Markaziy saylov komissiyasi saylovlarda fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorlik qiladi
Nodavlat notijorat tashkilotlari (NNT) O‘zbekistonda zamonaviy fuqarolik jamiyatini shakllantirishda, demokratiyani qaror toptirishda, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda juda muhim bunyodkorlik rolini o‘ynaydi. Shunday ekan, bu yilgi saylovlar jarayonida nafaqat siyosiy partiyalar va mas’ul davlat organlarining vakillari, balki fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillari ham bevosita faol ishtirok etishlari hamda jamoatchilik nazorati huquqidan samarali foydalanishlari uchun normativ-huquqiy asoslar yaratildi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 4-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi va Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika kengashi, Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish markazi, O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandum doirasida samarali hamkorlik qilishga qaratililgan bir qator ishlar amalga oshiriladi:
- Saylov kodeksining 8-moddasiga asosan, saylovga tayyorgarlik ko‘rish hamda uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda, shuningdek saylov kuni ovoz berish xonalarida va ovozlarni sanab chiqishda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan munosib nomzodlar kuzatuvchi sifatida ishtirok etishi ta’minlanadi;
- Uchastka saylov komissiyalariga saylovchilar ro‘yxatini aniqlashtirishda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va nodavlat notijorat tashkilotlarining vakillari yaqindan ko‘maklashadi;
- Fuqarolarga uchastka saylov komissiyasi binosida saylovchilar ro‘yxati bilan tanishish, zaruratiga ko‘ra aniqlashtirish ishlariga ko‘maklashish tashkil etiladi;
- Tegishli saylov komissiyalari a’zoligiga fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari o‘zlarining faol a’zolari orasidan nomzodlarni tavsiya etadilar.
Bundan tashqari, tomonlar o‘zaro hamkorlida saylov jarayoniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga oid masalalarni o‘rganish maqsadida malakali mutaxassislarni jalb qilish hamda saylov kodeksiga kiritilgan demokratik saylov standartlarining mohiyatini ochib berishga qaratilgan tadbirlar, seminarlar, treninglar, davra suhbatlari o‘tkazadilar. Hamkorlikdagi loyihalarini amalga oshirishda, tegishli taklif va tavsiyalar ishlab chiqadilar.
Shuningdek, Markaziy saylov komissiyasining qarori bilan e’lon qilingan 2019-yil 20-oktabrdan 20-noyabrgacha “Saylov qonunchiligi targ‘iboti oyligi” davrida tizimli ravishda hamkorlikda tadbirlar o‘tkazib boriladi.
Qayd etish joiz, Prezident Sh.Mirziyoyev tomonidan 2017-yil 3-fevralda imzolangan “Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” Farmoni Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyati samaradorligini oshirish, mahalla institutini aholiga eng yaqin va xalqchil tuzilmaga aylantirish, fuqarolar yig‘inlarining mushtarak manfaatlarini ifoda etadigan uyushmaga birlashish huquqlarini ro‘yobga chiqarishda keng yo‘l ochdi.
Yangi Saylov kodeksiga binoan 22-dekbarda bo‘lib o‘tajak saylovlarda o‘zini-o‘zi boshqarish organlaridan kuzatuvchilarning ishtirok etishiga ruxsat berilishi mahallaga bo‘lgan e’tiborni yanada ortganligidan dalolat.
Shuningdek, 2019-yilning 30 oktabrida qabul qilingan «Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish markazi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida» Prezident qarori bilan Fuqarolik jamiyati shakllanishini monitoring qilish mustaqil instituti Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish markazi etib qayta tashkil etildi.
Demokratik islohotlarni chuqurlashtirish jarayonlarini, aholining ijtimoiy kayfiyatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy va boshqa vazifalarni hal etishda fuqarolik jamiyati institutlari ishtirokini, ular tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarning huquq va qonuniy manfaatlari himoya qilinishini o‘rganish va tizimli tahlil qilish, raqobatdosh ko‘p partiyali tizimning rivojlanish darajasini tizimli tahlil qilish, siyosiy partiyalar tomonidan o‘z elektorati manfaatlari yo‘lida o‘tkaziladigan tadbirlarning samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, fuqarolar faolligini oshirish kabilar Markazning asosiy vazifalari etib belgilandi. Bu o‘z navbatida saylovlarning ochiqligi va shaffofligini ta’minlashda, xalqaro standartlar asosida tashkil etilishida mazkur yangi tuzilma bilan o‘zaro hamkorlikni yanada kuchaytirishni taqozo etadi.
Tadbirda endilikda avvalgi saylovlarda ishtirok etgan xalqaro kuzatuvchilarning tafsiyalari asosida mamlakatimiz demokratik saylov tizimida ilk marotaba fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan ham kuzatuvchilar ishtirok etish mumkinligi alohida qayd etildi. Markaziy saylov komissiyasining “Siyosiy partiyalar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan kuzatuvchilar to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qaroriga muvofiq mahalliy kuzatuvchilarga ham xalqaro tashkilotlar hamda xorijiy davlatlar kuzatuvchilari bilan teng huquq va majburiyatlar belgilangan.
Kuzatuvning maqsadi - saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda, shu jumladan saylov kuni ovoz berish va ovozlarni sanab chiqish jarayonlarida saylov qonunchiligiga rioya etilishi ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishdan iborat.
Tadbir ishtirokchilari haqli ravishda qayd etganlaridek, Memorandum zamirida Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillarining Saylov huquqi erkinligini ta’minlash va saylov jarayonini yanada demokratlashtirish sohasida o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish, shuningdek, qo‘shma loyiha va tadbirlarni amalga oshirish maqsadi mujassam.

Non-governmental non-commercial organizations (NGOs) play a very important creative role in the formation of modern civil society in Uzbekistan, establishment of democracy and protection of citizens' rights and freedoms. Thus, the legal framework for active participation and effective use of the right of public control was established not only for representatives of political parties and responsible state bodies, but also representatives of citizens’ self-government bodies, NGOs and other civil society institutions.
In this regard, on November 4, the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan and the Republican Council for the Coordination of the Activities of Citizens’ Self-Government Bodies, the Center for Civil Society Development and the National Association of NGOs of Uzbekistan signed a Memorandum of Cooperation.
The Memorandum will focus on a number of activities aimed at effective cooperation:
- according to Article 8 of the Election Code, citizens’ self-government bodies will be present as observers in all preparations for and conduct of elections, as well as in polling stations and vote counting on election day;
- representatives of citizens’ self-government bodies and non-government organizations will assist the precinct election commissions in updating the voter lists;
- citizens will be assisted to get acquainted with the voter lists in the premises of the precinct election commission, and, if necessary, assistance in refiningi in identifying;
- citizens’ self-government bodies and other civil society institutions shall recommend their most active members for membership to the respective election commissions.
In addition, the parties will conduct joint events, seminars, trainings, roundtables aimed at engaging qualified professionals to clarify issues related to the preparation and conduct of the electoral process and to clarify the essence of democratic electoral standards included in the Election Code. Develop relevant proposals and recommendations in the implementation of joint projects.
Also, a systematic conducting of joint events is planned, during promotional month of the electoral law announced by the resolution of CEC.
It is noteworthy that the Decree of President Sh.Mirziyoev “On Measures for Further Improvement of the Institute of Makhalla”, signed February 3, 2017, has opened wide opportunities for increasing the efficiency of the activity of citizens’ self-government bodies, turning the Makhalla institute into a structure closest to the people, and uniting citizens' assemblies around the interests of the people.
The fact that the representatives of citizens’ self-government bodies are allowed to attend in the elections on December 22 as observers is another sign of increased attention to the Mahalla institution.
Also, the Presidential Decree “On Measures to Support the Activity of the Center for Civil Society Development” dated October 30, 2019, Independent Institute for Monitoring the Formation of Civil Society was reorganized into the Center for Civil Society Development.
Studying and systematic analysis of the participation of civil society institutions in the process of deepening democratic reforms, the socio-political, socio-economic and other tasks that may affect the public mood, protection of the rights and legitimate interests of individuals and legal entities, competitive multi-party systematic analysis of the development of the system, increasing the effectiveness of activities undertaken by political parties in the interests of their electorate proposals for business development, the development of civil society, citizens' activity, etc. The main objectives have been identified. This requires further cooperation with this new structure in ensuring transparency and openness of elections, in line with international standards.
It was noted that for the first time observers from citizens’ self-government bodies will participate in the democratic election system of the country and that this innovation is based on the recommendations of international observers who participated in previous elections. In accordance with the CEC resolution “On approval of the Regulation on Observers from political parties and citizens’ self-government bodies”, domestic observers have equal rights and obligations with observers from international organizations and foreign countries. The purpose of the observation is to establish public control over all activities in the framework of the preparation and conduct of the elections, including during the voting and counting of votes.As the participants noted, the Memorandum is aimed at ensuring electoral rights of the representatives of citizens’ self-government bodies, NGOs and other civil society institutions and strengthening mutual cooperation in the field of further democratization of the electoral process and the implementation of joint activities and projects.