руководства ЦИК, Сената и Законодательной палаты, Министерства иностранных дел, Министерства махалли и поддержки семьи, Агентства информации и массовых коммуникаций и Национального центра по правам человека. Также обеспечено участие представителей Республики Узбекистан в выборах в зарубежных странах в качестве наблюдателей в составе миссий международных организаций.
За отчетный период сотрудники комиссии по определенным темам выступили более 200 раз в СМИ, в том числе 80 — на теле- и радиоканалах, 50 — в газетах и журналах, свыше 100 — интернет-изданиях. Разработан и утвержден проект Инструкции «О делопроизводстве и контроле за исполнением документов в Секретариате Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан».
Всего за первое полугодие 2021 года в Комиссию поступило 152 обращения, которые рассмотрены в установленном законодательством порядке.
Еще один не менее важный аспект. Несмотря на пандемию Covid-19, работа Центральной избирательной комиссии была правильно и эффективно организована, обеспечен план работы комиссии, выполнение поставленных задач и поручений на первое полугодие 2021 года.
На заседании также рассмотрен план работы Центральной избирательной комиссии на вторую половину 2021 года, состоящий из 7 отделов и 37 пунктов по дальнейшему совершенствованию нормативно-правовой базы, эффективной организации подготовки и проведения выборов, обеспечению прозрачности Центральной избирательной комиссии, расширению ее участия в информационном пространстве, широкому применению Информационно-коммуникационных технологий, дальнейшему укреплению международных связей, оснащению избирательных комиссий материально-технической базой и финансированию деятельности Центральной избирательной комиссии.
По итогам обсуждений принят отчет Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан о проделанной работе за первое полугодие 2021 года и утвержден план работы на вторую половину 2021 года.