2019-yilning 23-iyul kuni Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Ehtiyojlarni baholash missiyasining saylov va siyosiy masalalar boʻyicha masʼul xodimi Paskal Russi rahbarligidagi delegatsiyaning uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Ehtiyojlarni baholash Missiyasi(EBM)ning asosiy maqsadi tashrif buyurilgan mamlakatdagi saylov jarayonini tartibga soluvchi huquqiy chora-tadbirlar, shuningdek, saylovlarni boshqarish organlarining salohiyati va ehtiyoji, keyinchalik koordinatorga kerakli yordamni taqdim etishning maqsadga muvofiqligi boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Missiya odatda saylovchilar uchun axborot va taʼlim dasturlarini, saylovchilarni roʻyxatga olish va ovoz berish jarayonlarini moddiy-texnik jihatdan qoʻllab-quvvatlash, saylov komissiyalari xodimlarini eng yaxshi xalqaro amaliyotlar asosida oʻqitishni tavsiya qiladi.
Tadbir davomida M.Abdusalomov mamlakatimizda saylov sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida maʼlumot berib, saylov komissiyalari faoliyati samaradorligini oshirish, komissiya aʼzolarini oʻqitish, saylov standartlari va tartib-taomillarini birlashtirgan yagona Saylov kodeksining qabul qilinishi, saylov qonunchiligini xalqaro norma va standartlarga muvofiqlashtirish borasida xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlar, bu borada qonunchilikka kiritilgan yangilik va oʻzgartirishlar bilan batafsil tanishtirdi.
20190723_120104.jpg
Uchrashuv ishtirokchilari tomonidan mamlakat parlamenti va mahalliy hokimiyat vakillik organlariga boʻlib oʻtadigan saylovlarga tayyorgarlik koʻrish, saylovchilarning yagona elektron roʻyxatini shakllantirish va ulardan foydalanish boʻyicha dolzarb masalalar muhokama etildi.
20190723_113325.jpg
Oʻz navbatida, delegatsiya aʼzolari Oʻzbekistonda saylov qonunchiligini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish borasida olib borilayotgan islohotlar xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida ekanligini taʼkidlab, bu boradagi oʻzaro hamkorlikni rivojlantirish qoʻllab-quvvatlanishini bildirdilar.
Missiya ekspertlarini mamlakatimizdagi vazirlik va idoralar rahbarlari, siyosiy partiyalar va jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari bilan uchrashuvlar, shuningdek, Fargʻona viloyatidagi shu tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlari oʻtkazilishi rejalashtirilganligi qayd etildi.

О визите делегации Секретариата Организации Объединенных Наций в ЦИК
23 июля 2019 года Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан М.Абдусаломов принял делегацию Миссии по оценке потребностей (МОП) ООН во главе со старшим сотрудником по выборам и политическим вопросам П.Русси.
Основной целью МОП является оценка избирательной среды, правовой и институциональной базы регулирующих избирательный процесс, а также потенциала и потребностей различных участников выборов. По итогам оценки Миссией будут разработаны рекомендации для определения вида содействия.
Миссия обычно рекомендует поддержку в оптимизации избирательной правовой базы, а также обучении персонала избирательных комиссий на основе международной практики.
В ходе мероприятия М. Абдусаломов проинформировал о принятии ряда нормативных актов, направленных на совершенствование деятельности Центральной избирательной комиссии, дальнейшей развитии и внедрении информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс. Особое внимание было уделено принятию Избирательного кодекса Республики Узбекистан, в котором унифицированы избирательные стандарты и процедуры, закрепленные в ранее действующих избирательных законах о выборах. Участники встречи обсудили актуальные вопросы подготовки к предстоящим парламентским выборам и местные представительные органы, формирования и использования единого электронного списка избирателей.
20190723_120104.jpg
В свою очередь, члены делегации подчеркнули важность проводимых реформ в избирательном законодательстве Узбекистана в соответствии с международными стандартами и выразили поддержку развитию сотрудничества в этом направлении.
20190723_113325.jpg
Было отмечено, что в ходе визита Миссия проведет встречи с представителями министерств и ведомств, политических партий и общественных организаций, представителями средств массовой информации, институтов гражданского общества, а также с представителями этих организаций в Ферганской области.