Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi vakillari delegasiyasining O‘zbekistonga tashrifiga doir
2021 yilning oktyabr oyida yurtimizda o‘tkaziladigan Prezident saylovi munosabati bilan joriy yilning 24-28 may kunlari YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining Ehtiyojlarni baholash missiyasi ekspertlarining O‘zbekistonga tashrifi kutilmoqda.
Ehtiyojlarni baholash missiyasi odatda muayyan saylovlar boshlanishidan bir necha oy oldin mamlakatdagi saylovoldi holatini, shu jumladan, saylovga tayyorgarlikni baholash maqsadida yuboriladi. YeXHT DIIHB tomonidan saylovni kuzatish to‘g‘risidagi qaror Missiya ishining natijasida berilgan tavsiyalarga ko‘ra qabul qilinadi. Missiya tomonidan shuningdek saylovlarni kuzatish bo‘yicha talab qilinadigan tadbirlarning turi, shakli, davomiyligi va hajmi yuzasidan ham tavsiyalar beriladi.
Tashrif doirasida Missiya ekspertlari qator vazirlik va idoralar, siyosiy partiyalar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashishi rejalashtirgan.

О визите экспертов Миссии по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ в Узбекистан
24-28 мая ожидается визит экспертов Миссии по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ в связи с предстоящими президентскими выборами в Узбекистане, которые состоятся в октябре 2021 года.
Миссия по оценке потребностей обычно направляется за несколько месяцев до начала конкретных выборов для оценки предвыборной ситуации в стране, включая подготовку к выборам. БДИПЧ ОБСЕ принимает решение о наблюдении за выборами в соответствии с рекомендациями, представленными в результате работы миссии. Миссией также даются рекомендации по виду, форме, продолжительности и объему необходимых мероприятий по наблюдению за выборами.
В рамках визита специалисты Миссии встретятся с представителями ряда министерств и ведомств, политических партий и СМИ.