Qirg‘iziston va O‘zbekiston MSK raislari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2020 yil 3 oktyabr kuni Qirg‘iziston Respublikasi Saylov va referendumlarni o‘tkazish bo‘yicha markaziy komissiyasining raisi N. Shayldabekova  O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining raisi M. Abdusalomov shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Qirg‘izistondagi Favqulodda va muxtor elchisi X.Mirzaxidov bilan uchrashdi.
Uchrashu davomida N. Shayldabekova ushbu parlament saylovlarining qiyin epidemiologik vaziyatdagi o‘ziga xos xususiyatlarini qayd etib o‘tdi.
«Umid qilamizki, biz fuqarolarimizning sog‘lig‘i uchun saylovlarni xavfsiz o‘tkazamiz va shu bilan birga demokratik, erkin saylovlarning barcha standartlariga rioya qilamiz, fuqarolarning saylov huquqlaridan foydalanishni ta’minlaymiz. Bu masalada Qirg‘iziston hukumati katta yordam ko‘rsatmoqda, saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishda saylov komissiyalariga yordam berish uchun shtab tashkil etildi. Mazkur shtab  MSK bilan birgalikda har bir bosqichning o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olgan holda saylovning barcha bosqichlarida zarur epidemiologik xavfsizlik algoritmlarini ishlab chiqdi », dedi Nurjan Shayldabekova.
Uchrashuvda tomonlar xalqaro saylov amaliyoti, shuningdek Qirg‘izistondagi saylov kampaniyasi davrida korrupsion va huquqbuzarlik xolatlari uchun javobgarlikni kuchaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Qirg‘iziston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, qonunchilikni takomillashtirish va inklyuzivlikni oshirish jarayonida ayollarning deputatlik mandatlari va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun saylov huquqlari kafolatlarini ro‘yobga chiqarish ishtirokini ta’minlash bo‘yicha choralar ko‘rildi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining rahbari Qirg‘iziston Markaziy saylov komissiyasiga saylovlarni o‘tkazishda muvaffaqiyatlar tiladi.

A meeting was held between the CEC chairmen of Kyrgyzstan and Uzbekistan
On October 3, 2020, the Chairman of the Central Commission for Elections and Referenda of the Kyrgyz Republic N. Shayldabekova met with Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan M. Abdusalomov, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Kyrgyz Republic H. Mirzakhidov.
During the meeting, N. Shayldabekova noted the peculiarities of these parliamentary elections in a difficult epidemiological situation.
“We hope that we will hold safe elections for the health of our citizens, and at the same time adhere to all standards of democratic, free elections, ensure the protection of citizens' voting rights. The Kyrgyz government is providing significant assistance in this regard, and a headquarters has been set up to assist election commissions in preparing for and conducting elections. This headquarters, together with the CEC, has developed the necessary epidemiological security algorithms at all stages of the election, taking into account the specifics of each stage, "said Nurjan Shayldabekova.
During the meeting, the sides discussed issues of international election practice, as well as strengthening the responsibility for corruption and violations during the election campaign in Kyrgyzstan.
According to the head of the Central Election Commission of the Kyrgyz Republic, in the process of improving the legislation and increasing inclusion, measures have been taken to ensure the participation of women in parliamentary elections and the implementation of guarantees of suffrage for persons with disabilities.
The head of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan wished to the Central Election Commission of Kyrgyzstan success in the elections.