Avval xabar berilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy  saylov komissiyasi Raisi Zayniddin Nizomxodjayev Toshkent va Sirdayo  viloyatlarida bo‘lib, saylov komissiyalari a’zolarining malakasi va amaliy ko‘nikmalarini oshirish maqsadida butun mamlakatimiz bo‘ylab tashkil etilgan seminar-treninglardagi mashg‘ulotlar jarayoni bilan tanishdi.
Jizzax davlat pedagogika institutida  davom etayotgan hududiy seminar-trening ishtirokchilari bilan 20 may kuni bo‘lgan ana shunday muloqot chog‘ida ham Prezident saylovini milliy saylov qonunchiligi va umume’tirof etilgan xalqaro demokratik tamoyillar asosida, yuqori tashkiliy darajada o‘tkazish borasida belgilangan muhim vazifalarning ijrosi haqida so‘z bordi.
Prezident sayloviga nafaqat mamlakatimizda, xorijda ham qiziqish katta, deb ta’kidladi Z.Nizamxodjayev. Chunki ilg‘or demokratik tamoyillar mustahkam qaror topib borayotgan Yangi O‘zbekistonda fuqarolarning  saylov huquqini amalda keng ta’minlashga qaratilgan  ulkan o‘zgarishlarni jahon hamjamiyati doimiy qiziqish va hayrixohlik bilan kuzatib turibdi.
Bunday buyuk o‘zgarishlar   saylov tashkilotchilari tomonidan bo‘lajak saylovga mamlakatimiz hayotidagi eng muhim ijtimoiy-siyosiy voqea sifatida puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda saylovni yuksak saviyada tashkil etishni taqozo qiladi. Markaziy saylov komissiyasi tomonidan qabul qilingan va ijrosi jadal ta’minlanayotgan Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish borasidagi asosiy tadbirlar dasturida bu yo‘nalishdagi eng muhim vazifalar belgilangan. Saylov komissiyalari a’zolari va tashkilotchilarining saylov qonunchiligi bo‘yicha bilimini oshirish va ko‘nikmalarini tizimli ravishda mustahkamlash ana shunday yuksak vazifalardan.
Saylovni o‘tkazish aynan ana shu bo‘g‘in tashkilotchilaridan puxta bilim va katta mas’uliyat talab etadi, deb qayd etdi Markaziy  saylov komissiyasi Raisi o‘z nutqida. Ular saylov qonunchiligiga kiritilgan so‘nggi o‘zgaritishlardan yaxshi xabardor bo‘lsa, axborot texnologiyalarini amalda bemalol qo‘llay olsa, Prezident saylovining muvaffaqiyati shunchalik to‘kis ta’minlanadi. Saylovchilar uchun ham, kuzatuvchilar uchun ham – barcha uchun qulay sharoit yaratiladi.
Jizzax viloyatida davom etayotgan hududiy seminar-treninglarda hozirgicha  jami 94 nafar tinglovchi mashg‘ulotlarda fol ishtirok etib, yakuniy testlarni muvaffaqiyatli topshirdi.
MSK Raisi, shuningdek,  Jizzax viloyatidagi na’munali jihozlangan ayrim saylov uchastkalarini borib ko‘rdi. Ularda saylovchilar, uchastka saylov komissiyalari a’zolari va kuzatuvchilar uchun yaratilgan sharoit bilan tanishdi.
Hududlarda 17 may kuni boshlangan va 29 maygacha davom etadigan seminar-treninglarda Davlat boshqaruvi akademiyasida tahsil olgan 56 nafar respublika treneri viloyatlardagi 936 nafar hududiy trener va 346 nafar saylov tashkilotchisi uchun mashg‘ulotlar o‘tkazmoqda.
Tayyorlangan hududiy trenerlar esa keyin tuman va shaharlarga taqsimlanib, iyun-sentyabr oylarida uchastka saylov komissiyasi raisi, rais o‘rinbosari va kotibligiga 32 mingdan ortiq nomzod uchun mashg‘ulotlar o‘tkazadi.

AN IMPORTANT STAGE OF PREPARATION FOR THE PRESIDENTIAL ELECTION
Holding elections for the head of state on the basis of generally recognized international principles requires a new approach to increasing the knowledge and practical skills of members of election commissions on national electoral legislation and international electoral standards.
In accordance with the Concept of organizing advanced training of election commissions members, approved by the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, from May 17 in the regions of the country, training seminars aimed at improving the skills and legal knowledge of participants in the electoral process on organizing and conducting elections, as well as improving their qualifications.
The Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan Zayniddin Nizamkhodjaev visited a number of regions, in particular, Tashkent and Syrdarya regions, and got acquainted with the process of holding training seminars to improve the qualifications and practical skills of election commissions members.
During a similar meeting with the participants of the regional training seminar in the Jizzakh region, they discussed the implementation of important tasks outlined in the Program of the main measures for preparation for the presidential elections in the Republic of Uzbekistan, adopted by the Central Election Commission of the country. And also, about holding presidential elections at a high organizational level on the basis of national electoral legislation and generally recognized international democratic principles.
Z. Nizamkhodjaev noted that the presidential elections are of great interest not only in our country, but also abroad. It should be noted that democratic principles are firmly established in New Uzbekistan, and the world community is observing with great interest and goodwill the changes aimed at ensuring the electoral right of citizens in practice.
In the context of such large-scale changes, careful preparation is required for the upcoming elections as the most important social and political event in the life of our country, as well as their organization at a high level. There are important tasks - increasing the level of knowledge and skills of election commissions members and organizers on electoral legislation, as well as their systematic strengthening.
The Chairman of the CEC noted that the conduct of elections requires deep knowledge and great responsibility from the organizers of this process. It is necessary to be well aware of the latest changes in electoral legislation and to apply information technology in practice. In this case, comfortable conditions will be created for both voters and observers, and the transparency of the elections will be ensured.
In total, today 94 listeners have taken part in regional training seminars in Jizzakh region and have successfully passed the final tests.
The Chairman of the CEC also visited some exemplary polling stations designed for practical employment of training participants in the Jizzakh region and got acquainted with the conditions created there for voters, members of precinct election commissions and observers.
At the training seminars, which will last until May 29, 56 republican trainers trained at the Academy of Public Administration mentored over 1200 regional trainers and election organizers in the country's regions. Then regional trainers will be distributed to districts and cities to conduct trainings from June till September for more than 32 thousand candidates for chairmen, deputy chairmen and secretaries of precinct election commissions.